Deuk in het vertrouwen stand van zaken column Vakantiewetgeving: weer aan jt werk 03 Het gaat allemaal wat minder, vooral in de industrie. Foto: Aad Meijer De sombere geluiden over de economie in verschillende delen van de wereld klinken nu ook in het West-Brabantse en Zeeuwse bedrijfsleven door. Van een recessie is nog geen sprake, maar het vertrouwen van de on dernemers in de regio heeft de af gelopen maanden een flinke knauw gekregen. Toch zijn ze iets positiever gestemd dan hun collega's in de rest van het land. Dit blijkt uit de economische ba rometer van de Kamer van Koop handel. In het tweede kwartaal kwam de Zuidwest-Nederlandse indexl uit op +10,9, in het derde kwartaal zakt de ze naar -0,3. Landelijk zakte het on- dememersvertrouwen van +12 naar -1,5. Het vertrouwen van het bedrijfs leven in Zuidwest-Nederland is iets groter op het gebied van export en in vesteringen dan in de rest van Neder land. Toch is er een sterke daling ten opzichte van de eerste helft dit jaar. Industrie en logistiek doen stap terug "We zien dat vooral het ondernemers- vertrouwen in de industrie en de lo gistiek, die hier sterk aan verbonden is, een stap terug doet dit kwartaal. Landelijk zien ze deze ontwikkeling overigens ook. Dit geeft duidelijk aan dat het internationale klimaat is ver slechterd. De binnenlandse vraag stond al langer onder druk", stelt de KvK. "Meer ondernemers verwach ten nu een omzetdaling. In combina tie met de stijgende (grondstof-) prij zen komt ook de winst steeds meer onder druk te staan. Verontrustend is dat nu meer bedrijven in de industrie dan een kwartaal eerder een perso- neelskrimp verwachten. Ook deze ontwikkeling zien we landelijk. Maar gezien het in de industrie veelal om grotere werkgevers gaat, kan de im pact groot zijn." Ondernemers in an dere sectoren lijken de kat nog uit de boom te kijken. Een kleine 14% van de ondernemers rekent in het derde kwartaal op een toename van perso neel, 11% gaat uit van een afname. Landelijk zijn deze cijfers vergelijk baar. Consument nog onzeker Ook ondernemers in de vervoerssec tor, detailhandel en bouw verwach ten minder euro's in de kassa. De ma laise in de bouwsector lijkt zich, getui ge de afname van de ordeportefeuille, verder toe te spitsen. De huizenmarkt zit nog steeds op slot en de consu ment is nog steeds onzeker ten aan zien van grote uitgaven. Daar komt bij dat de tijdelijke BTW-verlaging ten aanzien van ver bouwingen komt te vervallen. Deze was vooral voor de klusbedrijven inte ressant," aldus de KvK. De horeca heeft wel goede papieren. Dit heeft echter vooral te maken met de ver wachting dat men meer personeel no dig zou hebben met het oog op de zo mer. Index Het vertrouwen wordt uitgedrukt in de zogeheten ondernemersindex. De ze index is de som van negatieve en positieve verwachtingen van onderne mers over hun omzet, export, investe ringen en werkgelegenheid. Mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg, e-mail: a.zandee@drv.nl De zomervakantie is weer voorbij. Hopelijk heeft u ervan genoten en bent u weer fris aan de slag. U kijkt wellicht al uit naar uw vakantie volgend jaar. Dat wordt wel opletten, zowel voor werknemer als werk gever, want met ingang van 2012 verandert de opbouw en de opname van vakantiedagen ingrijpend. Op 24 mei heeft de Eerste Kamer name lijk de Vakantiewet aangenomen. Opname van vakantiedagen Iedere werknemer heeft recht op tenminste vier weken vakantie, het wettelijke minimum. De werknemer is in de huidige situatie niet ver plicht om vakantie op te nemen. Wel geldt voor de opgespaarde vakan tiedagen een verjaringstermijn van vijf jaar. Vanaf 1 januari 2012 verandert dat. Vakantie is voor iedereen belang rijk. Het uitstellen van vakantie komt de gezondheid, veiligheid en het welzijn van werknemers niet ten goede. Daarom moeten werknemers gestimuleerd worden regelmatig vakantie op te nemen en dan ten minste het wettelijk minimum aantal vakantiedagen. De mogelijkheid om vakantiedagen op te sparen moet naar het oordeel van de regering gewijzigd worden.Vanaf 1 januari 2012 moeten de wettelijke vakan tiedagen binnen een half jaar na het einde van het (opbouw)jaar zijn opgenomen. Zijn ze dat niet, dan vervallen ze. Voor alle bovenwettelijke vakantiedagen, dat zijn vakantiedagen die een werknemer ontvangt boven het wettelijk minimum, geldt de nieuwe vervaltermijn niet; die vakantiedagen verjaren pas na vijfjaar, In principe geldt dat vakantieda gen die het eerst vervallen het eerst worden opgenomen. Uitzonderingen Als er bijzondere omstandigheden zijn waardoor het opnemen van vakantiedagen onmogelijk is, geldt de nieuwe ven/altermijn niet. In dat geval blijft de verjaringstermijn van vijfjaar gelden. Dit geldt overigens ook voor alle tot 1 januari 2012 opgebouwde vakantiedagen. Opbouw van vakantiedagen tijdens ziekte Nu bouwt een werknemer die wegens langdurige ziekte niet kan werken, alleen vakantiedagen op over de laatste zes maanden van de ziekteperiode. Doel van deze beperking is om een sterke opeenstape ling van vakantiedagen bij langdurig zieken te voorkomen en de aan de ziekte verbonden kosten voor de werkgever te beperken. In de nieuwe wet wordt geen onderscheid meer gemaakt in opbouw van vakantie dagen voor zieke en gezonde werknemers. Vanaf 1 januari 2012 krijgen zieke werknemers dus hetzelfde aantal vakantiedagen als niet-zieke werknemers. Voor bovenwettelijke vakantiedagen kunnen nog wel af wijkende afspraken worden gemaakt betreffende de opbouw bij ziekte. Wat betekent dit voor werkgevers? De invoering van de volledige vakantieopbouw tijdens ziekte leidt tot extra kosten voor werkgevers. Daarnaast vraagt de nieuwe vakantie wetgeving om aanpassing van de administratie. Omdat de vervalter mijnen verschillen doen werkgevers er goed aan om in de administratie onderscheid te gaan maken in wettelijke en bovenwettelijke vakantie dagen. Bovendien zal de gewijzigde wetgeving wellicht leiden tot het aanpas sen van het personeelshandboek en/of arbeidscontracten. Kortom: na de vakantie is er weer volop werk aan de winkel I DRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 500 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 139