23 wonen ABOUT y iJfetlHi; JU Meesterlijk m i i i i isi beklim tiïi ifiti tovipelhoe i IAIIjIJ airport ZB™29™ OCTOBER DESIGN EN AMBACHT ontwerpen, inrichten en indelen, een moodboard maken, repareren met goud en voorlichtingen over bijvoorbeeld kleurgebruik en ver lichting. Onder anderen interieur ontwerpers Edward van Vliet en Marcel Wolterinck vertellen over hun vakgebied. Er is bovendien aandacht voor Dutch Design. In de tentoonstel ling Via Milano worden de beste en meest spraakmakende ontwer pen van Nederlandse ontwerpers getoond die eerder te zien waren op de designbeurs in Milaan. Zo heeft Koninklijke Tichelaar dit jaar een speciale pop-upstore, waar be zoekers producten kunnen kopen van Studio lob, Studio Makkink en Bey, Marcel Wanders en Hella Jongerius. Dit jaar is er ook veel aandacht voor kunst. Jan des Bouvrie geeft: een lezing over kunst in huis en in het KunstKafé zijn kunstenaars te zien die 'live' aan het werk zijn. Natuurlijk zijn er ook primeurs. Zo laat Gispen (voor het eerst op de Woonbeurs Amsterdam) een nieuwe lijn thuiswerkplekken zien, presenteert badkamermerk Geesa een designlijn van Marcel Wanders en is het nieuwe stoelen- merk Spoinq voor het eerst te zien. De Woonbeurs Pin, een prijs voor een belangrijk persoon of or ganisatie, gaat dit jaar naar woon winkel Frozen Fountain in Amster dam. ,Met het toegangsbewijs voor de Woonbeurs Amsterdam kunnen de bezoekers ook een kijkje ne men bij Meesterlijk, de beurs voor design en ambacht. Een spe ciaal gedeelte in de RAI is hier voor gereserveerd. Meer dan hon derd vaklieden en ontwerpers to nen er luxe, handgemaakte produc ten. Dat zijn niet alleen meubels en woonaccessoires, maar ook sie raden, tassen en kleding. De ont werpers lichten ook zelf het maak- proces van het product toe. In een kleurrijke stand worden de ont werpen van de wereldberoemde designer Karim Rashid gepresen teerd en er is een preview op een grote designtentoonstelling in het Paleis Huis van Oranje in Duits land, komend voorjaar. De beurs Meesterlijk wordt onder steund door het Hoofdbedrijf schap Ambachten, om de aan dacht voor vakmanschap te bevor deren. Woonbeurs Amsterdam en Meesterlijk worden gehouden van 24 september tot en met 2 okto ber. www.woonbeurs.nl www.via-milano.nl www.meesterlijk.nu Wie dan nog geen genoeg heeft van woonbeurzen, kan zich van 26 tot en met 29 oktober vervoe gen in Berlijn. Op een oud vlieg veld wordt een nieuw 'design- crossover-meubelbeurs-muziekfes- tival' gelanceerd, genaamd Qubi- que. Vorig jaar werd op dezelfde plek een betrekkelijk kleurloze meubelbeurs gehouden die weinig ophef teweegbracht. Dit jaar pakt de organisatie het helemaal anders aan. Qubique moet een evene ment worden voor de volgende ge neratie, een 'Mekka voor meube- lenprofi's en designenthousiastelin gen'. Er is veel aandacht voor mu ziek en lekkere hapjes en natuur lijk voor meubels. Grote design merken als Atek, Arper, Thonet, Pastoe, E15 en Foscarini laten zich zien in grote, open stands. De Ne derlandse Organisation in Design organiseert tegelijkertijd 'Ventura Berlin'. Hier is onder meer de Empty chair voor het eerst buiten Nederland te zien. Maarten Baas ontwierp deze stoel speciaal voor Amnesty International. www.qubique.com Reageren? wonen@wegener.nl wonen@wegener.nl 024-3650509 De zomer loopt op zijn eind, en daarmee breekt de tijd van de woonbeurzen weer aan. Inside Design trapt af, op de voet gevolgd door Woonbeurs Amsterdam en Meesterlijk. Nieuw is Qubique in Berlijn. Wat is er te zien op deze beurzen en waarmee proberen zij zich te onderscheiden? door Suzanne Dijkstra Zaterdag 17 september 2011 komen. Al waren het dan wel lou ter vrienden en collega's, haha. Maar in 2010 meldden zich al de eerste klanten via onze website." Toen moesten jullie ineens ontbijtjes serveren en bedden opmaken! „Dat was ons niet onbekend hoor. Zeker mijn vrouw niet. Zij heeft in Nederland in een hotel-restaurant gewerkt, waar zij van alles heeft ge daan. Van receptie tot bediening, van schoonmaken van kamers tot helpen in de keuken en wassen en strijken van linnengoed." En jouw bouwkundige achtergrond kwam ook goed van pas. „Ja, zeker in het voortraject. We mochten alleen een huis bouwen in de dienstverlening, toen heb ik een bestektekening gemaakt voor een pension annex bed and break fast. Daarnaast kregen we ook veel hulp. We spraken geen Pools, wa ren totaal onwetend over regelge ving. De vader van de stagiaire re gelde veel, van overdracht van de woning bij de notaris tot het krij gen van de bouwvergunning." Maar waarom naar Polen voor een bed and breakfast op het platteland? Als het nu Warschau ofKrakau was! „Omdat het hier prachtig is. Ons pension ligt in een klein en rustig dorpje, Zdroisko genaamd. Het is een bosrijke omgeving, met heel veel grote meren en tal van gemar keerde wandel- en fietsroutes. Vooral vogel- en natuurliefhebbers komen er goed aan hun trekken. We liggen hier tussen twee natio nale natuurparken in, het Drawin- ski-park en het deltagebied van de rivieren Oder en Warta." Maar... geen Brabantse gezelligheid! „Dan ken jij onze Maria nog niet. Zij ontvangt de gasten met gebak en champagne en 's morgens bij het ontbijt haalt ze alles uit de kast •om ze te verwennen. Tot laat in de avond wordt er veel afgebabbeld bij een kampvuur en als het weer het ook maar even toelaat, wordt er gebarbecued. We willen de gas ten een thuisgevoel bezorgen." Reageren? wonen@wegener.nl WIE Maria (62) en Jan van Geel (64) BEROEP voormalig leraar bouwkun de (hij), voormalig medewerkster ho tel-restaurant (zij), nu eigenaars bed breakfast (www.themorningstar.eu) EERDER Woensdrecht en Bergen op Zoom NU Zdroisko, nabij Gorzow Wielkopolski in Polen (sinds 2009) school kwam, was ik lichamelijk kapot, maar geestelijk helemaal op geladen. Zo, ik kom weer uitrus ten, zei ik dan tegen mijn baas." En in 2009 was het dan zover. „Ja, in de zomer van dat jaar kon den we onze eerste gasten verwel Maria en Jan van Geel konden in de zomer van 2009 de eerste gasten in hun bed and breakfast in Polen begroeten. foto's Jan van Geel er 's nachts aan, sliepen een paar uurtjes en stonden 's morgens in alle vroegte al weer te bouwen. Altijd fluitend op de steigers? „Nou, zeker in het begin zagen we vaak zwarte sneeuw, hadden we het dus best zwaar. Geen verwar ming, wakker worden met sneeuw op de dekens, koken op een elek trisch kookplaatje en onszelf was sen in een teiltje water." Hoe kijkje daar op nu terug? „Ach, het-had ook zijn charme. En als ik dan na een vakantie weer op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 115