m naar de beurs mm wonen22 3 1mhon Met z'n allen INSSEi OiSlSl ■2011 a Na de zwarte sneeuw schijnt in Polen de zon m Bol in pot iliflSlBf 'CM fü 24 SEFTËÜÜES1 02 OKTOBER 11 AMSTCRB» H Betoverende buitenhaard Zaterdag 17 september 2011 wonen@wegener.nl 024-3650509 O s. 7S Vroeger kocht je bloembollen in een Erythronium Pagoda, foto RvdK zakje, tegenwoordig staan ze steeds vaker in potjes. Dat heeft te maken met on ze instant-mentaliteit. Vooruitkijken begint uit de mode te raken en nü bollen planten om er straks, in 2012, van te ge nieten, past niet in deze snelle tijd. We want the world and we want it now zong The Doors al decennia geleden. De handel springt in op die behoefte aan snelle bevrediging. Neem blauwe druifjes, bijvoorbeeld Mus- cari latifolium, een soort die in het voorjaar bloeiend in wil gentenen mandjes bij de supermarkten in grote hoeveelhe den wordt verkocht, je kunt de bollen nu voor 8 cent per stuk kopen. Stop er twintig in een mandje en je hebt in het voorjaar een pot vol bloemen. Toch kopen we straks liever zo'n mandje, ook al betalen we dan drie keer zo veel. Zo gaat het met alle bloembollen: 1 hyacintenbol koop je nu voor 30 cent, over 4 maanden koop je dezelfde bol in een minuscuul plastic kuipje en betaal je er 2 keer zoveel voor. Het narcisje Tête a Tête, waarvan er in het voorjaar bij supermarkten en bloemenwinkels honderdduizenden over de toonbank gaan, had je, na de bloei, in de tuin kunnen planten. Desnoods met pot en al. Dan had je er volgend voorjaar weer van kunnen genieten. Maar 90 procent ver dwijnt in de kliko. Plant ze dan liever na de bloei in het gemeenteplantsoen, zou ik zeggen. Ik ben er echter niet om te morren en te zeuren, maar om de lezer van advies te dienen. En soms is het wel degelijk aan te raden bloembollen te kopen wanneer ze in een potje in bloei staan. Sommige bloembollen hebben er namelijk een bloedhekel aan om niet in de grond te staan. Boven de grond drogen ze uit, soms zo zeer zelfs, dat ze in het vol gende seizoen niet willen bloeien. Of- erger nog - helemaal het loodje leggen. Zo'n bol - eigenlijk is het een knol - is de tuincycla- men, die in september bloeit met roze of witte bloe men. Cyclamenknollen die te lang boven de grond worden bewaard, lijken op gerimpelde appeltjes. Zo'n half verschrompelde knol heeft grote moeite aan te slaan. Plant je ze nu, in september, dan kun je nog geluk hebben. Plant je ze later, dan komt er meestal niets van terecht. In dat geval is er iets voor te zeggen cyclamen bij een kweker of een tuincentrum in potjes te kopen. Dan weet je dat ze aan de groei gaan. Dat geldt voor meer bollen en knollen. Het lenteklokje, Leuco- jum uerrium, staat ook liever in dan bóven de grond. Bollen- handelaren weten dit en verzenden de bolletjes soms ver pakt in vochtig mos. Maar ook dit is een plant die ervoor in aanmerking komt in een potje gekweekt te worden. Een andere kandidaat is de hondstand, Erythronium in we tenschappelijke taal. Hondstand is een knolgewas dat een uitzondering is, in die zin dat de plant het liefst in de scha duw groeit. Het is een echte bosplant, die het naar zijn zin heeft in koele bladaarde. De bloemen lijken op kleine lelies, meestal in wit of geel. Er zijn maar een paar variëteiten alge meen verkrijgbaar: White beauty, Kondo en Pagoda, waar van de bloemvorm inderdaad op een pagode lijkt. SfN; 5 I V"" jf MAANDAG 26 SEPT. VAKDAG -•/■"pp ATT.''". AMS'T.RDAM UBURG Trp~73. ZA 24 EN_ Grote foto boven: Een dagje 'kijken en voelen' op Woonbeurs Amster dam. Grote foto rechts: Artist impression van beurs Qubique in Berlijn, 'het Mekka voor meubelenprofi's en designenthousiastelingen', foto's PR Interieurliefhebbers staan weer te trappelen om de gro te interieurbeurzen te bezoe ken. Wie dit jaar naar de Woonbeurs Amsterdam gaat, krijgt nog meer waar voor zijn geld. Want Meesterlijk, de beurs 'voor design en toegepaste kunst, heeft dit jaar ook een plekje in de RAI. Ook het designevenement In side Design van Elle Wonen pakt dit jaar groter uit dan ooit. Wie dan nog niet verzadigd is op woon gebied, steekt eind oktober de grens over en bezoekt Cubique op het Tempelhof vliegveld in Berlijn. De woonbeursmaand begint op 23 september met Inside Design. Voorheen organiseerden de men sen achter het magazine Elle Deco rations (voorheen Elle Wonen) dit evenement in het Lloyd-hotel in Amsterdam. De laatste jaren groei den de presentaties echter uit hun jasje. De kamers van het hotel wa ren (letterlijk) tot de nok gevuld met werk van ontwerpers en mer ken. Daarom week de organisatie uit naar omliggende gebieden. Nu hoeft dat niet meer, want het eve nement is verplaatst naar het hip pe Ilburg. Dit splinternieuwe stads- eiland ligt ten oosten van het Cen traal Station Amsterdam. Op drie 'designdistricten', in locaties varië rend van luxe appartement tot cas co pand, presenteren nationale en internationale woonmerken, ont werpers, musea en designacade mies zich. Geniet ook van de bij zondere architectuur op de kunst matig aangelegde eilanden. Het thema is dit jaar 'Water, wind en duurzaamheid', geïnspireerd op de nieuwe locatie. Inside Design wordt van 23 tot en met 25 september gehouden. Het evenement is in een dag te doen, maar voor wie er geen genoeg van krijgt: een passe-partout geeft het complete weekend toegang tot alle locaties op Ilburg. Daarnaast zijn er nog allerlei 'Vrienden van Insi de Design Amsterdam' te bezoe ken op Ilburg en in de stad. Kijk voor meer informatie en een kor ting op de entree op: www.insidedesign.nl Amper bekomen van Inside De sign hollen we door naar de RAI. Hier vindt negen dagen lang de Woonbeurs Amsterdam plaats. Ruim driehonderd deelnemers la ten hier hun primeurs zien. Behalve allerlei merken presente ren traditiegetrouw de woon- en tuinbladen van uitgeverij Sanoma zich in speciaal ontworpen en in gerichte huizen. Wie zich vooraf inschrijft, krijgt persoonlijk interi euradvies van een styliste op het Adviesplein. Ook zijn er workshops interieur- Probleem: het is nog zomer en je wilt graag buiten zitten, maar het weer laat dat eigenlijk niet toe. Te koud, te nat, en - binnen kort - te donker. Tja. Wat dan? Tegen regen helpt een overkap ping of grote parasol en in het donker steek je een kaarsje aan. En tegen kou? Daar kun je je te gen kleden. Of) nog beter: haal wat warmte ergens anders van daan. Bijvoorbeeld van deze bui tenhaard The Tube, een ontwerp van Kees Marcelis voor Faber. Hij deed inspiratie op voor deze kokervormige haard in het uit gaansleven. Vanuit de gedachte dat mensen buiten liever rond om dan naast een haard staan, ontwierp hij dit ranke exem plaar. The Tube brandt op pro- paangas (zo'n 15 uur op 1 fles) of kan via een gasstopcontact op een gewone gasleiding worden aangesloten. Prijs: 1.499 euro. www.faber.nl Emigreren is een ingrijpende keuze. Familie, werk, cultuur: de emigrant laat veel achter, maar verwacht in zijn nieuwe land ook veel terug te krijgen. Bijvoorbeeld het huis van zijn dromen. Zdroisko g Gorzow Wiefkopolski door Bauke Boersma Voordat ik het kon zeggen, zei je het zelf al: 'Waarom Polen, zul je zeg gen?' En inderdaad... waarom Polen? ]an van Geel: „Nou, dat is eigenlijk heel erg simpel hoor. Mijn vrouw Maria en ik zijn in 2004 op zoek gegaan naar een pension annex bed and breakfast om te gaan run nen. Mijn zoon had indertijd een Poolse stagiaire en haar vader zocht met ons mee en vond uitein delijk voor ons een geschikte loca tie in de buurt van Gorzow Wiel- kopolski, in het noordwesten van Polen. Daar konden we een in aan bouw zijnde woning kopen, waar van alleen de buitenmuren, de vloeren en het dak nog maar wa ren gebouwd." Er lag dus nog veel werk te wachten? „]a, dat kun je wel zeggen. De gro tere klussen, zoals aanleg van cen trale verwarming en elektra, stuc werk binnen en buiten, plaatsen van kozijnen en aanleg van bestra ting, hebben we laten doen door een lokale, betrouwbare aanne mer. Al het andere werk, onder meer het metselen van binnenmu ren, het vloeren betegelen, het ma ken van drie badkamers en de aan leg van de vijvers en het zwem bad, deden mijn vrouw en ik zelf." Dat heeft wel even geduurd zeker? „Kun je wel zeggen, ja. Vanaf au gustus 2004 grepen we elk vakan tie aan om te klussen. Zelfs lange weekeinden! Reden we op donder dagavond richting Polen, kwamen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 114