Vergeet de Vogeltjesmarkt Antwerpen is een geliefde bestemming voor een dagtrip. Vergeet deze keer de Vogeltjesmarkt en ga naar het Museum Aan de Stroom, het MAS. Joost Brantjes genoot van kunst, architectuur en water. m reizen@wegener.nl io reizen |g|| 024-3650360 iiSsl Zaterdag 17 september 2011 Vanuit het MAS heb je een prachtig uitzicht over Antwerpen. foto's Thötti van Amsterdam om mee te bouwen. Neutelings kent alleen het Paleis der Winden in het Indiase Jaipur en de huidige ambassade van India in Berlijn. Met een computermodel werd een patroon gecreëerd om vier kleuren rood optimaal te laten harmonië ren. Om deze zee van rood enigs zins te doorbreken, zijn op de faca de 3.185 metalen handjes aange bracht. Niet alleen het symbool van Antwerpen, maar ook een creatieve manier om sponsors te vinden, die individuele handjes a 1.000 euro per stuk konden kopen. Binnenshuis wordt het rood door broken met ronde medaillons van staal met daarop een dichtregel van Tom Lanoye. Wanneer je nu het MAS-gebouw nadert, is het sta- pelefFect direct zichtbaar. Een geweldig idee van de architec ten was om in het museum een verticale wandelboulevard aan te leggen waar iedereen tussen half tien 's ochtends en middernacht gratis naartoe kan. Spiraalsgewijs ga je met roltrappen naar de ne gende verdieping en hoe hoger je komt, des te spectaculairder wordt het uitzicht over de stad en de Schelde. Als het mooi weer is, kun je ook naar het dakterras, waarna Antwerpen aan je voeten ligt. Met de fotobrochure Panorama MAS bij de hand, kun je precies le zen wat je allemaal ziet vanaf 65 meter hoogte. En kijk ook eens pal omlaag, naar het door de Ant werpse kunstenaar Luc Tuymans aangelegde plein. Een vierkant mo zaïek van 1.600 vierkante meter. Het MAS beschikt over 470.000 zeer uiteenlopende objecten. Het Ook in Antwerpen is de bouw van een nieuw museum geen sinecure. Al in 1998 was besloten dat op de Hanzestedenplaats een mu seum moest komen, dat onderdak moest bieden aan de collecties van het Volkskundemuseum, het Na tionaal Scheepvaartmuseum, een deel van het Vleeshuis en de collec tie precolumbiaanse kunstwerken van Paul en Dora lanssen-Arts. Toch duurde het uiteindelijk tot halverwege dit jaar voordat het nieuwe Museum Aan de Stroom (MAS) opende. Met spectaculaire architectuur zou de in verval geraakte buurt 't Ei landje een positieve impuls moe ten krijgen van het nieuwe mu seum en dus werd een concours uitgeschreven. Dat leverde 55 ont werpen op, waarna uit de laatste selectie van 5 werd gekozen voor het 'Stapelhuis' van het Nederland se bureau Neutelings Riedijk Archi tecten, ontwerper van onder meer het Instituut Beeld en Geluid in Hilversum. Architect Willem Jan Neutelings was het grote aantal bakstenen ge bouwen opgevallen, dat in de buurt van het nieuwe museum stond. Hij wilde graag werken met de kleur rood. „Maar bakstenen bij een gebouw van deze omvang werkt niet." Dus werd gezocht naar alternatieven; de uiteindelijke keuze viel op rood zandsteen uit Rajastan in India. Ter plekke met de hand 'gekliefd', zoals Vlamin gen het zo fraai zeggen. Een steen soort die zelden gebruikt wordt was een hele toer daar een keuze uit te maken. Toch zijn de curato ren erin geslaagd per verdieping een zeer interessante collectie te to nen met gewaagde combinaties. Ze kozen voor vier thema's: machtsvertoon) wereldstad, we reldhaven en leven en dood. Het MAS is de belangrijkste stap van de stad om de verwaarloosde wijk 't Eilandje op te knappen en op de kaart te zetten. Antwerpen werkt aan een culturele noord- zuidas, de zogeheten Falcon-Nas- sau-as, waarbij de delen van de stad waar havenactiviteiten ver dwenen zijn, nieuw leven wordt ingeblazen. In de buurt van het MAS streek in 1995 al het Ballet van Vlaanderen neer. In 2013 volgt het Red Star Line Museum over emigratie. De Montevideo pakhui zen, met een gezaagd puntdak en prachtig metselwerk, gaan plaats bieden aan winkels, in de zomer is er 'Strantwerpen' met een heus zandstrand met palmbomen. Naast de twee woontorens die er nu al staan, komen op termijn nog eens vier torens. Verder ontwierp architect Zaha Hadid een futuris tische uitbouw voor het nieuwe hoofdkantoor van het Antwerpse havenbedrijf Ook De Shop, het fraaie voormalige 'aanwervingsbu reau' voor scheepsherstellers, wordt gerenoveerd. Loop je nu door de wijk, dan zie je dat overal gebouwd en gereno veerd wordt. Voormalige pakhui zen worden als nieuw opgeleverd met appartementen, waarvan niet zelden de prijs de 1 miljoen euro overstijgt. En er komt, zoals in het gerenoveerde Sint Felix Pakhuis, een restaurant waar je beter én goedkoper eet dan in Nederland. Het 'herrezen' Eilandje wordt een prachtige wijk, waar je altijd dicht bij het water bent. Of het nu de Schelde is of het Kattendijkdok. En vlak bij het museum ligt het Willemdok, de nieuwe jachthaven voor het museum. Bij mooi weer voel je je eerder aan de Middel landse Zee dan in het hart van Vlaanderen. Antwerpen - f BELGIE Havens MASj Antwerpen ?>-: Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Antwerpen ligt op zo'n 100 kilo meter van Utrecht, maar is per trein (www.hispeed.nl) ook pri ma bereikbaar. Bus 17 stopt bij het MAS. Meer informatie over het museum op www.mas.be en over Antwerpen in het alge meen op www.toerismevlaande- ren.nl en op www.antwerpen.be Deze reportage kwam mede tot stand dankzij Toerisme Vlaande ren en Brussel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 111