Friese meren als theater 17 reizen Het Friese merengebied is een uniek landschap. Met plassen, meren en zelfs een zee. In de stadjes en dorpjes lijkt de tijd stil te staan. Bouke Nielsen ging er varen. IWI reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 17 september 2011 Toeristisch theater. Zo zou je het kunnen noemen. We hebben het over het pontje van It Heidenskip naar Gaastmeer. Het is een 'daalders plekje', een plek op de eerste rang, halverwege een breed uitgevallen verbindingssloot tussen De Fluezen en het Groote Gaastmeer in het merengebied van Zuidwest-Friesland. Zeilboot jes en jachten, groot en klein, schieten voorbij. De een manoeu vreert wat handiger dan de ander. Het contrast is hier groot. De weidsheid en leegte van de lande rijen en dan ineens een bruisend stuk leven op het water als we op het pontje stappen. Met dank aan de schipper met zijn commentaar op van alles en nog wat. Friesland en water; het is van een bijna on-Nederlandse schoonheid. Dorpen als Heeg, Oudega, Wor- kum, Hemelum, Woudsend, Warns, Grouw, Akkrum en ga zo maar door, zijn knus Het is alsof de tijd er heeft stilgestaan. Jaren vijftig soms, maar geen retro. Het Friese merengebied is Wereld erfgoed in Nederland, een uniek landschap. Want waar elders tref je zo'n prachtige merenpartij? En waar vind je de combinatie van plassen, meren en zee? Als je er zelf niet een hebt, huur dan in Friesland een boot. Want varen in Friesland verveelt nooit. Al is het maar om dat je na een half uur eenvoudig de weg kwijt raakt als je de waterkaart niet bij je hebt. In die dertig minuten kom je langs terrassen, restaurants, dor pen, maar ook langs koeienkonten in soms eindeloos lijkende weilan den. Het is maar net hoe je je rou tes kiest. Over het water kun je overal heen. En in de zomermaan den weet je in Friesland in elk ge val zeker dat je niet alleen bent. Maar in Friesland zijn ook de rou tes over land zeer de moeite waard. Neem de weg van Oude- mirdum naar Stavoren, 'onder de dijk door', zoals ze hier zeggen. Een verrassend glooiend land schap. Je komt langs Laaksum, waarvan wordt beweerd dat het de kleinste vissersplaats van Europa is. En langs de Rode Klif waar zich in 1345 de Slag bij Warns, tus sen Friezen en Hollanders, afspeel de. Een gebeurtenis die het Friese nationaliteitsgevoel definitief deed ontkiemen. Een grote zwerfkei als monument houdt de herinnering levend. In Stavoren is de sluis de plek voor een uurtje amusement en lachen om andermans onhandigheid. Hier staan de Friese stuurlui met hun commentaar aan wal. Geluk kig is er vrijwel niemand die het verstaat als er geroepen wordt dat mevrouw beter het bos in kan gaan om apen te vangen, wanneer het haar niet lukt haar schip aan te meren. In de sluis is het af en toe een redelijke chaos, vooral als gro te hoeveelheden bootjes de sluis te gelijk willen passeren, wat bijvoor beeld het geval is na een wedstrijd van het skütsjesilen. Stavoren zeifis een stad, net als die andere Friese 'dorpen' die zich stad mogen noemen. Denk aan Hindeloopen, Workum en Sloten. Wil je wat meer het gevoel van een echte stad, dan is er Sneek, ter wijl ook Harlingen, Franeker en Leeuwarden eigenlijk altijd in de buurt liggen. Stuk voor stuk plaat sen die een bezoek waard zijn. Maar je kunt ook wegmijmeren aan de oevers van de wateren rond Heeg, Oudega of Gaastmeer. Of gewoon een rondje varen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Dokkum Leeuwarden Franeker De Leien Harlingen Grutte Krite Drachten Bolsward Sneekermeer Sneek Heerenveen Heegermeer Langweerder- wielen Hir^eloopen De Fluezen Sloter- meer Tjeukemeer Stavoren Wolvega Lemmer Een van de leukste attracties in het zuidwes ten van Friesland is het Jopie Huisman-museum in Workum. 'Het museum van het mededogen', zo doopte Freek de Jonge het bij de opening; mededogen met de arme sloebers. Wie toch in Workum is, kan naar It Soal gaan, waar talloze kitesurfers de wonderlijkste capriolen uithalen. Een fraai schouwspel. Voor gezinnen met kinderen is het natuurlijk een must om naar Kameleondorp Terherne te gaan, aan het Sneekermeer. Ook menig ouder zal zich daar vermaken, wanneer hij wordt herinnerd aan de ondeugen de avonturen van de tweelingbroers Hielke en Sietse Klinkhamer. Alle informatie over Friesland is te vinden op www.beleeffriesland.nl 1. Zeilen op de Frièse meren. 2. Drukte in oude Lemster sluis na het skütsjesilen. 3. Tussen Heidenskip en Gaastmeer. foto's ANP/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 109