Roosevelt lobbyt voor Zeeland ii spectrum Zaterdag 17 september 2011 Directeur Kees van Minnen van het Roosevelt Study Center in Middelburg: „We proberen bruggen te slaan naar mensen die wat te betekenen hebben. foto Mechteld Jansen President Obama - knipoog - moest naar Afghanistan. Knipoog. Hij zal maandag niet van de partij zijn bij het jubileum van het Roosevelt Study Center (RSC) in Middelburg. Knipoog. Maar goed ook, zegt directeur Kees van Minnen - knipoog. „Anders zou de stad in een vesting veranderd zijn." door Jan van Damme Het in Middelburg gevestigde instituut voor studie van de Amerikaanse geschiedenis en Europees-Amerikaanse betrekkingen heeft goede connecties. Obama is misschien net te hoog gegrepen. Maar de namen van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Hillary Clin ton en haar democratische voorganger Ma deleine Albright circuleerden echt. De laat ste hield de uitnodiging voor de jubileum bijeenkomst van het RSC zeven maanden in beraad, waarna Kees van Minnen (55) uiteindelijk bij Ivo Daalder terecht kwam. De in Nederland geboren Daalder is specia list op het gebied van de internationale be trekkingen en door president Obama in 2009 tot Amerikaans ambassadeur bij de NAVO benoemd. En grijpt het feestje in Middelburg aan om zijn ideeën over de toekomst duidelijk te maken onder de ti tel: 'De VS en de nieuwe NAVO - Libië en verder'. De namen gaan over tafel, alsof het Roose velt Study Center dagelijks grootheden uit de internationale politiek ontvangt. Dat is niet het geval. Maar in de afgelopen kwart eeuw is er een hele reeks grootheden op bezoek geweest, van wie de Dalai Lama en Nelson Mandela nog steeds spraakmakend zijn. Zij kwa men om een Four Freedoms Award in ont vangst te nemen. Dat is wat vaak gebeurt: het Roosevelt Stu dy Center in Middelburg grossiert in grote namen van politici en wetenschappers. Lo gisch, vinden ze op het instituut zelf. Sinds 1991 wordt er elke twee jaar een congres voor Europese en Amerikaanse historici ge houden over Amerikaanse geschiedenis. „Het is nu zo", zegt Van Minnen, „dat deel nemers een jaar van tevoren de data van Middelburg vrijhouden in hun agenda. Dat zijn wetenschappers, die ook naar con ferenties in Parijs en Dubai gaan. Middel burg vinden ze door de menselijke maat heel aantrekkelijk. We lopen naar ons ho tel, we voelen ons veilig, zeggen ze. Het gaat om politici en wetenschappers, die betrokken zijn bij beslissingen in de Randstad en in Brussel. Ik denk dat het be langrijk is dat zij ook in Middelburg ko men. Zo kun je zeggen, dat het Roosevelt Study Center voor Zeeland lobbyt." De oorsprong van het centrum moet in Amerika worden gezocht. William vanden Heuvel speelde in 1982 een belangrijke rol bij de herdenking van twee eeuwen diplo matieke betrekkingen tussen Nederland en de VS en het honderdste geboortejaar van Franklin Roosevelt. Hij overhandigde diens buste aan koningin Beatrix, die hem weer aan Zeeland schonk. Omdat zijn vader in 1923 vanuit Breskens naar Amerika emigreerde, heeft Vanden Heuvel een zwak voor de provincie. Als hij niet wordt tegengehouden - wordt er ge zegd - zingt hij zo het Zeeuwse volkslied. Van Minnen: „Voor Amerikanen zijn wor tels - roots - uiterst belangrijk. Veel belang rijker dan bij ons." Toen ook nog duidelijk werd, dat de voorouders van de Ameri kaanse Roosevelts vrijwel zeker van Tho- len kwamen, was het enthousiasme niet meer te stoppen. En kreeg Zeeland het Roosevelt Study Center in Het Roosevelt Study Center (RSC) is een in ternationaal wetenschappelijk onderzoeks- en conferentiecentrum, met de moderne Amerikaanse geschiedenis en Euro pees-Amerikaanse betrekkingen als belang rijkste studieobject. Hel: centrum is gehuis vest in de abdij in Middelburg. Het RSC opende op 19 september 1986 de deuren voor het publiek. Maandag 19 sep tember wordt het 25-jarig bestaan gevierd Roosevelt Study Center en de tweejaarlijk se uitreiking van de Four Freedoms Awards toebedeeld. Destijds waren het commissaris van de ko ningin Boertien, PvdA-gedeputeerde Boer- sma en kabinetschef De Ru die het pad ef fenden. Van Minnen noemt hen de Neder landse 'founding-fathers' van zijn insti tuut: „Zij hebben hun nek uitgestoken. Je moet niet vergeten dat we toen middenin de demonstraties tegen de kruisraketten zaten. De anti-Amerika gevoelens waren heel sterk. In die jaren moest je moed hebben om voor het 'imperialistische Amerika' op te komen. Hun inzet is cruciaal ge weest. Door hen zijn we nu nog steeds in staat om bruggen te slaan naar mensen die wat te betekenen hebben." met een academische zitting in de Koorkerk in Middelburg. Het RSC staat in 2011 voor 710.000 euro op de begroting. De Provincie Zeeland be taalt 235.000 euro, de Koninklijke Neder landse Akademie van Wetenschappen 310.000 euro, de rest wordt gesponsord: Het RSC heeft sinds 1986 ruim 75 boeken gepubliceerd, en was betrokken bij 11 proef schriften en ruim 200 master-scripties. Middelburg 1986-2011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 103