9 spectrum Er bestaat nog steeds een grote hang naar het communisme Zaterdag 17 september 2011 i-U-iw-r" mm De Roemeen Adrian Sobaru springt tijdens een vergadering van het Roemeense parlement van een balkon. Zijn sprong was een protest tegen de bezuinigingen van de overheid. foto AFP stadscentrum is groot. Tussen de grauwe flats drinken oude Roemenen in kale barre tjes al voor de middag hun karige pen sioen weg. In de winkeltjes, vaak niet gro ter dan een paar vierkante meter, kijken de verkoopsters verveeld voor zich uit. Zi geuners struinen met karren de prullenbak ken af op zoek naar iets van waarde. Op - deze plekken zie je de nieuwe rijken niet, maar voor het gros van de mensen is dit het leven van alledag. De toetreding tot de Europese Unie, in 2007, heeft er vooralsnog niet toe geleid dat de gewone Roemeen het beter heeft gekregen. Het doorsnee inkomen is al ja renlang ongeveer 45 procent van het Euro pese gemiddelde. De financiële crisis deel de, net als in andere Oost-Europese lan den, harde klappen uit. Sinds 2009 daalde het nationaal inkomen van Roemenië met bijna 10 procent Vooral de armen vangen de klappen op, blijkt uit cijfers van Euro- stat Op Letland na, is de inkomensonge lijkheid in de Europese Unie nergens gro ter. Vijfjaar geleden was Roemenië wat dit betreft nog een middenmotor. „Het probleem is dat we hier geen midden klasse hebben", zegt Mioara Munteanu. „Drie op de honderd mensen verdienen veel meer dan ze nodig hebben, de rest is arm." Munteanu is 78 jaar oud en gepensio neerd professor Engels. Ze woont in een sober appartement op de negende verdie ping van een oude flat. Ze heeft haar zaak jes aardig voor elkaar. Er komt iedere maand 400 euro binnen en ook van haar nicht krijgt ze wel eens wat. Veel buren hebben het moeilijker. „Er zijn hier fami lies die het met 200 euro moeten doen", zegt Munteanu. „Die werken alleen maar om belasting te betalen." Het belastinggeld komt terecht bij een re gering waar veel mensen genoeg van heb ben. Deels onder druk van schuldeisers, vooral het Internationaal Monetair Fonds, voert de overheid ónder leiding van presi dent Traian Basescu een rigide bezuini gingsbeleid. In het Duitse weekblad Der Spiegel werd dit pas nog 'het strengste van Europa' genoemd. De ambtenarensalarissen zijn met maar liefst 25 procent gekort, de regering snijdt fors in de sociale zekerheid en de btw is verhoogd. Al deze maatregelen leiden tot veel protest. Tienduizenden Roemenen gingen de straat op. Vorig jaar op kerst avond sprong Adrian Sobaru, een 43-jarige ambtenaar, in het parlementsgebouw van een metershoog balkon, terwijl daar een vergadering bezig was. Sobaru droeg een wit shirt waarop geschreven stond dat de overheid de toekomst van de Roemeense kinderen vermoordt. Een van de kinderen van Sobaru is autistisch. Door de bezuini gingen kon de familie de zorg voor het kind niet meer betalen. Sobaru overleefde de zelfmoordpoging. Mevrouw Munteanu vertelt een populaire grap over de president van Roemenië, Traian Basescu. „De president loopt in de bergen, met achter hem het Roemeense volk. Basescu stopt aan de rand van een ra vijn. 'Kijk eens hoe ver ik jullie gebracht heb!' zegt hij tegen zijn volk. Hij wijst naar het ravijn en zegt: 'Nu mogen jullie zelf verder lopen, ik blijf hier'." Met lichte ironie voegt ze er aan toe: „Ja, in grappen maken zijn we goed." Wat veel Roemenen extra boos maakt, is dat dezelfde functionarissen die in hun sa larissen en pensioenen snijden, betrokken zijn bij corruptiezaken en elkaar de mooie baantjes toeschuiven. Munteanu: „Het zijn allemaal dieven daar aan de top. Zij leven goed van onze centen." Deze zomer maande de Europese Commis sie de Roemenen (en de Bulgaren) tot meer inzet om smeergeld en vriendjespoli tiek uit het systeem te bannen. Daar ha mert de Commissie al op sinds de gesprek ken over toetreding startten, maar veel re sultaat heeft het niet. „Het kan wel, onder nemen zonder steekpenningen te beta len", zegt Cristian Pop, commercieel mana ger bij de Roemeense importeur van DAF-vrachtwagens. „Wij doen er niet aan mee. Maar andere bedrijven doen het wel. De Roemeense bestuurders laten onderne mers nog altijd die keuze, de overheid treedt er niet tegen op. Zo ban je het nooit uit" Roemenië wil een volwaardig lid van de Europese familie worden. De regering wil verdere integratie van de economie met de andere EU-landen. Op termijn moet het land bij de eurozone gaan horen. Maar het volk is sceptisch. Uit recent onderzoek blijkt dat er nog steeds een grote hang naar het communisme bestaat, vooral bij de ouderen. Een van de respondenten, een 68-jarige mecanicien zegt: 'Ik betreur de ondergang van het communisme. Niet van wege mijzelf, maar omdat ik zie hoe mijn kinderen en kleinkinderen nu moeten vechten'. Tot 1989 werd het land geregeerd door de megalomane dictator Nicolae Ceaucescu. Hij hield zijn volk in een ijzeren greep. De geheime dienst Securitate was alomtegen woordig en meedogenloos. Maar de Roe menen hadden wel een zekere welvaart. Ze beschikten over een vaste baan, een goedkope staatswoning en gratis zorg. Met steun van de staat konden ze hun vakantie doorbrengen aan de Zwarte Zee. Nu de gouden bergen die het kapitalisme beloof de uitblijven, kijkt de oudere generatie weemoedig achterom. Veel jongeren daarentegen voegen zich met gemak naar de nieuwe werkelijkheid. Ze zijn hoog opgeleid, spreken hun talen en zijn gewild in bijvoorbeeld de IT-sector. Tallozen trekken naar het buitenland. Ook Westerse bedrijven die zich in Roemenië vestigen, zien hen graag komen. Deze jon geren hebben een goed inkomen. Ook op cultureel gebied kijken ze enkel naar het westen. Kiss TV, de lokale versie van MTV, laat videoclips van Rihanna, Swedish Hou se Maffia en Ne-Yo zien. In de bioscoop is Friends with benefits de populairste film, ge volgd door een keur aan andere Holly- woodproducties. Veel ouderen gruwen ervan. Zoals een taxi chauffeur (36) die in zijn oude Dacia door de stad rijdt. Hij vreest voor het voortbe staan van de eigen, Roemeense cultuur. „Die is zo rijk, zo veelomvattend. )e hebt een halve eeuw nodig om hem helemaal te leren kennen. Zelf heb ik altijd gedanst, oude Roemeense dansen. In mijn jeugd was dat nog heel belangrijk. Ik heb zelfs twee keer in parades voor Ceaucescu mee gedaan. Nu doet niemand er nog aan. De jongeren denken alleen nog maar aan geld en aan hun laptops. En aan zichzelf. Ze kij ken niet meer naar elkaar om. De stad is misschien mooier geworden, maar de men sen die er rondlopen niet." reageren? spectrum@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101