Roemenen worstelen met de nieuwe werkelijkheid spectrum 8 Diplomatie Zaterdag 17 september 2011 STANDPLAATS door Ad Bloemendaal De mensen in de buurt waar ik woon, hebben zich nooit zor gen hoeven maken over socia le onrust De kans dat je hier een molotovcocktail of een steen door je ruit krijgt, is statistisch verwaarloosbaar. Maar in deze merkwaardige zomer ge beuren de vreemdste dingen. Terugke rend uit de stad werd ik dicht bij huis tot stoppen gedwongen door een dwars op straat geplaatste politiewagen. Achter de auto woedde het protest tegen het groot kapitaal, dat Israels economie in een* ijze ren greep houdt De ongeveer tien beto gers hadden het speciaal begrepen op Tnuva, het grootste zuivelbedrijf in het land. Eén van hen had zich toepas- 1 selijk verkleed als koe. Navraag leerde me dat de bewoon ster van het huis waarvoor de mini- betoging werd gehouden, een direc tielid is van de zuivelfabriek. Nee, het Israëlische volk wil niet langer worden uitgemolken. Het wil mee delen in de economische groei, waar de regering zo hoog over op geeft. Rothschild Boulevard fungeerde de hele zomer als epicentrum van het protest Bijna alle tentjes zijn inmid dels verdwenen, zo zag ik deze week bij een inspectie. Gemeente werkers - zonder uitzondering zwarte, Ethiopische immigranten - waren druk in de weer met bezems en vuilniszakken. Buiten het oog, in overheidskantoren, vergaderen commissies nu over de vraag hoe ze het volk een tevreden gevoel kunnen geven zonder de staatsbegroting te verhogen. In alle bescheidenheid voor spel ik dat het niet gaat lukken. Nu de tentjes zijn ontmanteld en de leu zen verstomd, begint een nieuwe en wei nig comfortabele werkelijkheid door te dringen. Tijdens Israëls zomer van socia le rechtvaardigheid beleefden de buurt- landen de voortzetting van hun zoge naamde 'Arabische lente'. Prominenter nog was de crisis met Tur kije. Binnen amper een maand is Israël veranderd van een betrekkelijk geïso leerd land in een paria-staat bij uitstek. Deze zomer kwam het Israëlische volk erachter dat torenhoge consumentenprij zen niet zijn vastgelegd in de stenen tafe len die Mozes in de Sinaï ontving. Het wachten is nu op het moment waarop het ontdekt dat de vijandigheid in de re gio niet het gevolg is van een natuur ramp, maar van onder meer het gebrek aan daadkracht van zijn eigen leiders. Deze crisis heeft zijn aardige momenten. Vorige week werden veertig Israëlische passagiers van de Turkse luchtvaartmaat schappij anderhalf uur lang vastgehou den op het vliegveld van Istanbul, waar hen het hemd van het lijf werd gevraagd. Sommigen werden zelfs letterlijk in hun ondergoed gezet. Wie weet hoe passa giers soms worden behandeld op het vliegveld van Tel Aviv, begreep meteen dat de Turken Israël een koekje van ei gen deeg presenteerden. Een kort mo ment van voldoening. De vijandigheid van Turkije, meer nog dan die van Egypte, drukt Israëliërs met de neus op de feiten. Goedkope all-in va kanties in Antalya zitten er niet meer in. Nauwelijks meer dan honderd fans van voetbalclub Maccabi Tel Aviv vertrokken deze week naar Istanbul voor een Euro pa-Leaguewedstrijd tegen Besiktas. Op en bij het vliegveld wachtte drieduizend man Turkse politie. Gelukkig hadden de fans zich voorzien van een geheim wa pen tegen de furie van de fans van Besik tas: too kilo toffees, beschikbaar gesteld door een Israëlische snoepfabrikant. Was alle politiek maar zo simpel. In 2007 werd Roemenië lid van de Europese Unie. Dat heeft de gewone Roemeen nog maar weinig opgeleverd. De rijken worden rijker, de jongeren verwesteren. „De stad is misschien mooier geworden. Maar de mensen die er rondlopen niet." door Sander van Mersbergen Cluj-Napoca ziet er welvarend uit. Maar doorsnee Roemeen se burgers kunnen met moeite de eindjes aan elkaar knopen. foto Sander van Mersbergen Een dinsdagavond in de nazo mer. Op het grote terras van de tot grand café omgebouwde Ursus-brouwerij in de stad Cluj-Napoca, in het noorden van Roemenië, is geen stoel meer vrij. Ook binnen barst het van de mensen. Reserve ren is hier noodzakelijk, ook op een door deweekse dag. De bezoekers zijn jong, goed gekleed en vrolijk. Het zijn dezelfde jongeren die zich overdag gracieus door het prachtige stads centrum bewegen. De pleinen van Cluj- Napoca doen op zonnige dagen denken aan Zuid-Europa. Hier ontbreken de straat honden die Boekarest, de hoofdstad van Roemenië, tot een guur oord maken. Cluj- Napoca wordt niet geregeerd door straat prostituees en bedelaars, maar door hippe studenten en jonge ondernemers. Sinds kort liggen er zelfs fietspaden, een unicum voor dit land. Er wordt, deels met Europees geld, verder gebouwd. Een nieuw, futuristisch ogend stadion voor voetbalclub Universitatea de Cluj wordt in oktober geopend met een concert van The Scorpions, er komt een nieuwe, snelle trambaan en een nieuwe ringweg is net af. Cluj is booming. Toch is dit beeld vertekend, meent Alin Somoisi (39), inwoner van de stad. „Van de Roemenen kan 70 procent zich het bier op dit terras niet veroorloven. Die hebben hun geld nodig om eten en kleren te ko pen." Maandsalarissen van 200 of 300 euro zijn bepaald geen uitzondering. „En het eten is duur", zegt Somoisi. „Voor veel pro ducten betalen we net zo veel als jullie in West-Europa. Toen ik laatst in Duitsland was, zag ik dat een kilo tomaten daar zelfs goedkoper is." Ook in de buitenwijken van Cluj-Napoca is het overleven. Het contrast met het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 100