81 binnenland 'Nieuwe grenscontrole Schiphol is wel veilig' m Bond vraagt scholen plan prestatieloon te negeren Supervoordelige NAJAARSREIZEN Dragen van boete van Sociale werkplaatsen moeten krachten bundelen Straatkranten krijgen keurmerk BEVEILIGING Automatische grenspassage moet rijen verminderen vrijdag 16 september 2011 mtmamsmmsssmm den haac - Scholen moeten de plannen van het kabinet om uit muntende leraren beter te belo nen dan hun collega's, negeren. De Algemene Onderwijsbond (AOb) roept medezeggenschapsra den daarom op proeven met deze prestatiebeloning te boycotten. Volgens de AOb zijn de experimen ten 'zinloos' en werken ze fraude in de hand. Buitenlands onder zoek wijst uit dat docenten dan be rekenend les gaan geven om zo hoog mogelijke scores te behalen met hun klas. „Ook bestaat het ge vaar op vriendjespolitiek", zegt voorzitter Walter Dresscher. Bovendien kost prestatiebeloning veel geld. Dat kan volgens de bond beter worden ingezet om een deel van de bezuinigingen op het on derwijs voor zorgleerlingen teniet te doen. Het kabinet kondigde al aan dat er 'meer ruimte' moet komen om do centen te belonen op basis van de resultaten die zij behalen. Scholen kunnen vanaf oktober subsidie aanvragen om lèraren naar presta tie té belonen. Het gaat om een proef. Omdat voor een verande ring in de beloning van het perso neel toestemming nodig is van de medezeggenschapsraad, hoopt de AOb met zijn oproep de plannen werkelijk te kunnen tegenhouden. den haac - Om meer mensen met een beperking aan het werk te hel pen, moeten sociale werkplaatsen en gemeenten samen een plan op stellen. Zo kunnen er beter zaken gedaan worden met grote bedrij ven en werkgeversorganisaties. Ook kan gezamenlijk optreden de oplossing bieden om de komende bezuinigingen beter te doorstaan. Daarvoor pleit de commissie-Wes- terlaken. Op verzoek van de de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en brancheorganisatie Cedris van sociale werkplaatsen bracht de commissie gisteren ad vies uit over de toekomst van de sociale werkvoorziening. Staatssecretaris Paul de Krom (So ciale Zaken) wil in 2013 de sociale werkplaatsen samenvoegen met de bijstand en Wajong, voor men sen die van jongs af aan gehandi capt zijn. Dat moet 1,8 miljard eu ro aan bezuinigingen opleveren. De commissie waarschuwde dat nieuwe mensen die in de sociale werkvoorziening aan de slag gaan, niet onder de huidige, dure cao zouden moeten vallen. De salaris sen zijn „relatief hoog". De sociale werkplaats is hierom eerder al een 'gouden kooi' genoemd. In de nieuwe Wet Werken naar Vermo gen wordt de beloning maximaal het minimumloon. den haac - Vier straatkranten ko men begin november met een ei gen keurmerk. Dit gebeurt om ko pers duidelijkheid te geven. De kranten uit Den Haag (Haags Straatnieuws), Amsterdam (Z!), Utrecht (Straatnieuws) en Haar lem (Het Straatjournaal) maakten dat gisteren bekend. Het besluit volgt nadat in een tv-uitzending van Radar bleek dat 70 procent van de kopers niet weet of de dak loze echt wordt geholpen door hun aankoop. Een aan het keur merk verbonden eis behelst dat de krant geen winstoogmerk heeft. Automaten die controleren of de pasfoto in het nieuwe EU-paspoort klopt met de passagier laten slechts spora disch iemand ten onrechte door, stelt het ministerie. door Frans van den Berg Alles draait om de poort jes die deze herfst wor den geplaatst en vol gend jaar in gebruik worden genomen. In plaats van in de rij te staan voor de marechaus see, kunnen inwoners van lidsta ten der Europese Unie met een nieuw paspoort via een poortjes systeem doorlopen. In het poortje moet de passagier het paspoort in een lezer leggen. Een camera maakt een foto van die persoon en vergelijkt de gezichtskenmerken met de gegevens daarover die zijn opgeslagen in de chip in het pas poort. Daarbij gaat het om afstand tussen de ogen, oren, neus en der gelijke. Haarlengte of baardgroei doen niet ter zake. Wanneer er een match is, gaat het poortje open. Tenzij er nog een boete openstaat of de persoon wordt ge zocht door justitie. De automati sche grenspassage moet ertoe lei den dat de rijen op Schiphol ver minderen en tevens een oplossing bieden voor de groei van het aan tal passagiers. Hoogleraar Ronald Leenes heeft zo zijn bedenkingen. De hoogle raar technoregulering aan de Uni versiteit van Tilburg vreest dat het reizigersgemak ten koste gaat van de veiligheid. „Mensen zien er nooit hetzelfde uit als op hun pas foto. Het ligt er ook nog aan hoe je voor de camera staat. Wanneer je het systeem streng instelt is dat slecht voor de sociale acceptatie van zo'n systeem. Maar als je te veel rekening houdt met het reizi gersgemak, dan wordt zo'n sys teem een wassen neus." Bij het ministerie van Binnenland se Zaken wordt de kritiek meteen tegengesproken. „We hebben ge zocht naar de ideale instelling zo dat de controle zowel snel als goed verloopt. In slechts 0,1 procent van de gevallen was iemand ten on rechte doorgelaten. En in 1 tot 2 procent van de gevallen werd ie mand ten onrechte geweigerd, meestal omdat de foto kwalitatief niet goed was. Die weigering is geen probleem omdat een mare chaussee dan alsnog je paspoort bekijkt", zegt een woordvoerder van het ministerie. De marechaussee kan iemand bij twijfel of vreemd gedrag alsnog aan een nadere inspectie onder werpen. In de paspoortchip zitten ook vin gerafdrukken, zodat die vergeleken kunnen worden zoals op Ameri kaanse vliegvelden het geval is. „Maar met de gezichtsherkenning boeken we al dusdanig goede resul taten dat een tweede biometrische eigenschap niet nodig is. Boven dien hebben niet alle EU-landen de vingerafdruk in het paspoort staan", aldus de woordvoerder van het ministerie. Op Schiphol wordt voor veel reizi- gers met 'Privium'- service en voor diplomaten al gewerkt met andere controlepoortjes die ge bruik maken van de irisherken- ning, maar die gegevens van het oog zijn niet opgeslagen in het pas poort maar staan op een afzonder lijk pasje. Het bedrijf Accenture heeft inmid dels de opdracht gekregen om dit najaar 36 elektronische poortjes te plaatsen op de luchthaven. Die ko men in groepjes van twaalf op drie plaatsen te staan: vertrekhal 3, aankomsthal 3 en de doorgang van het Schengen naar het niet-Schen- gendeel van Schiphol. Binnen Schengen is geen paspoortcontro le. Op termijn komen er meer poortjes op de nationale luchtha ven. Fietsen ACHTERHOEK Vertrek: 18 sep. t/m 30 okt. 3-/4-daagse autoreis Ruurlo kom genieten in een verrassend stukje Nederland met kastelen en wijnboerderijen. Hier is het heerlijk pauzeren tijdens uw fietstocht! incl. verblijf in een 4-sterren hotel (beoordeling 8.1), ontbijtbuffet en uitgebreide fiets-/wandelroutes Zie www.kras.nl/21844 BERLIJN THURINGEN Vertrek: 15 okt. 7-daagse busreis Duitsland prachtige combinatie! Allereerst bewondert u de hoogtepunten van Berlijn. Daarna Thüringen, waar Leipzig, Erfurt en Dresden het culturele hart van Duitsland vormen. incl. busreis, excursies, verblijf in 4-sterren hotels, 6 x ontbijt, 3 x diner Zie www.kras.nl/39236 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van \s Arke of Jjj/eizen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reservenngskosten en Calamiteitenfonds. den haac - Het dragen van een boerka mag alleen nog maar in reli gieuze instellingen als moskeeën en in de transitzones van de lucht havens. Op elke andere plek loopt de draagster het risico op een boe te van maximaal 380 euro. Dat blijkt uit het wetsvoorstel om gezichtsbedekkende kleding te ver bieden, dat het kabinet vandaag be spreekt. Volgens het kabinet past gezichtsbedekkende kleding niet in onze open samenleving. Over het boerkaverbod wordt al ja ren gesproken. PW-leider Wilders kwam enkele jaren geleden als Ka merlid nog met een wetsvoorstel, dat nooit de eindfase haalde. De Raad van State oordeelde dat het in strijd was met de grondwet, en de bepalingen daarin over vrijheid van godsdienst en discriminatie. De PW diende het voorstel toch in bij de Tweede Kamer, maar rea- THURINGEN SAKSEN Zie www.kras.nl/39285 Vertrek: 17 en 24 okt. 5-daagse busreis Duitsland óók vertrek in de herfstvakantie aanrader voor cultuurliefhebbers! We nemen u mee naar de mooiste steden van het oosten van Duits land: Dresden, Leipzig en Weimar incl. busreis, excursies, verblijf in 4-sterren hotel en 4 x ontbijt en diner Zie www.kras.nl/21769 Vertrek: 30 sep. t/m 28 okt. 3-/4-daagse autoreis Helvoirt ontdek ontspannen de Drunense Duinen per Innergy fiets (met trap- ondersteuning). Vanuit hier fietst u naar leuke steden als Den Bosch. incl. verblijf in een 3-sterren hotel (beoordeeld met 8.6!), ontbijt, fiets kaart en 2 dgn Innergy fietshuur Zie www.kras.nl/21603 Vertrek: 15 en 22 okt. 7-daagse busreis Duitsland wegens succes nu ook in oktober, incl. Gazelle Innergy huurfiets i populaire bestemming, met o.a. het bloemeneifand Mainau, Lindau - en de Rheinfall in Schaffhausen. incl. busreis, verblijf, 6 x ontbijt en W// diner, Innergy fiets en reisleiding KROATISCHE Bloemenrivièra Vertrek: 23 sept. 10-daagse busreis Kroatië laatste plaatsen, garant vertrek interessante excursies naar div. eilandjes, visserstadjes als Porep, deftige badplaatsen als Opatija en het mooie Nationale Park Plitvice incl. busreis, excursies, verblijf in 3-sterren hotel en 9 x ontbijt en diner ME3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8