13,4 miljard Koopkracht neemt voor meeste mensen verder af ootmm 7 Meer kwijt aan belastingen m Measi?:-; Immigratie Koninklijk huis Natuur, Dierenwelzijn Sociale Zaken Veiligheid vrijdag 16 september 2011 bedraagt het begrotingstekort van de rijksoverheid in 2012. UITGAVEN (in miljarden euro) 257,4 Financiën 1,8 Economische Zaken, Landbouw en Innovatie 4,8 Veiligheid en Justitie 10,0 Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties 4,2 Defensie 7,2 Infrastructuur en Milieu 10.7 Buitenlandse Zaken/ Internationale Samenwerking 11.8 Gemeente- en Provinciefonds 21,1 Onderwijs, Cultuur en Wetenschap 31,0 Sociale Zekerheid en Arbeidsmarkt Voor de derde keer op rij loopt de koopkracht van de meeste Nederlan ders in 2012 terug, met gemiddeld on geveer één procent. De helft levert zelfs meer in, de andere helft iets minder. Alleenverdieners ruim boven het minimumloon kachelen het hardst achteruit: met 1,5 tot 2,25 procent. Uitkeringstrekkers leve ren 1,25 procent in, 65-plussers zit ten op gemiddeld min 1 procent, werkenden moeten het met 0,75 procent minder doen. Alleenstaan de ouders zijn relatief het beste af: hun inkomen daalt in doorsnee met een half procent. Naar verwachting stijgen de lonen in 2012 met 2 procent. De inflatie komt ook neer op 2 procent. Aanvullende pensioenen worden niet of nauwelijks geïndexeerd. De daling van de koopkracht komt dus vooral door overheidsmaatre gelen. De zorgpremies gaan volgend jaar behoorlijk stijgen. Hogere inko mensgroepen gaan dat extra mer ken door de invoering van een ho gere inkomensafhankelijke bijdra ge. Tevens wordt het basispakket uitgekleed, zodat mensen zich moeten bijverzekeren om voor de zelfde vergoedingen in aanmer king te blijven komen. Dit geldt voor dieetadviezen, maagzuurrem- mers en cursussen stoppen met ro ken. Het kabinet snijdt ook in de fysiotherapie. Het verplichte eigen risico in de zorg gaat met 50 euro omhoog naar 220 euro. Om de zorgkosten voor mensen enigszins te dempen wordt een la ger eerste tarief voor de inkomens belasting ingevoerd en een hogere arbeidskorting. In de GGZ (genees kundige geestelijke gezondheids zorg) lanceert het kabinet daaren tegen eigen bijdragen. De eigen bij drage voor de AWBZ (onder ande re verzorgings- en verpleegkosten en gehandicaptenzorg) gaat om hoog. De lage inkomens krijgen compensatie via de zorgtoeslag. Het budget daarvoor wordt met 500 miljoen euro fors terugge snoeid naar 4,1 miljard voor 2012. Dat bedrag zal nog verder dalen tot 3,3 miljard in 2015. Voor werkende ouderen gaat de ouderenkorting (voor 65-pIus) om laag, evenals de doorwerkbonus (voor 63-plus), terwijl het kabinet juist wil bevorderen dat mensen langer aan het werk blijven. Dat wil het kabinet compenseren met een nieuwe vitaliteitsregeling in 2013 die de huidige levenslooprege ling vervangt. De kinderbijslag wordt met zo'n 35 euro per kind verlaagd. Het ka binet wil de opbrengst van die maatregel gebruiken voor een ex traatje voor ouders met een kind gebonden budget: een verhoging met 50 euro voor het eerste kind en 6 euro voor het tweede. De huurtoeslagen gaan volgend jaar omlaag. De kosten voor kin deropvang nemen toe doordat het budget van circa 3,3 miljard met ruim 400 miljoen euro wordt ver laagd. De negatieve trend kan gelet op de trage economische groei nog langer voortduren, staat in de uitgelekte Miljoenennota. Het kabi net zegt zoveel mogelijk te doen om kwetsbare groepen - ouderen, lage inkomens en middeninko mens met kinderen - te ontzien. Er wordt volgend jaar honderd mil joen euro extra uitgetrokken voor bijzondere bijstand. Het kabinet verhoogt de belastin gen fors. De totale opbrengst stijgt van 134,2 naar 139,6 miljard euro. Dat betekent een plus van 4 pro cent, terwijl de economie naar ver wachting slechts met 1 procent groeit. Daarbij draagt het Rijk van die be lastinginkomsten ook 240 miljoen euro minder af aan de gemeenten en honderd miljoen minder aan de provincies. Die lagere overhe den zullen een deel van die kor ting weer halen bij hun burgers. Dus de lokale lasten zullen ook omhoog gaan. Het kabinet geeft zelfstandigen, on dernemers en huizenkopers een steun in de rug. De zelfstandigenaftrek wordt één vast bedrag: 7.280 euro. Tijdelijke verlaging overdrachts belasting (juni 2011-juni 2012) van 1,2 miljard euro. Zeven van de 22 rijksbelastingen worden afgeschaft: belasting op af valstoffen, grondwater, pruim- en snuiftabak (2013), alcoholvrije dranken (2013), leidingwater, ver pakkingen, Eurovignet. Sleutelwoord in de immigratiebe groting 2012 is 'aanscherping'. Aan scherping van asielprocedures, aan scherping van grenstoezicht. De in stroom van migranten met weinig perspectief moet zo worden be perkt. De komst van migranten die de Nederlandse kenniseconomie ver sterken wordt gestimuleerd. Nieuwkomers moeten de Neder landse taal spreken, zelfstandig wo nen, in hun eigen levensonder houd voorzien en zich aan de re gels houden. Tussen 2012 en 2016 wordt gere kend op een stabiele asielstroom van 15.000 vluchtelingen per jaar. Illegaal verblijf wordt strafbaar. Minder mogelijkheden om steeds opnieuw asielprocedures aan te spannen Eisen voor gezinsmigratie wor den aangescherpt Het koningshuis krijgt volgend jaar 39,5 miljoen euro en gaat er daarmee nauwelijks op achteruit. Vorig jaar gaf de regering nog 40 miljoen uit aan de Oranjes. Koningin Beatrix, prins Willem- Alexander en prinses Maxima moe ten gezamenlijk 7,2 miljoen verde len. De koningin krijgt met een sa laris van 830.000 euro en een on kostenvergoeding van 4,4 miljoen euro daarvan verreweg het meest De overheid trekt drie ton uit voor het maken van een nieuwe website van het koninklijk huis (www.ko- ninklijkhuis.nl). Het maken van de nieuwe websi te kost 160.000 euro. Daar komt 80.000 euro bovenop voor het ma ken van foto's en video's. Ook moet een deel van de oude film pjes klaargemaakt worden voor ge bruik op de nieuwe site. Kosten: 60.000 euro. De komende jaren is er aanzienlijk minder geld beschikbaar voor na tuur. De uitgaven gaan van 1,2 mil jard dit jaar naar 340 miljoen in 2016. De uitvoering van het beleid komt bij de provincies te liggen. Vanaf volgend jaar verschuift de nadruk van aankoop van nieuwe natuur gebieden naar het in beheer nemen van verworven gebied. Op het investeringsbudget voor bufferzones, milieukwaliteit, duur zaam watergebruik en duurzaam ondernemen, wordt in 2012 600 miljoen bezuinigd. Op het gebied van dierenwelzijn wil het kabinet harder ingrijpen bij misstanden. - Illegale handel in exotische dieren zal effectiever worden bestreden Voor behoud van biodiversiteit is minder geld beschikbaar: van 85 miljoen in 2010 naar 47 miljoen in 2014. Sociale Zaken bezuinigt in 2012 voor 410 miljoen euro op kinderop vang. Voor de re-integratie van werklozen, bijstandsgerechtigden en mensen met een arbeidshandi cap komt 690 miljoen euro minder beschikbaar. Het samenvoegen van regelingen als de WWB (bijstand), Wajong en sociale werkvoorzie ning (WSW) moet 2,5 miljard euro per jaar opleveren. De werkvoorziening, die nu nog zo'n 100.000 mensen werk biedt, moet terug naar 30.000 werkplek ken. Kinderbijslag gaat met gemid deld 35 euro per kind omlaag. Om gezinnen met een modaal of laag inkomen te ontzien gaat het kindgebonden budget omhoog met 50 euro voor het eerste en 6 euro voor het tweede kind. De kinderbijslag wordt tijdelijk niet geïndexeerd in 2013. De begroting van het ministerie van Veiligheid en Justitie bevat wei nig nieuws omdat de belangrijkste veranderingen al bekend waren. De invoering van één nationale politie, meer agenten op straat, minder dienders achter het bureau. Het aantal uren dat agenten vol gend jaar meer op straat zijn, komt overeen met duizend man. Over twee jaar groeit dit naar 3.000 en de uiteindelijke ambitie in 2014 is 5.000 extra agenten op straat. Het papierwerk moet in vier jaar tijd met een kwart verminderd worden, te beginnen in 2012 met vijf procent. Ook het aantal 'animal cops' groeit jaarlijks met 125 agenten. Het speciale alarmnummer 114 moet volgende maand al operatio neel zijn. Er komt een nieuwe landelijke stuurploeg kinderporno.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7