Minister maakt fusie 301 zeeland OPEN DAG Dieven stelen windmolenkabel Dek> www.dek.nl vragen aan Wim van der Meeren KRIMP Kabinet reageert op Zeeuwse noodklok en wil straf voor scholen Prinsjesdagdebat brieven De laatste schakel in de ketting opgegraven vrijdag 16 september 2011 COLIJNSPLAAT - Donderdagmorgen is ontdekt dat er uit enkele wind molens aan de Oost-Zeedijk in Co- lijnsplaat koperen kabels zijn gesto len. De totale lengte van de gestolen groen/gele aardekabel bedraagt 3200 meter. Gratis proefrijden MORGEN 12.00-16.00 UUR Goes Middelburg Terneuzên door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het kabinet wil het kleine scholen makkelijker maken om te fuseren. Daardoor kan de kwaliteit van het onderwijs in re gio's waar het aantal leerlingen sterk daalt - zoals in Zeeland - op peil blijven. Dat blijkt uit een brief van minis ter Marja van Bijsterveldt aan de Tweede Kamer. Over tien jaar zijn er in Zeeland 5000 leerlingen minder dan nu (35.000). Door de daling van het aantal leerlingen worden scholen kwetsbaarder en staat de kwaliteit van het onderwijs onder druk. Pro vincie, gemeenten en scholen vroe gen in juni daarvoor aandacht tij dens een gesprek met de Tweede Kamer. Het grootste probleem: 'dorpsscholen' die willen samen gaan, worden daar nu nog voor ge straft. Dat komt omdat ze dan de 'kleine scholentoeslag' kwijt ra ken. Dat belemmert schoolbestu ren om scholen samen te voegen, ook al zou dat voor de kwaliteit be ter zijn. Zeeland pleitte daarom voor een ander bekostigingssys teem. Maandag wordt in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg het zo genaamde Prinsjesdagdebat ge houden ter gelegenheid van de presentatie - de volgende dag - van de rijksbegroting. Het debat begint om 19.15 uur. Wim van der Meeren, directeur van zorg verzekeraar CZ levert één van de drie videoboodschappen als aan zet voor het debat. Waar ligt volgens u de kracht van Zeeland? Zeeland is een afgebakend gebied, met een eigen identiteit. Zeeland is mooi, ik kom er zelf heel graag. Ik vind het er plezierig; Bovendien zijn er ook een paar heel mooie res taurants. Zeeland is een aantrekke lijk gebied om te verblijven. Om te wonen? Ik ben natuurlijk een Bra bander, naar Zeeland kom ik om te recreëren. 2 Wat is het zwakke punt van Zee land? Hetzelfde als de kracht: de bevol kingsdichtheid is niet echt hoog en de afstanden zijn groot, ook door de eilanden en het water. Het is niet altijd makkelijk om draagvlak voor voorzieningen te organiseren. Ook in de zorg is het niet altijd makkelijk om voorzieningen in stand te houden. Er zijn een aantal dingen die nooit te regelen zijn: hartchirurgie, neurochirurgie en complexe traumatologie bijvoor beeld. In Zeeland moet de opvang goed zijn en het transport met am bulances en traumaheli's, zodat een patiënt die echt complexe zorg nodig heeft snel op de plek is waar die zorg wel geleverd kan worden. Huisartsen moeten een belangrij kere rol krijgen. Tot nu toe gaan mensen snel naar het ziekenhuis als ze iets mankeren zorg die acuut maar niet zo heel ernstig is, kan best op de huisartsenpost worden verleend. Daar wordt in het land ook wel over gesproken. 3 Al jaren wordt gesproken over de noodzaak tot samenwerking. Waarom komt dat niet van de grond? Het is pijnlijk dat de ziekenhuizen met de ruggen naar elkaar staan. Het zal kinnesinne zijn, of een ver tekend idee over marktwerking, het gevoel van wij tegen zullie. Zie kenhuizen moeten bedenken wel ke voorzieningen ze samen in stand kunnen houden. Het moet niet zo zijn dat er nog mensen naar Antwerpen gestuurd worden voor een dotterbehandeling terwijl er in Terneuzen een dottercen trum is.. 4 Hoe ziet Zeeland er over tien jaar uit? Ik hoop dat er meer samenwerking tussen de ziekenhuizen is. Voor sommige zorg zullen Zeeuwen ver der moeten reizen. Als er binnen de provincie geen topkwaliteit gele verd kan worden, moet dat buiten de provincie. Er is meer samenwer king tussen huisartsen, die zorg kunnen overnemen. Op die ma nier is de zorg dichtbij. 5 Wat is uw aanbeveling voor Zee land? Praat eens met elkaar! Dat gebeurt nu te weinig. Ik moet constateren dat de gesprekken tussen de zieken huizen niet opleveren wat ze zou den moeten opleveren. Daar valt nog veel winst te behalen voor de bevolking van Zeeland. HOEK - Het was een symbolische daad, gisterochtend aan de rand van de zuidelijke Westerscheldetunnel- weg bij Hoek. Vertegenwoordigers van de Westerscheldetunnel en aan nemingsbedrijf H4A trokken een hesje aan, zetten een helm op, gre pen een schop en groeven zich een drachtig een weg door een grote zandhoop. Ze stuitten op een heuse schat, een kistje waarin een ketting zat. Tunneldirecteur Haraid Schoen- Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Gaffelwaterjuffer Het moet toch niet gekker worden in Cadzand. Wij hebben hier een waterjuffer. Wie had dat kunnen bedenken met onze nuchter ver stand! En laat die waterjuffer (krant 14 september) nu net in de weg zitten voor de compagnie Het Zoute. Dat is toch ook wel toevallig want, Het Zoute had het gebied juist aan gekocht om appartementen te bou wen. Ik weet de oplossing. Je vangt de waterjuffer en zet hem in de polders, die toch onder water gaan. Dan kan Cadzand na zo'n veertig jaar op achterstand toch nog een badplaats worden. Ben Misilje Nieuwleusenerstraat 11, Cadzand Porgy en Bess Onbegrijpelijk, dat de gemeente Terneuzen en de provincie Zee land het cultureel erfgoed Porgy en Bess financieel onderwaarderen door vermindering van subsidies (krant 14 september). Dit cultuur podium, waar bijna alle muzikale grootheden uit de wereld hun op wachting hebben gemaakt en waar op literair gebied bijna alle voor aanstaande Nederlandse en Bel gische schrijvers acte de présence hebben gegeven, mag nooityer- dwijnen uit Terneuzen. En dat terwijl de organisatie, het onderhoud van het pand, de plan ning van concerten en literaire voordrachten, het beschikbaar stel len van de ruimte voor uitvoerin gen van de leerlingen van Toon beeld, uitvoeringen van de plaatse lijke toneelvereniging, participeren in het Shanty-korenfestival, enz, enz, mogelijk is door de beschik baarheid van talrijke vrijwilligers. Wat een bekrompenheid van het gemeentebestuur en de provincie als het gaat om het behoud van dit uitzonderlijk cultureel erfgoed. Bovendien blijkt ook hier weer de door Nadia Berkelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 70