inenland 15 onzekere tijden Patiënten betalen de rekening PW 'trots', oppositie klaagt WAmmn 'Ik ben blij dat de pijn verzacht is ten koste van de hoogste inkomens' Sap verbijsterd over miljoenen voor kerncentrale vrijdag 16 september 2011 1 pe*,'. ftfiteaj Geert Wilders zie onze website:uitgelicht Lees alles over de Miljoenenno- ta in de sectie Uitgelicht. Analy ses, de begrotingen per ministe rie en reacties van politici en or ganisaties. met als titel 'Koersvast in onzekere tijden' houdt het midden tussen een mission statement en een colle gedictaat. Het kabinet hamert er meerdere keren op dat het van groot belang is de overheidsfinanciën op orde te krijgen en vast te houden aan de ingezette koers. Het krijgt daar in gelijk van het Centraal Planbu reau, dat de koersvastheid prijst. Maar het CPB heeft ook een be langrijke waarschuwing: als de eco nomische ontwikkeling door de schuldencrisis plots zwaar tegen valt, is het beter om niet direct nieuwe bezuinigingen aan te kon digen. Die verergeren de crisis al leen maar. Beter is, aldus het CPB, om hervor mingen in te zetten die op de lan ge termijn de overheidsfinanciën gezond maken en houden. Het kabinet-Rutte heeft de afgelo pen weken juist de geesten rijp proberen te maken voor nieuwe bezuinigingen, mocht het econo misch tij tegenzitten. Niet doen, zegt het CPB nu. Maar de meeste hervormingen die volgens het planbureau nodig zou den zijn - huizenmarkt, arbeids markt, pensioenen en mobiliteit - heeft het kabinet tot dusver stelsel matig afgewezen. Deels omdat ge- doogpartner PW daar geen steun aan wil geven. Zo werpt de schuldencrisis een donkere schaduw over de begro ting, die al heel snel achterhaald kan zijn. Waarschijnlijk gaat het politieke debat (Algemene Be schouwingen) volgende week meer over de ontwikkelingen in Europa en de mogelijke gevolgen voor Nederland, dan bijvoorbeeld over het persoonsgebonden bud get. Temeer daar het kabinet van daag met scenarioberekeningen komt, die de mogelijke gevolgen van de crisis rond de euro nauw keuriger in beeld moeten brengen. De linkse oppositie had de be schouwingen juist willen aangrij pen om het kabinet aan te vallen op de gevolgen van de bezuinigin gen voor de allerzwaksten. Daar mee wilde zij de steun van de PW aan die maatregelen in de schijnwerpers zetten, om aan te to nen dat die partij haar kiezers heeft verraden. Dat het kabinet de pijn voor oude ren, lagere inkomens en middenin komens met kinderen enigszins heeft verzacht, is volgens de oppo sitie slechts een doekje voor het bloeden. Door de grote aandacht voor de schuldencrisis dreigen deze onder werpen onder te sneeuwen. Voor de PW van Wilders, die zich op het onderwerp Europa goed kan profileren, is dat een geschenk uit de hemel. Maar de eventuele vreugde daarover kan van korte duur zijn. Als de crisis echt toe slaat, zal Wilders kleur moeten be kennen: het kabinet steunen bij verdere bezuinigingen of hervor mingen (wat hij tot dusver heeft afgewezen), of de gedoogsteun in trekken. In dat laatste geval zou hij Nederland op een heel slecht mo ment in een regeringscrisis stor ten. den haag - Het kabinet weet zich met zijn begrotingsplannen voor 2012 verzekerd van de steun van ge- doogpartner PW. Fractieleider Geert Wilders zei gisteren in een reactie 'met trots' te tekenen voor het pakket. Vooral het feit dat 'Henk en Ingrid', mensen met an derhalf maal modaal, volgens hem 'zoveel mogelijk' ontzien worden in de bezuinigingen, stemt hem te vreden. „Het is onvermijdelijk dat er bezuinigd wordt, gezien de on zekere economische situatie. Maar ik ben blij dat de pijn verzacht is ten koste van de hoogste inko mens." De afgelopen weken zou de PW achter de schermen druk hebben uitgeoefend om middenin komens niet te zwaar te laten lij den onder de bezuinigingen. Al leen de paragraaf over Europa zit hem 'niet lekker'. „Het is een hele eurofiele Miljoenennota." „Er moet financieel orde op zaken worden gesteld", vindt WD-frac- tieleider Stef Blok. De ingrepen zijn 'pijnlijk en onvermijdelijk', oordeelt hij. Ook CDA-leider Sy- brand van Haersma Buma erkent dat de bezuinigingen 'voor ieder een voelbaar zullen zijn'. Oppositiepartijen PvdA, Groen links en SP hekelen vooral het feit dat de bezuinigingen vooral de mensen treffen die het 'al moeilijk hebben', verwoordt PvdA-leider Job Cohen. „De rekening wordt be taald door gewone mensen. Als je een huurwoning hebt, kinderen in de kinderopvang, of aangewezen bent op zorg dan ga je fors in de min. Er wordt onvoldoende geïn vesteerd om mensen aan het werk krijgen." Volgens Groenlinks 'raakt de nota de lagere inkomens en maken de bezuinigingen op on derwijs, zorg en reïntegratie de economie zwak'. De SP vreest dat de plannen 'Nederland zullen splij ten'. „De hele sociale zekerheid wordt afgebroken." D66 mist voor al hervormingen in de plannen. den haag - Patiënten die psychi sche hulp nodig hebben, worden vanaf volgend jaar fors gekort. Zij gaan een jaarlijkse eigen bijdrage van 200 euro betalen, 100 euro voor behandelingen korter dan ïoo minuten. In de eerstelijns-psychologische zorg gaat de eigen bijdrage per zit ting omhoog van 10 naar 20 euro. Het kabinet neemt vanaf 2012 een groot aantal maatregelen om de ex plosief stijgende zorgkosten in te dammen. De zorg is het afgelopen jaar 1,1 miljard euro duurder gewor den dan verwacht. De grootste te genvallers doen zich voor bij de specialistische zorg, de huisartsen, de geestelijke gezondheidszorg en de langdurige zorg (pgb's én zorg in natura). Op dit moment geeft een gezin dat modaal verdient al meer dan een vijfde van zijn inko men uit aan zorg. Als de kosten niet worden beheerst, loopt dit op tot bijna 40 procent in 2040, re kent het ministerie voor. Behandeling van aanpassingsstoor nissen (die optreden na psychi sche stress door belangrijke veran deringen in het leven) worden niet meer vergoed. Voor verblijf in een psychiatrische instelling geldt straks een eigen bijdrage van 145 euro per maand. De totale bespa ringen op de G.GZ (geestelijke ge zondheidszorg) leveren bijna 600 miljoen op. Ook de tegemoetkoming via de Wtcg die chronisch zieken en ge handicapten nu nog ontvangen, wordt teruggeschroefd. Deze wordt vanaf volgend jaar inko mensafhankelijk, wat een jaarlijk se besparing van 250 miljoen ople vert. Vanaf 2013 mogen mensen niet langer zonder doorverwijzing naar de spoedeisende hulp. De kos ten worden op hen verhaald (be sparing 10 miljoen). Huisartsen, logopedisten en verlos kundigen krijgen een korting op hun tarief van jaarlijks respectieve lijk 132 miljoen, 6 miljoen en 4 mil joen voor hun kiezen. De verlos kundigen omdat ze meer geld kwijt zijn voor betere screening. Het inperken van het persoonsge bonden budget - besparing op lopend naar 900 miljoen in 2015 - was eerder al aangekondigd. 90 procent van de patiënten raakt zijn pgb kwijt. Ook voor de me disch specialisten waren eerder al bezuinigingen aangekondigd. Het kabinet wil wel investeren in meer handen aan het bed. Jaarlijks wordt 852 miljoen euro extra uitge trokken om personeel bij te scho len en extra mensen aan te trek ken voor de ouderen- en gehandi captenzorg en de zorg voor chro nisch psychiatrische patiënten. In 2014 moeten er 12.000 extra mede werkers bij zijn. Ook de zorgpremie van werkne mers gaat fors omhoog en de zorg- toeslag omlaag. Vooral middenin komens gaan dit voelen, omdat la gere inkomens worden ontzien. den haag - GroenLinks-fractie- voorzitter Jolande Sap is „verbijs terd" te zien hoeveel geld het kabi net wil uitgeven om de bouw van een nieuwe kerncentrale mogelijk te maken in tijden van bezuinigin gen. In de miljoenennota staat dat het kabinet budget vrijmaakt voor een vergunningstraject. Voor dit jaar is 7,9 miljoen euro gereser veerd. In 2012 gaat het om 15,9 mil joen in 2013 om 18,7 miljoen. Het kabinet wil graag dat er in Borsse- le een tweede kerncentrale komt. In de miljoenennota staat ook dat de kosten van het traject in een la ter stadium bij de vergunningsaan vrager kunnen worden neergelegd. Fractievoorzitter van GroenLinks Jolande Sap SP-fractievoorzitter Emile Roemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5