Blagen zetten de Movietour op het spel Molendeuren en decors: 261 zeeland Techniekles, maar dan in een speels jasje Zes kandidaten strijden om Goese MVO-prijs Goese vmbo-kader-leerlingen zijn verantwoordelijk voor stuk jes strak restauratiewerk in de regio. Hun leermeesters hopen dat die werkstukken tot erkenning van de vakopleiding leiden. vrijdag 16 september 2011 NOORD-BEVELAND Jongerenraad door Claudia Sondervan WISSENKERKE - De Movietour van de jongerenraad Noord-Beveland komt op het spel te staan door ver nielzuchtig en overlastgevend ge drag van enkele deelnemers. Voorlopig mag de Movietour nog doorgaan, maar wel met begelei ding van twee tot drie volwasse nen in de bus en de bioscoop. „Het zou zonde zijn als door toe doen van een klein groepje jonge ren dit mooie initiatief zou moe ten verdwijnen", zei wethouder Kees van der Weele gisteren in de gemeenteraad Noord-Beveland. De Movietour is een geregelde avond uit voor Noord-Bevelandse jongeren naar bioscoop Ciriecity in Vlissingen. Na aanmelding kun nen de jongeren voor tien euro mee met een bus naar de bioscoop en daar een film naar keuze zien. De Movietour wordt georgani seerd uit het budget dat de Jonge renraad Noord-Beveland van de ge meente krijgt. Gemiddeld trekt de activiteit tussen de vijftig en zestig jongeren, die worden opgehaald vanuit de dorpen en tussen 22.00 en 23.00 uur ook weer worden te ruggebracht. Volgens wethouder Van der Weele verlopen de tours doorgaans zonder te veel inciden ten, maar WD-raadslid Martie Aafjes had de laatste keer in juni andere ervaringen, meldde zij tij dens de rondvraag gisteravond, longeren zorgden voor een intimi derende en nare sfeer in de bus, pleegden vernielingen aan bloem- bakken-in de omgeving van de bio scoop in Vlissingen en misdroegen zich in de filmzaal. Aafjes vroeg of begeleiding door slechts de jonge renwerker van de gemeente wel voldoende is. De misdragingen kunnen de oorzaak zijn van de ta nende belangstelling voor de Mo vietour de laatste tijd, meent Aaf jes. In het vervolg worden jongeren die de boel verzieken achtergela ten bij een bushalte en worden de ouders geïnformeerd waar ze hun kind kunnen ophalen, vertelde Van der Weele. De jongerenwer ker was gisteravond niet bereik baar voor toelichting. De eerstvol gende Movietour is op vrijdag 21 oktober. De Jongerenraad verga dert dinsdag 4 oktober om 19.00 uur in het gemeentehuis. door Lilian Dominicus KRABBENDIJKE - Op het parkeerter rein van de Krabbendijkse voetbal vereniging stond -ie gistermiddag: de Friek's Techniekbus. En de leer lingen van groep 6, 7 en 8 van obs De Klimroos mochten er zich in uitleven. In het midden een 'dansvloer' waar de leerlingen met koptele foons op moeten springen, daarbij aangestuurd door een leerling die de rol van 'dj' op zich neemt. „Die geeft aan hoe hard ze moeten springen om de muziek te kunnen VMBO BOUWEN, WONEN EN INTERIEUR Er was niks recht aan; er was geen standaardmaat aan te bekennen. Boven dien liepen de oude mo lendeuren van de Kortgeense ko renmolen naar onder toe breder uit en waren ze gemaakt van heel dikke delen waarbij er toch klam pen op de schuine kanten moes ten. Kortom: de derde- en vierdejaars- leerlingen van de afdeling Bou wen, Wonen en Interieur van het Pontes vmbo-kader in Goes had den er een stevige klus aan om de achttiende eeuwse, uit elkaar geval len deuren te kopiëren. Ze kregen een paar grote stukken van de ori ginele deuren om de constructie en maten uit af te leiden. Maar ze kregen het huzarenstukje voor elkaar. De molendeuren han gen, oud-hollands groen geschil derd, op hun plek voor de officiële opening van De Korenbloem op zaterdag 1 oktober. In de gerestaureerde molenromp pronken de nieuwe spinnewebra- men, ook gemaakt in de leerling werkplaats aan de Bergweg in Goes. „Die zijn uniek in Neder land", weet Nico de Reiger. „In die molen zit het enige spinneweb- raam in Nederland dat naar bin nen kan klappen met een schar nier aan de kromming. Daar zat veel werk aan." Zijn leerlingen mogen er trots op zijn, vindt hun leermeester. Her en der op de Bevelanden weet hij werkstukken van zijn leerling-tim mermannen te staan. De vensters in het seinhuisje langs het spoor te Hoedekenskerke van de Stoom trein Goes-Borsele, bijvoorbeeld. En het hek langs de nieuwe om loop van de Kloetingse molen. En binnenkort de glanzende nieuwe voordeur van scheidend docent Rob Strating. Wanneer het past in de leerthe- ma's die de opleiding in een jaar doorloopt, worden er geen ramen en deuren uit de leerboeken ge maakt voor de opslag, maar wordt er een 'echt' project aangevat. Wer ken voor het 'echie' motiveert en het staat goed op een beginnende staat van dienst. Niet dat iedere op drachtgever kan profiteren van de zeer concurrerende uurtarieven van de vmbo-kaderwerkplaats. De opleiding gaat de toekomstig werk gevers van hun leerlingen het brood niet uit de mond stoten. „Het moet geen seriematig werk zijn en het moet te overzien zijn", oordeelt docent bouwkunde Wil lem de Pagter. De vmbo-kaderafdeling heeft nog meer werk in het vat. In novem ber wordt begonnen aan de bouw van een groot kerstdecor voor de musical Scrooge in Theater De My the. „Dat wordt een samenwer king met de leerlingen die we heb ben in de specialisatie theater- bouw." En met de Stoomtreinstich ting worden ideeën uitgewisseld over wachthuisjes, abri's, voor de passagiers van de Zuid-Bevelandse lijn. Weer eens wat anders dan vo gelhuisjes, al blijven die populair bij afnemers. Het zijn de toefjes slagroom op de taart, zulke projec ten, menen De Reiger en De Pagter. En de werkstukken trek ken de aandacht naar de ambachte lijke opleidingen - hout, metaal - van de vmbo-kaderafdeling die te vaak door ouders verguisd wordt, vindt De Reiger. Ouders willen een havo-opleiding voor hun kind, geen praktische leerweg. „Wij denken dat veel kinderen ver keerd zitten. Doen-kinderen die nu alleen mogen denken." Hij heeft nu 18 leerlingen in het vier de leerjaar en 23 in het derde - waaronder één meisje. „Gelukkig", vindt De Reiger. „In de Randstad is het heel gewoon om vrouwen te gen te komen in de bouw. Maar als een meisje in Zeeland zegt dat ze de bouwtechniek in wil, is dat vloeken in de kerk. Ik ken veel be drijven die graag een vrouw in dienst nemen. Hoogwaardige be drijven die keukens en interieurs bouwen, hebben tekort aan men sen die een verfijnder afwerking kunnen maken. Maar weinig man nen beheersen die fijnere tech niek. Vrouwen zijn daar beter in." Dansvloer in de Friek's Techniekbus. De muziek blijft spelen, als je maar blijft springen. foto Willem Mieras door Luc Oggel blijven horen. Zo leren ze wat er voor nodig is om energie op te wekken", zo legt instructeur Mar cel Baas uit. Ook testten ze er, onder meer, hun kennis over techniek. Geen makkelijke vragen overigens, die uit de interactieve applicatie ko men rollen. Want ga maar eens vertellen wat grout precies is. Een mengsel van cement en water, dus. „Doel is om basisschoolleerlingen kennis te laten maken met het vak techniek", zegt leerkracht Arnold Meijer van De Klimroos. MEEST GELEZEN 1Branden Goes niet aangestoken. 2. Bouwbedrijf Dronkers failliet 3. Poelwijck niet zwart maar rood STELLING Reageer op de stelling over de discri minerende graffiti in Rilland op www.pzc.nl/bevelanden STUUR TIPS NAAR redactie@pzc.nl Iets te melden of iets gezien? Bel de redactie: 0113-315672 GOES - ROM Marsaki, Cleanmaster Biolux, PWG Bedrijfsveilige Kle ding, Dubourgraaf en Meubel- en Rijtuigstoffeerderij CJ. Brouwer zijn genomineerd voor de MVO (Maatschappelijk Verantwoord On- dernemen)-prijs. De MVO-prijs is een tweejaarlijkse prijs voor Goese ondernemingen, die succesvol zijn door maatschap pelijk te ondernemen. Aanvanke lijk leek er weinig animo te zijn voor de prijs, die dit jaar voor het eerst wordt uitgereikt. Weinig be drijven voelden zich geroepen zich aan te melden. De initiatiefne mers, gemeente Goes en Centrum voor Internationale Samenwer king (COS) Zeeland, besloten daar om de termijn te verlengen. Uitein delijk waren er elf aanmeldingen, waaruit zes kandidaten zijn gese lecteerd. Tot en met 10 oktober kan het Goese publiek op de web site www.mvoprijs.nl stemmen. De drie bedrijven met de meeste stemmen gaan door naar de finale. Een onafhankelijk vakjury kiest aan de hand van het aanmeldfor mulier en een bedrijfsbezoek de uiteindelijke winnaar. De prijsuit reiking vindt plaats tijdens een bij eenkomst voor ondernemers in november. Achter de stevige nieuwe molendeuren schuilt een huzarenstukje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 56