Zeeland PZC Hagelclaims kunnen onderzoek helpen Van der Valk Middelburg breidt uit BEVELANDEN-THOLEN 26 en 27 26 FRUITTEELT Grote dekking ZLM biedt unieke kans voor aanvullend onderzoek naar werking hagelkanonnen Mysterieuze poelen in niemandsland almanak Obstakel Vrijdag 16 september 2011 ry> nm Molendeuren en decors made by vmbo-k NS Blagen zetten de Movietour op het spel 2S Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl door Mieke van der Jagt GOES - ZLM Verzekeringen kan de fruitteelt in Zeeland van dienst zijn door alle claims van hagelscha- de op een kaartje uit te zetten. Als dat over een langere periode ge beurt, kan dat de invloed van ha gelkanonnen op de omgeving dui delijk maken. Fruitteeltvoorman Rinus van 't Westeinde (NFO) zou blij zijn met dergelijk aanvul lend onderzoek, want de fruitte lers zelf houden alleen de effecten in de boomgaarden bij. Het is niet ondenkbaar dat de kanonnen ook hagelschade in de buurt van de boomgaarden voorkomen. Omdat de dekkingsgraad van ZLM Verze keringen vooral bij auto's in Zee land zo hoog is, kan met een paar simpele handgrepen een beeld worden gekregen van waar bij elke zware hagelbui de klappen vallen. In kaart gebracht met de posities van de hagelkanonnen, kan dat fruittelers en verzekeraars heel wat duidelijk maken. Marinus Schroever, directeur verze keringen bij de ZLM, is nog niet aan zo'n onderzoek toe. „Eerlijk ge zegd heb ik de indruk dat de hagel- calamiteiten alleen maar toene men. Of dat door de klimaatveran dering komt of door wat anders, weet ik niet. Ik heb vooral ver stand van verzekeren." André Raas uit Heinkenszand heeft in het afgelopen weekeinde zijn kanon afgeschoten en heeft geen hagelschade. „Best mogelijk dat het sowieso niet gehageld zou hebben, maar er is ons veel aan ge legen om dat te weten te komen. Met de knallen mengen we luchtla gen en ik heb de indruk dat blik sem niet meer op de grond inslaat, maar in hogere lagen ontlaadt." Rinus van 't Westeinde: „De zwa re buien vielen deze keer in Zeeuws-Vlaanderen. De enige Zeeuws-Vlaamse fruitteler met een kanon, bij Hulst, had geen ha gelschade." VLAKE - Ze waren al mysterieus, de padden- poelen tussen de Oude Rijksweg, de A58 en het spoor bij Vlake, maar ze worden het al leen maar meer. De strakke ronde gaten zijn indertijd op het niemandsland tussen de we gen aangelegd om een rol te spelen in de eco logische hoofdstructuur. Omdat de poelen op verschillende hoogten liggen, ontwikkelen zich, zo was de opvatting, verschillende soor ten planten en dieren. Rijkswaterstaat heeft de ontwikkeling in de natte en droge poelen tot drie jaar geleden in de gaten gehpuden, maar is daar nu mee gestopt: bezuiniging. Wat er dus nu ook gebeurt in de poeltjes; nie mand die het weet. luchtfoto Willem Mieras Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Het Van der Valk Hotel in Middelburg wil binnen vijf jaar uitbreiden met een well- nesscentrum, veertig kamers en parkeerplaatsen. Van der Valk wil van de gemeente 1,6 hectare grond aankopen om de uitbreiding in de Mortiere mogelijk te maken. Het hotel werd vorig jaar geopend en telt nu 121 kamers, elf vergader zalen en een restaurant met drie honderd stoelen. De uitbreiding komt parallel aan de Paukenweg. De nieuwe bebouwing wordt 17 meter hoog. Van der Valk drijft ook Hotel Goes. Op korte termijn staat de gemeen te Middelburg elders ook al uitbrei ding van de hotelcapaciteit te wachten. Green Development BV en Bogorprojectontwikkeling be ginnen volgend jaar met nieuw bouw op de plaats van het voorma lig surfhotel aan het Veerse Meer bij Arnemuiden. Daar komen veertig appartemen ten, achttien grondgebonden wo ningen met ligplaats én een hotel met vijftig kamers. Om het project mogelijk te maken, sluiten de pro jectontwikkelaars en de gemeente Middelburg vanmiddag een over eenkomst. Ze rijdt graag mee met de fotograaf, die verslaggever van Schouwen-Dui- veland. Wel zo gemakkelijk, dan kan ze onderweg nog wat telefoon tjes plegen. Een klein bezwaar is al leen de enorm grote auto. Het kleine gestalte van de verslaggever zorgt voor moeilijkheden met de instap. De fotograaf is zich daarvan bewust en wilde eens extra galant zijn. Nee, ze hoefde niet door de brandnetels in de auto te klauteren na een klus. Hij draaide eerst wel even. Zo gezegd zo gedaan, al moest hij daarvoor wel een berm doorploegen. Trots stond hij na die moeilijke manoeuvre op het asfalt stil. De verslaggever zucht te stilletjes. Inderdaad, geen brandne tels, maar nu wel een enorme hoop vette klei waar ze doorheen moest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 55