'Akkoord pensioenen nog te vaag' TO©S Begroten in 'Weer blamage met ICT' 41 binnenland Nota: één tweet zet Binnenhof op stelten VAKBONDEN Kamer wil niet snel beslissen Werkgevers niet ontevreden MILJOENENNOTA Eerst was er schaamte over de manier waarop de Miljoenen nota een dag te vroeg uitlekte, daarna was er tevredenheid én boosheid over het harde ingrijpen van het kabinet. vrijdag 16 september 2011 Wga&Z&&&SB£CïO. Minister Kamp wil snel verder met de uitwerking van het pensioenakkoord, maar giste ren bleek dat partijen in de Tweede Kamer nog veel vra gen hebben. Ook PvdA zet er vraagtekens bij en wil meer cijfers zien. den haag - Het pensioenakkoord heeft in de ogen van TWeede Kamerfracties te veel losse eindjes en ontbrekende cijfers om er defi nitief ja of nee tegen te kunnen zeggen. Dat bleek gisteren tijdens een Kamerdebat over het akkoord. Minister Henk Kamp (Sociale Za ken) had de Tweede Kamer opge roepen om 'liefst vandaag nog hom of kuit te geven'. Kamp wil snel verder met de uit werking van het akkoord, waar im mers al twee jaar overgepraat wordt. Maar daarvoor hadden par tijen nog te veel vragen. Afgelopen dinsdag brachten de so ciale partners in overleg met minis ter Kamp een aantal verbeteringen in het pensioenakkoord aan, dat nu volgens de bewindsman zeer brede steun geniet. Maar de twee grootste bonden van de FNV, Bondgenoten en Abvakabo, vin den het akkoord nog altijd zwaar onder de maat. Met name de lage re inkomens, doorgaans ook de mensen met de zwaarste beroe pen, leveren nog altijd te veel in als ze in 2020, als de pensioenleef tijd verhoogd is tot 66, toch op hun 65ste willen stoppen, stellen ze. Volgens een brief die Kamp woens- den haag - Voorzitter Bernard Wientjes van VNO-NCW is over het geheel genomen niet ontevre den over de Miljoenennota. Hij MILJOENENNOTA LEKT STEE&S VROESER UIT IS MILJARR EXTRA BEZUINISEN OM ITALIË EN SPANJE TE REÖ6EN TH O RIT IS RE MILJOENENNOTA VAN 2012 dagavond naar de TWeede Kamer stuurde, blijft de schade voor de la gere inkomens dan beperkt tot 1,5 procent inkomensverlies. Maar PvdA-Kamerlid Roos Vermeij zet te daar vraagtekens bij en wil meer cijfers zien. „Bovendien loopt het inkomensverlies op naar 8 procent als de AOW-leeftijd in 2025 naar 67 gaat", rekende ze voor. De opstelling van de PvdA is cru ciaal, omdat de regeringspartijen CDA en VVD niet op de steun van gedoogpartner PW kunnen reke nen. GroertLinks en D66 vrezen dat pensioenfondsen zich in het nieuwe pensioenstelsel te rijk kun nen gaan rekenen. Het zag er gistermiddag niet naar uit dat Henk Kamp zijn zin krijgt. Mogelijk komt er ook vandaag nog geen groen licht voor het akkoord van de Tweede Kamer. Het uitblijven van een duidelijke politieke uitspraak is niet alleen slecht nieuws voor Henk Kamp. Ook FNV Bouw is er niet blij mee. Die bond was tot nu toe niet en thousiast over het pensioenak koord, maar weigerde maandaga vond om de twee grote dwarslig gers binnen de FNV, Bondgenoten en Abvakabo, aan een meerder heid binnen de Vakcentrale te hel pen. De bondsraad van FNV Bouw zou zich zaterdag uitspre ken over het verbeterde akkoord dat sinds dinsdag op tafel ligt, maar zonder enige duidelijkheid over de politieke haalbaarheid van het verbeterde pensioenakkoord is dat geen erg aantrekkelijke optie. De bondsraad wordt mogelijk uit gesteld. treft er 'veel ondernemerschap' in aan. Wientjes wijst op het afschaf fen van een aantal kleinere belas tingen. PAUL KUSTERS den haag - Eén tweet van histori cus Bram Talman heeft gistermid dag het hele Binnenhof (en de me dia) op stelten gezet. Talman had, een beetje surfend op het internet en door één getal te veranderen, de Miljoenennota voor 2012 gevon den. Een document dat tot van middag geheim had moeten blij ven. „Het was gewoon logisch na denken. Vorig jaar was de naam van de site miljoenennota.prinsjes- dag2010.nl. Ik heb dat 2010 wegge haald en er 2011 van gemaakt", al dus Talman. De Miljoenennota stond op een onbeveiligde site van de overheid en was zonder een passeerwoord te vinden. Toen de Miljoenennota eenmaal op internet circuleerde, besloot het Centraal Plan Bureau de Ma cro Economische Verkenningen ook voortijdig openbaar te maken. En daarna volgden uiteindelijk ook alle departementen met hun eigen begrotingsstukken. Volgens premier Rutte was het niet de fout van een ambtenaar, maar heeft een medewerker van een extern bedrijf de Miljoenennota op een verkeerde plaats - op een open site - opgeborgen. Knulligheid en geen criminele actie, is het oordeel van it-journalist Brenno de Winter. Het moment kon haast niet slech ter voor minister Donner van Vei ligheid en Justitie, die zich een uur na ontdekking van dit nieuwe lek moest verantwoorden voor slechte beveiliging van overheidssites van DigiD en de Belastingdienst. „Het is gênant dat Donner nu Kamer vragen moet beantwoorden, ter wijl een externe beheerder de nieu we ellende heeft veroorzaakt", al dus De Winter. „Het is heel verve lend, want zo ontstaat iedere keer weer hetzelfde beeld van een over heid die niet fatsoenlijk dingen ge heim kan houden." Het kabinet hamert op het op orde brengen van de overheidsfinanciën. Toch is de pijn voor bepaalde groe pen verzacht. Dat is goed nieuws voor de PW. door Frits Bloemendaal Prinsjesdag valt dit jaar niet op de derde dinsdag, maar op de derde donderdag van september. In afwezig heid van de prinsjes - dat wel - lek te opnieuw de begroting van het kabinet uit. En wederom schreeu wen Tweede Kamerleden moord en brand over zoveel knulligheid van het kabinet. Los van de vragen die het lekken oproept over de beveiligingscul tuur van het Rijk (zo kort na het drama met de beveiligingscertifica ten van DigiNotar), verandert er door het uitlekken ftiet zo veel. De stukken zouden aanvankelijk van middag worden vrijgegeven, om dat dat volgens de Rijksvoorlich tingsdienst om logistieke redenen niet eerder kon. Een slimme bur ger heeft dat ballonnetje in elk ge val doorgeprikt: de stukken bleken al klaar te staan. Het had er gisteravond alle schijn van dat veel fracties hun reacties ook al klaar hadden, kennelijk wist men al wat in de Miljoenen nota zou staan. Zo gek is dat niet. Heel veel was al bekend, domweg omdat ministers dat al eerder dit jaar naar buiten hadden gebracht, en voor een klein deel omdat maat regelen waren uitgelekt. De grote ingrepen in de zorg, de bezuinigingen op de kindregelin gen, de ingreep in het persoonsge bonden budget en de toeslag voor chronisch zieken en gehandicap ten, de boete voor lang studeren, de bezuinigingen op defensie en natuur: veel verrassingen kon de Miljoenennota niet meer hebben. PvdA-leider Job Cohen Dat zou evenmin het geval zijn ge weest als de stukken tot dinsdag na de Troonrede zouden zijn be waard, zoals het kabinet vanaf vol gend jaar weer wil doen. Wat aan de Miljoenennota vooral opvalt, is dat het kabinet het stuk gebruikt om omstandig zijn begro tingsfilosofie uiteen te zetten. De inleiding van bijna veertig pagina's Bram Talman foto anp den haag - Een blamage. Gênant. Hilarisch. Uitermate treurig. Van een totale knulligheid. Een wanver toning. Haagse politici stonden gisteren perplex toen even na vier uur het nieuws de ronde deed dat de gehe le Miljoenennota al online te lezen viel. Foutje van Financiën. De rest van de begrotingsstukken werd toen voor het gemak ook vrijgege ven, in plaats van vandaag om twee uur 's middags zoals gepland. In allerijl werden fractievoorzit ters, woordvoerders en Kamerle den opgetrommeld om te reageren op de begrotingsplannen van het kabinet voor volgend jaar. Van een gecoördineerde actie was geen sprake meer. „Gaat lekker met die over- heids-ICT", verzuchtte D66-fractie- leider Alexander Pechtold. De Ka mer was net bekomen van de com motie die was ontstaan na de kraak van DigiNotar, het ICT-be- drijf dat verantwoordelijk was voor de beveiliging van overheids sites. Met kunst en vliegwerk had verantwoordelijk minister Piet Hein Donner (Binnenlandse Za ken) dat brandje geblust. „Zo wordt het wel erg gemakkelijk gemaakt om geheime overheidsdo cumenten in te zien", gromde de leider van de Christenunie, Arie Slob. „Dit had niet mogen gebeuren", klonk het een paar uur later van uit Algemene Zaken. D66-leider Alexander Pechtold

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4