Uitzending zo rustig zonder buren' 'Verevening moet natuur blijven dienen' zeeland 27 CA Doel 2020 heeft hoop niet verloren Alles is welkom op Technopark Oude binnentuin na eeuwen open Voorzitter gebiedscommissie kritisch over visie CAPPENDIJK TOYOTA vrijdag 16 september 2011 Omroep Zeeland zendt zondag om 18.00 uur De Engel van Doel voor het eerst uit en vervolgens de hele avond en nacht, om de twee uur. De film van regisseur Tom Fassaert en producente Digna Sinke duurt 76 minuten. MBMWMMM door Harmen van der Werf Ze heeft ervan genoten en ze geniet er nog steeds van, van de filmopnames voor De Engel van Doel. „Schat ten van jongens zijn het, Tom Fas saert en zijn mannen." Emilienne Driesen zegt het haast met een brok in haar keel. En jawel, ze woont nog altijd in Doel. Haar huurhuis aan de Ca- mermanstraat, vlak bij de kerk, is gemakkelijk herkenbaar. In de film staan kabouters bij haar voordeur, als welkomstcomité. Nu houdt er nog één de .wacht. „Die heb ik laatst gekocht." De anderen blijken meegenomen te zijn, want ja, in Doel komt nogal eens vreemd volk. „Vrijbuiters", zoals Emilien ne hen noemt. Ze bemoeit zich niet met hen, niet met krakers, niet met kunstenaars, ook niet trouwens met de leden van de actiegroep Doel 2020. Emi lienne mag inmiddels dankzij De Engel van Doel een boegbeeld van het zo goed als verlaten Schelde- dorp zijn geworden, ze is geen acti viste. Ze houdt de mensen van de gemeente Beveren en van de Maat schappij Linkeroever - die verant woordelijk is voor de havenont wikkeling - liever in ere. „Studen ten trokken hier in een pand. Ze zaten op het dak. Nou, als je dat op de universiteit moet leren..." Emilienne zit in haar woonkamer aan een grote tafel. „Wil je echt geen borreltje drinken of een pint je?" Ze is de gastvrijheid zelve, zo als ze dat ook was voor Tom Fas saert en zijn crew. De filmmakers sliepen in het Hooghuis, een mo numentale woning. „Maar als Tom Al jaren bedreigd De Antwerpse haven heeft al zo'n vijftig jaar 'een oogje' op Doel. In de jaren zeventig sloeg de eco nomische crisis toe en in 1978 kreeg Doel de status van woonge bied terug. In 1998 werd weer een haven ge projecteerd op de plek-van Doel. Het naast Doel gelegen Deur- ganckdok heeft nog lang niet de volledige capaciteit bereikt en kan nog worden uitgebreid. Doel telde 1300 inwoners, nu nog zo'n dertig. Elf families weigeren hun huis te verkopen. Een aantal huurders houdt ook nog stand. alleen was, kwam hij hier slapen. Ik had hem verteld dat het spookt in het Hooghuis." Ze houdt van gezelschap, dat is wel duidelijk, en praat honderduit. Nee, eenzaam voelt ze zich abso luut niet in Doel. Eén van haar kin deren woont er nog. „En als de ge meentewerkman hier moet zijn of de grafmaker, dan komen ze altijd bij mij op bezoek." En ze heeft na tuurlijk haar katten, die door ver trokken Doelenaren zijn achterge laten. Zestien stuks zijn er inmid dels. ,,'s Ochtends geef ik ze altijd melk, warme melk, want koude moeten ze niet. De gemeente heeft ze wel eens proberen te van gen. Ik zat te schreien in huis." De actie mislukte. Al haar hele leven woont Emilien ne (78) in Doel en ze zal er blijven zolang als mogelijk. „Ik heb hier vijf kamers boven, die staan alle maal vol. Waar moet ik met alle spullen heen? En ik heb nu geen geburen. Dat is wel zo plezant." De deurwaarder is nog wel een keer op bezoek geweest. „Hij zei dat ze me zouden komen ontrui men. Nou ja, als zij de boel voor mij willen verhuizen..." Het is er niet van gekomen. Emilienne wacht gewoon af; zonder stampei te maken. Z door Martijn de Koning IJZENDIJKE - De gebiedscommissie in West-Zeeuws-Vlaanderen moet het beheer over besteding van vere- veningsgeld in eigen hand hou den. Als de gemeenteraad die rol opeist, is dat een miskenning van de kwaliteit van de clubs uit de commissie. Dat zegt voorzitter Hans Quist, die daarmee Recron bijvalt Die uitte eerder al forse kri tiek op het voornemen van B en W om voortaan de gemeenteraad te laten bepalen waar geld uit de vereveningspot aan besteed wordt. Het gaat om geld dat recreatieon dernemers die uitbreiden, in een potje storten als compensatie voor 'aantasting van het landschap'. Nu besluit de gebiedscommissie, waar in onder meer Recron, Kamer van Koophandel, natuurorganisaties en overheden zitting hebben, nog over de bestemming van dat geld. Zo hoort het ook, vindt Quist. „Die partijen zorgen ook dat het geld binnenkomt, en hebben sa men heel veel kennis in huis." Voorwaarde voor de besteding is nu nog dat het gestoken wordt in natuur en landschap ('rood voor groen'). Het college stelt voor dat het geld straks ook gebruikt mag worden voor de instandhouding van gebouwen en musea ('rood voor rood'). Ook dat kan Quist niet bekoren. „Het landschap is dé kwaliteit van het gebied." Het geld is hard nodig voor natuur doeleinden, vindt de voorzitter, ze ker nu het Rijk daar nauwelijks nog geld in steekt. Quist pleit er voor creatief om te gaan met dat probleem. Eerder gaf hij al aan geld uit het vereveningsfonds in te willen zetten om landschapsprojec ten die het Rijk stillegt, af te ma ken. Hij geeft nu als ander voor beeld de realisatie van landgoede ren: grote percelen met een ge bouw met allure, waarbij het ge bied voor een groot deel toeganke lijk is. „Er is een aantal plekken in de gemeente waar dat mogelijk is, zoals in de Tienhonderdpolder tus sen Cadzand en Nieuwvliet. Maar de belangstelling is niet zo groot. Ik zou er extra aandacht voor wil len vragen, want het zou een pri ma alternatief zijn voor de ontwik keling van toegankelijke natuur." Woordvoerder Jan Creve van actiegroep Doel 2020 wil niets afdoen aan de film De Engel van Doel van regisseur Tom Fassaert. „De Engel van Doel is filmisch fantastisch, maar schetst letterlijk wel een -zeer donker beeld van ons dorp." Creve doelt op de keuze van Fassaert om de rolprent in zwart-wit op te nemen én dat hij zich vooral richt op de teloorgang van het Scheldedorp, alsof er geen hoop meer is op behoud. „Hij geeft een stukje van de realiteit weer, door gebeurtenissen in Doel te koppe len aan het leven van Emilienne Driesen en pastoor Christiaan Verstraete, maar de film is niet politiek." Met het laatste doelt Creve op de reden waarom Doel zou moeten verdwijnen, voor de expansiedrift van de Antwerpse haven. „Er is geen economische nood om op de plek van het dorp een nieuw dok te maken", vult Creve zelf het politieke verhaal in, „en er is ook geen maatschappe lijk draagvlak voor." Creve denkt dat Doel nog te redden is, hoewel het overgrote deel van de huizen leegstaat en er heel wat zijn gesloopt. Doel 2020 heeft echter al diverse keren bij de rechtbank voor elkaar gekregen dat sloopwerk zaamheden moesten worden gestaakt. De Vlaamse re gering werkt aan een plan 'afbakening Antwerpse ha ven' op grond waarvan de sloop toch verder zou mo gen gaan. Creve: „Maar dat laat al twee jaar op zich wachten. Men is beducht." Volgens Creve is het nog lang niet te laat voor Doel. Mocht het licht op groen springen voor behoud van het Scheldedorp, dan voorziet hij dat de leegstaande huizen zo weer bewoond zijn. „In de streek is zeer veel behoefte aan betaalbare huisvesting. Doel ligt bo vendien ideaal, vlakbij de haven en toch is het er on waarschijnlijk rustig." SCHOONDIJKE - Bedrijven die zich op het Technopark in Schoondijke willen vestigen, hoeven zich niet langer met hightech bezig te hou den. Tot nu was dat wel een voor waarde. Reden van de functiever andering is het gebrek aan belang stelling van bedrijven uit de tech nologiebranche. Het eerste deel van het Technopark zit wel vol, maar voor het tweede deel is nog geen interesse. De gemeente Sluis hoopt dat dit verandert door het afschaffen van de beperking. Om de maatregel door te kunnen voe ren, moet het bestemmingsplan worden aangepast. Dat duurt maanden. Bedrijven die zich even tueel voor die tijd melden, kun nen toch rekenen op 'maatwerk', delen B en W mee. De gemeente raad praat later over een mogelijke afschaffing van alle 'labels' op de Sluise bedrijventerreinen, zoals 'maritiem' in Breskens, 'kantoor' in Oostburg en 'vervoer' in Eede. Slim zakendoen is op het juiste moment instappen. tuin exposeert Luc Ingel ook een klein deel van de beeldengroep die jaar op de dijk bij Perkpolder lag. foto Mark Neelemans HULST - De eeuwenoude binnen tuin van een half hectare achter de huizen aan de Steenstraat in de Hulster binnenstad is voor het eerst in eeuwen te bezichtigen. De tuin was vroeger onderdeel van het refïigium van de abdij Ter Dui nen en hoort nu bij het pand num mer 30. Dat huis kwam in 1865 in het-bezit van de familie Verstraeten en staat nu te koop. Vanaf morgen tot en met 16 okto ber is de tuin ieder weekend tussen twee en vijf uur 's middags open voor belangstellenden. Er zijn voor de gelegenheid beelden te zien van Luc Ingels en schilderijen van Kin- ga Divényi. De binnentuin is te bereiken via de grote poort in de Bonte Hond- straat Avensis aktie: Nu met gratis automatische CVT versnellingsbak. 1600cc handgeschakeld vanaf 25.315,- 1800cc handgeschakeld of automaat vanaf 28.580,- 2000cc handgeschakeld of automaat vanaf 30.065,- Today Tomorrow Toyota TERNEUZEN Mr.F.J. Haarmanweg 58 4538 AS TerTieuzen Tel. 0115-617751

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 47