zeeland 13 CZ en Klaverblad kritisch op ADRZ Vestiging ROC-hoofdkantoor in Terneuzen onzeker Dat patiënten worden doorverwezen naar Antwerpen heeft alles met geld te maken commentaar Uit balans d&Eg&Lantter vette korting Petitie behoud Porgy en Bess vrijdag 16 september 2011 Ad van de Kreekedirecteur Klaverblad De Miljoenennota ligt onbedoeld op straat. Zo'n kleinigheidje kan het kabinet er nog wel bij hebben. Vergeleken met de echte problemen bete kent het uitlekken niets. Ieder een krijgt slechts iets meer tijd om zich te wapenen voor de al gemene beschouwingen in de Tweede Kamer. Dat zal nodig zijn. Want het kabinet probeert in de begroting 2012 wel de te ring naar de nering te zetten, maar echt lukken doet dat niet. De schuld loopt verder op. Ne derland is nog lang geen Grie kenland, maar toch gaat dit een keer fout. De sombere voorspel lingen voor de koopkracht bete kenen weinig goeds voor de economie. Dus extra belasting inkomsten zitten er niet in. Daarom kan alleen keiharde fi nanciële discipline voorkomen dat nog meer lasten naar de toe komst worden verlegd. De tweede zorg is de onbalans in de bestedingen. Zolang chro nisch zieken en gehandicapten er meer op achteruit gaan dan gezonde mensen, is het even wicht compleet zoek. opheffingsuitverkoop nieuwe collectie: Herenstraat 3 Middelburg Het is kortzichtig om patiënten door te blijven verwijzen naar Antwerpen voor een dotterbe handeling als er een dottercen trum in Terneuzen is. Het Admi raal de Ruyter Ziekenhuis moet niet alleen aan het eigen belang, maar ook aan het maatschap pelijk belang denken. Dat vindt CZ, de grootste ziektekostenverzeke raar in Zeeland. „Maar wij kunnen daar niet in sturen", zegt woordvoerster Marie-José van Gardingen. „Of mensen naar Antwerpen of naar Temeuzen gaan voor een behandeling, moet hun eigen keuze zijn, maar dan moet de klant die keuze ook krijgen, vinden wij. Artsen moeten die keuze aanbieden." Sinds april 2010 heeft ziekenhuis Zorgsaam in Terneuzen een dottercentrum. Alle patiënten waarvan meteen duidelijk is dat ze een hartin farct hebben, worden vanuit huis meteen door de ambulance naar Terneuzen gebracht. Vanuit het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes worden mensen in plaats van naar Terneuzen naar Antwerpen gestuurd. Om te kunnen dot teren, is eerst een katheterisatie nodig, een on derzoek in de aderen rond het hart. Het dotte ren, het oprekken van zo'n ader met een bal lon, kan via dezelfde apparatuur gebeuren. In Terneuzen gaan onderzoek en behandeling in één moeite door. In Goes kan men wel kathete- riseren, maar niet dotteren: de patiënt moet dus na de katheterisatie door naar een ander ziekenhuis. Patiëntenorganisatie Het Klaverblad waar schuwde begin 2010 al voor de situatie die zich nu voordoet. „Wij voorzagen toen dat econo misch belang en het belang van scholing zwaar der zou wegen", zegt directeur Ad van de Kreeke. „Dat patiënten worden doorverwezen naar Antwerpen heeft alles met geld te maken. Als iemand eerst gekatheteriseerd wordt in Goes levert dat geld op voor het ADRZ. Wij willen graag dat er royaal wordt doorverwezen. En dat de patiënt de keuze krijgt." Ziekenhuizen en andere zorgverleners hebben een grotere verantwoordelijkheid dan alleen voor hun eigen zorg, vindt CZ. „De zorg in Zee land heeft te kampen met een krimpende be volking en met vergrijzing. Men zegt dat men de zorg op orde wil houden, maar als men dat echt wil, is het toch opmerkelijk om mensen door te sturen naar Antwerpen. Het is raar dat men niet doorverwijst, nu er een dottercen trum is." Volgens Van Gardingen is het voor zorgverzekeraars niet duurder om een dotterbe handeling in Antwerpen of in Terneuzen te vergoeden. Het ziekenhuis in Terneuzen wil op dit moment geen actuele gegevens over de ge dotterde patiënten verstrekken. Het wil ook niet kwijt hoeveel mensen worden doorge stuurd. „We zijn bezig met gesprekken met het ADRZ", zegt René Maas. „Die willen we niet verstoren door nu iets te zeggen." Minister Edith Schippers van volksgezondheid deelt de opvatting van CZ en de patiëntenorga nisatie. Zij vindt dat ziekenhuizen moeten sa menwerken, zodat er genoeg patiënten zijn om het dottercentrum in stand te houden. pagina 30: 5 vragen aan CZ-directeur Wim van der Meeren door Cornelleke Blok middelburg - Het is onzeker of het hoofdkantoor van het gefuseerde Zeeuwse ROC in Terneuzen komt. Van de 3,5 miljoen euro die de ko mende tien jaar nodig is om de extra kosten van vestiging in Zeeuws-Vlaanderen te dekken, is tot nu toe acht ton toegezegd. De ROC-besturen hebben afge sproken dat de extra verhuiskosten niet uit het onderwijsbudget mo gen komen. Dat betekent dat het door gemeenten, provincie en be drijven bijeen zou moeten worden gebracht. „Komt die 3,5 miljoen er niet, dan gaat het hoofdkantoor niet naar Terneuzen", zegt direc teur Hennie van Meerkerk van het ROC Zeeland. Tot nu toe heeft de gemeente Hulst 100.000 euro toegezegd. De gemeente Terneuzen en Sluis wil len respectievelijk 500.000 euro en 100.000 euro bijdragen; de ge meenteraden nemen daar later de ze maand een besluit over. Zorg saam Zeeuws-Vlaanderen heeft ook 100.000 euro toegezegd. Het dagelijks provinciebestuur heeft in het collegeprogramma een eenmalige bijdrage toegezegd voor vestiging van het hoofdkan toor in Temeuzen. Hoe hoog dat bedrag is, is nog niet bekend. De Middelburgse wethouder Al- bert de Vries suggereerde gisteren in deze krant dat het bestuur van het ROC Zeeland niet achter vesti ging in Temeuzen zou staan. Dat bestrijdt Van Meerkerk. „We heb ben het fusiebesluit ondertekend. We staan er nog steeds achter. Ves tiging in Terneuzen was een harde eis vanuit Zeeuws-Vlaanderen, waar we uiteindelijk ja op hebben gezegd. We staan niet te juichen, en het personeel ook niet, maar dat zou andersom ook zo zijn. Een verhuizing doet altijd pijn." Het ROC Zeeland en ROC Wester- schelde willen op 1 januari 2012 fu seren. De ondernemingsraden zijn akkoord, maar het ministerie moet de fusieplannen nog goedkeuren. TERNEUZEN - Al meer dan 300 men sen hadden gisteren de petitie on dertekend voor het behoud van Porgy en Bess in Terneuzen. De di gitale petitie is een initiatief van lean-Paul Harreman. Het bestuur van Porgy en Bess vreest het podium te moeten slui ten, omdat de aanvraag voor een jaarlijkse subsidie van 70.000 euro door gemeente en provincie maar ten dele wordt gehonoreerd. Het geld is noodzakelijk om een be roepskracht aan te stellen. Tot nu toe draaide Porgy en Bess vrijwel volledig op vrijwilligers. Harreman vindt sluiting van het podium onacceptabel. „Porgy en Bess is een instituut waar je als ge meente trots op zou moeten zijn. Het is een soort cultureel erfgoed dat je moet beschermen. Als dit weggaat, komt er nooit meer zo iets terug." De petitie begon als een 'eenmans actie'. „Maar het begint nu zulke serieuze vormen aan te nemen, dat ik denk dat we het op een be paalde manier moeten gaan aan bieden aan de lokale politiek en de provincie." De petitie is onder meer te vinden op www.porgyenbess.eu. Een patiënt wordt gedotterd in het ziekenhuis in Terneuzen. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3