'Patiënten krijgen niet de kans om te kiezen' 21 zeeland Halloween PZC De krant 6 weken voor 18 euro! DOTTERCENTRUM Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis stuurt nog steeds patiënten naar Antwerpen voor een dotterbehandeling terwijl in Terneuzen een dottercentrum is. Senator krijgt Four Freedoms Medal Dottercentrum vrijdag 16 september 2011 Voor Halloween staat een groot feest gepland en ik zit midden in de voor pret. Deze week viel een langverwacht pakketje in de bus, uit de USA. Leuke vampiertandjes zaten erin, die je naar believen in- en uit kan laten schieten via een slim mechaniekje. Op internet had ik al een promo tiefilmpje gezien en enkele loven de recensies, waaronder eentje met de zinsnede 'vergt wel enige oefening'. Aangezien het mijn voornemen was om met de tand jes in een toespraakje te houden, had ik ze maar tijdig besteld. Deze week nam ik tijdens een feestelijke gelegenheid de proef op de som. Ik sloop weg, propte de fangs in mijn mond en liep de kamer in. Zo vaak zwijg ik niet, maar deze keer stond ik letterlijk met mijn mond vol tanden. Minutenlang stond ik zwijgend te midden van mijn gasten. Ver wachtingsvol keken ze me aan. Ik opende mijn mond en zei: „Challooo. Choe chaatssj chet?" Mijn hoektanden kwamen al naar beneden zakken, wat niet hele maal de bedoeling was, maar wel effect had. Toen iedereen een beetje bedaard was, verklaarde ik bedeesd lispe lend: „Chet isss voor Challoween. Ichsj moech oefenen voor een sch- jpeech..." Ook deze mededeling ging verloren in algemene hilari teit. „Je rechterhoektand zit lager dan de linker", merkte zwager nr. behulpzaam op. Ik sloot moei zaam mijn mond. Met de post was tevens een setje aanstekers gekomen, waarmee de illusie van vuur uit je handen kon worden gewekt. De mannen in het gezelschap, onmiddellijk gefas cineerd, begonnen enthousiast te experimenteren met Zippo-brand- stof. Dat gebeurde met zoveel ver ve, dat na een paar minuten zwa ger nr. én de keukenvloer in brand stonden. Terwijl eerste hulp verleend werd en de rest van het gezelschap met vereende krachten de keukenvloer doofde, meldde zwager nr. 2 beteuterd dat één van de aanstekers de geest ge geven had. Een toepasselijker einde, voor een Halloween-gadget. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON pzc Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Temeuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-viaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens künnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer S4050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres door Nadia Berkelder Terwijl de ziekenhuizen onderling blijven kibbe len over de cardiologi sche zorg, zijn de Zeeuwen de dupe. Am- bulanceverpleegkundige Wim de Schipper wil niet langer lijdzaam toezien. „Als ik iemand van thuis ophaal met een hartinfarct, is de opdracht om naar Temeuzen te rij den, maar als ik iemand ophaal in Goes, is de opdracht om naar Ant werpen te gaan. Dat vind ik vreemd." Terwijl in Terneuzen een dotter centrum is, krijgen ambulanciers in Midden-Zeeland de opdracht om naar Antwerpen te rijden. „Pa tiënten krijgen niet de kans om te kiezen, terwijl ze daar recht op hebben. Het komt voor dat men sen gekatheteriseerd worden en na een halve behandeling naar een an der ziekenhuis moeten. Patiënten worden in zo'n geval met het kat heter in de aderen vervoerd. Daar zit een risico aan. Geen groot, maar het is een risico." „Begrijp me goed: ik ben zeer te spreken over het ziekenhuis in Antwerpen, dat verdient echt een pluim. Maar het is wel ongemakke lijk als je naar Antwerpen ge bracht wordt", zegt hij. „Het kan vervelend zijn om ver weg te lig gen. Het is voor bezoek soms een 'Een rit naar Antwerpen duurt vijftig minuten tot een uur.' bezwaar om naar Antwerpen te rij den. Vooral als het om oudere mensen gaat. Als het makkelijker kan, moet dat ook aangeboden worden, vind ik." Ambulances zijn vanuit Mid den-Zeeland veel langer onderweg naar het Antwerpse ziekenhuis dan naar Zorgsaam in Temeuzen. Ambulanceverpleegkundige Wim de Schipper. foto Marcelle Davidse Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. RekeningnummerHandtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan NEW YORK - De Amerikaanse sena tor Russ Feingold krijgt morgen in New York de Four Freedoms Me dal uitgereikt. Deze rechtsgeleerde was de enige senator die in 2003 tegen de om streden anti-terreurwetgeving stemde. Ook schreef hij mee aan de Bipartisan Campaign Reform Act, een hervorming van de finan ciering van politieke campagnes in Amerika. Daarnaast zette Feingold zich in voor onder meer natuur en milieu, eerlijke handel en gezon- heidszorg. De andere onderscheidingen gaan En in de tijd dat de ziekenwagen in België is, is hij niet inzetbaar voor andere patiënten. „Een rit naar Antwerpen duurt vijftig mi nuten tot een uur. Als we met spoed gaan drie kwartier. Maar dat is geen pretje. Als patiënt vlieg je alle kanten op. Natuurlijk kan ook de Westerscheldetunnel dicht zijn, maar we krijgen altijd voorrang met de ambulance." De extra ritten bevreemden des te meer, omdat er in Zeeland eigen lijk altijd wel gedoe is over het te kort aan ambulances. Ziekenwa gens die onderweg zijn, kunnen el ders niet gebruikt worden. „Pas als we op de terugweg bij Rilland zijn, zijn we weer inzetbaar voor andere patiënten." Tempo is van belang bij een acuut hartinfarct, zegt De Schipper. „Hoe langer het bloedvat dichtzit, hoe moeilijker het is om het weer open te maken. Ik vind het een slechte zaak dat mensen niet worden doorgestuurd naar het dichtstbijzijnde zieken huis.'" Het dottercentrum in het zieken huis Zorgsaam in Terneuzen is sinds april 2010 geopend. Ook het Admiraal de Ruyter Zie kenhuis in Goes wilde een dotter centrum beginnen. Het ADRZ vroeg daar een vergunning voor aan bij het ministerie. De minister voor volksgezondheid vond echter dat er in Zeeland maar ruimte was voor één centrum Het dottercentrum moet de eerste twee jaar minimaal vierhonderd behandelingen uitvoeren. Daarna moeten dat er zeshonderd zijn. In 2010 werden er 575 mensen ge dotterd in Terneuzen. Daarvan kwa men er honderd tot honderdvijftig van boven de Westerschelde. Met de ambulancedienst is afge sproken dat alle spoedgevallen di rect naar Terneuzen gaan. Deze week openden Terneuzense cardiologen een polikliniek in Mid delburg, om meer patiënten voor hun dottercentrum te genereren. naar Michael J. Copps. (vrijheid van meningsuiting), Barry W. Lynn (vrijheid van godsdienst), Jacqueline Novogratz (vrijwaring van gebrek) en Bryan Stevenson (vrijwaring van vrees). De Four Freedoms onderscheidin gen worden het ene jaar in New York uitgereikt en het andere jaar in Middelburg. Vanuit de provincie Zeeland zijn commissaris van de koningin Kar- la Peijs en gedeputeerden Kees van Beveren en Sjoerd Heijning en drie ambtenaren aanwezig bij de uitreiking in New York. Zeeuwse Belofte thuis U kunt een van de popgroepen die vanavond dingen naar de titel Zeeuw se Belofte bij u thuis laten optreden! Hoe? Kijk op www.pzc.nl/popaanhuis Kies een van de acht popgroepen en motiveer uw keuze!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2