Uitzending zo rustig zonder buren' miDOELBURG zeeland29 Doel 2020 heeft hoop niet verloren Zuid-Beveland meer in trek bij toeristen Al jaren bedreigd design keukens badkamers www.binnenuit.nl Lood gestolen Mysterieuze poelen weekenddiensten 2e M-Line matras halve prijs www.binnenuit.nl vrijdag 16 september 2011 Omroep Zeeland zendt zondag om 18.00 uur De Engel van Doel voor het eerst uit en vervolgens de hele avond en nacht, om de twee uur. De film van regisseur Tom Fassaert en producente Digna Sinke duurt 76 minuten. door Harmen van der Werf Ze heeft ervan genoten en ze geniet er nog steeds van, van de filmopnames voor De Engel van Doel. „Schat ten van jongens zijn het, Tom Fas saert en zijn mannen." Emilienne Driesen zegt het haast met een brok in haar keel. En jawel, ze woont nog altijd in Doel. Haar huurhuis aan de Ca- mermanstraat, vlak bij de kerk, is gemakkelijk herkenbaar. In de film staan kabouters bij haar voordeur, als welkomstcomité. Nu houdt er nog één de wacht. „Die heb ik laatst gekocht." De anderen blijken meegenomen te zijn, want ja, in Doel komt nogal eens vreemd volk. „Vrijbuiters", zoals Emilien ne hen noemt. Ze bemoeit zich niet met hen, niet met krakers, niet met kunstenaars, ook niet trouwens met de leden van de actiegroep Doel 2020. Emi lienne mag inmiddels dankzij De Engel van Doel een boegbeeld van het zo goed als verlaten Schelde- dorp zijn geworden, ze is geen acti viste. Ze houdt de mensen van de gemeente Beveren en van de Maat schappij Linkeroever - die verant woordelijk is voor de havenont wikkeling - liever in ere. „Studen ten trokken hier in een pand. Ze zaten op het dak. Nou, als je dat op de universiteit moet leren..." Emilienne zit in haar woonkamer aan een grote tafel. „Wil je echt geen borreltje drinken of een pint je?" Ze is de gastvrijheid zelve, zo als ze dat ook was voor Tom Fas saert en zijn crew. De filmmakers sliepen in het Hooghuis, een mo numentale woning. „Maar als Tom De Antwerpse haven heeft al zo'n vijftig jaar 'een oogje' op Doel. In de jaren zeventig sloeg de eco nomische crisis toe en in 1978 kreeg Doel de status van woonge bied terug. In 1998 werd weer een haven ge projecteerd op de plek van Doel. Het naast Doel gelegen Deur- ganckdok heeft nog lang niet de volledige capaciteit bereikt en kan nog worden uitgebreid. Doel telde 1300 inwoners, nu nog zo'n dertig. Elf families weigeren hun huis te verkopen. Een aantal huurders houdt ook nog stand. alleen was, kwam hij hier slapen. Ik had hem verteld dat het spookt in het Hooghuis." Ze houdt van gezelschap, dat is wel duidelijk, en praat honderduit. Nee, eenzaam voelt ze zich abso luut niet in Doel. Eén van haar kin deren woont er nog. „En als de ge meentewerkman hier moet zijn of de grafmaker, dan komen ze altijd bij mij op bezoek." En ze heeft na tuurlijk haar katten, die door ver trokken Doelenaren zijn achterge laten. Zestien stuks zijn er inmid dels. ,,'s Ochtends geef ik ze altijd melk, warme melk, want koude moeten ze niet. De gemeente heeft ze wel eens proberen te van gen. Ik zat te schreien in huis." De actie mislukte. Al haar hele leven woont Emilien ne (78) in Doel en ze zal er blijven zolang als mogelijk. „Ik heb hier vijf kamers boven, die staan alle maal vol. Waar moet ik met alle spullen heen? En ik heb nu geen geburen. Dat is wel zo plezant." De deurwaarder is nog wel een keer op bezoek geweest. „Hij zei dat ze me zouden komen ontrui men. Nou ja, als zij de boel voor mij willen verhuizen..." Het is er niet van gekomen. Emilienne wacht gewoon af, zonder stampei te maken. Woordvoerder Jan Creve van actiegroep Doel 2020 wil niets afdoen aan de film De Engel van Doel van regisseur Tom Fassaert. „De Engel van Doel is filmisch fantastisch, maar schetst letterlijk wel een zeer donker beeld van ons dorp." Creve doelt op de keuze van Fassaert om de rolprent in zwart-wit op te nemen én dat hij zich vooral richt op de teloorgang van het Scheldedorp, alsof er geen hoop meer is op behoud. „Hij geeft een stukje van de realiteit weer, door gebeurtenissen in Doel te koppe len aan het leven van Emilienne Driesen en pastoor Christiaan Verstraete, maar de film is niet politiek." Met het laatste doelt Creve op de reden waarom Doel zou moeten verdwijnen, voor de expansiedrift van de Antwerpse haven. „Er is geen economische nood om op de plek van het dorp een nieuw dok te maken", vult Creve zelf het politieke verhaal in, „en er is ook geen maatschappe lijk draagvlak voor." Creve denkt dat Doel nog te redden is, hoewel het overgrote deel van de huizen leegstaat en er heel wat zijn gesloopt. Doel 2020 heeft echter al diverse keren bij de rechtbank voor elkaar gekregen dat sloopwerk zaamheden moesten worden gestaakt. De Vlaamse re gering werkt aan een plan 'afbakening Antwerpse ha ven' op grond waarvan de sloop toch verder zou mo gen gaan. Creve: „Maar dat laat al twee jaar op zich wachten. Men is beducht." Volgens Creve is het nog lang niet te laat voor Doel. Mocht het licht op groen springen voor behoud van het Scheldedorp, dan voorziet hij dat de leegstaande huizen zo weer bewoond zijn. „In de streek is zeer veel behoefte aan betaalbare huisvesting. Doel ligt bo vendien ideaal, vlakbij de haven en toch is het er on waarschijnlijk rustig." door Luc Oggel GOES - Steeds meer recreanten be zoeken Zuid-Beveland. De VW Zuid-Beveland en Tholen meldt een stijging van twintig procent in het aantal geboekte vakanties in 2010 ten opzichte van het jaar er voor. Een belangrijk aandeel van de groei wordt toegeschreven aan twee Bor- selse attracties. De door de ANWB uitgeroepen beste dagattractie van Zeeland, Ber kenhof Tropical Zoo en het goed bezochte museum Stoomtrein Goes-Borsele. Ook de bijdrage en inzet van de Re gio VW, Regionale groep Recreë ren in de Bevelanden en Energiek Borsele hebben bijgedragen aan de ze positieve ontwikkeling. De Borselse wethouder Conny Miermans is verheugd over de posi tieve cijfers voor de recreatiesector in haar gemeente. „Het is bijzonder dat onze regio in tegenstelling tot de bekende toeris tische gebieden in Zeeland een groeiend aantal bezoekers kent. Het benadrukt de inzet die gedaan wordt om de schoonheid en aan trekkelijkheid van de gemeente Bor sele kenbaar te maken bij het grote publiek", aldus een tevreden Mier- VLISSINGEN - De Politie Zeeland heeft gisterochtend rond tien uur twee mannen aangehouden in de Schuitvaartgracht in Vlissingen. De twee - 20 en 36 jaar oud - wor den verdacht van het stelen van lood uit leegstaande woningen aan de Schuitvaartgracht. Tevens zijn er enkele tassen met lood aan getroffen in de Schuitvaartgracht en in beslag genomen door de poli tie. VLAKE - Ze waren al mysterieus, de paddenpoelen tussen de Oude Rijks weg, de A58 en het spoor bij Vlake, maar ze worden het alleen maar meer. De strakke ronde gaten zijn indertijd op het niemandsland tussen de wegen aangelegd om een rol te spelen in de ecologische hoofdstructuur. Omdat de poelen op verschillende hoogten liggen, ontwikkelen zich, zo was de op vatting, verschillende soorten planten en dieren. Rijkswaterstaat heeft de ontwikkeling in de natte en droge poelen tot drie jaar geleden in de gaten gehouden, maar is daar nu mee gestopt: bezuiniging. Wat er dus nu ook gebeurt in de poeltjes; niemand die het weet. luchtfoto Willem Mieras Zaterdag 17 en zondag 18 september Huisartsen Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (open ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekend of tij dens feestdagen, alleen na telefonische afspraak) De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst en Schinkels- hoek. vrij 17.30-zon 22.30 uur: F. v. Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapelle, tel. (0118) 571234. zon 22.30-ma 8.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Serooskerke, tel. (0118) 591212. Tandartsen A. P. de Looff, Badhuisstraat 140, Vlissin gen, tel. (0118)413881. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen Vlissingen 0118-471140 of via semafoonnr. 06-65029959 (24-uur bereikbaar). Middelburg 0118-626045 (24-uur bereikbaar). Verloskundigenpraktijk Veere 0118-584101 (24-uur bereikbaar). Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-.uursdienst (voor spoedrecepten): Kring-Apotheek Paauwenburg - Dienst- apotheek Vlissingen/Middelburg Dreesstraat 2a, Vlissingen, tel 0118-468707. Thuiszorg Buurtzorg (24 uur bereikbaar): gemeen te Middelburg tel. 0623739196, Sou burg tel. 0612375210, gemeente Veere tel. 0610226772. gemeente Vlissingen, Telefoonnummer: 06-23741010. Thuiszorg Werkt voor Ouderen, tel. 06-13223446. Zorgstroom, tel. 0118-684000. ZorgThuis SVRZ, Middelburg/Vlissingen 0118-630630, Domburg 0118-587800. Dierenartsen Kleine huisdieren: J. Oostenbrug en M. Koster, Oude Dom- burgseweg 33-a, Oostkapelle, tel. (0118) 581443. Spreekuur zonder afspraak 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walcheren (grote huisdieren), Oude Domburgse- weg 33a te Oostkapelle tel. (0118) 633803, za en zo visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en zoogdierenopvang De Mikke tel. 0118 628288. Dierenambulance 0900-7673437 (24-uur bereikbaar). SPORT 2000 op Woonboulevard de fïlortiere Aan het OdyZeecollege in Goes zijn geslaagd: vmbo-tl: Casper Stoel, Burgh-Haamstede; Sjoerd van Kampen, Middelburg; havo: John de Winter, Heinkenszand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 29