261 zeeland 'Vrijwilligers haken af door vele Rotonde rondweg is een lastige klus Van porder Hoogste punt Nimmerdor Muziek-en lezing op Schotse avond BRANDWEER Het brandweerkorps van Serooskerke viert zijn 75-jarig bestaan. Het dorp heeft een goed bezet korps met vrijwilligers, maar dat is niet vanzelfsprekend. Vlissinger moet van rechtbank naar instituut vrijdag 16 september 2011 GRIJPSKERKE In Grijpskerke is gisteren officieel het hoogste punt van het zeer ener giezuinige appartementencomplex Nimmerdor bereikt. Het complex aan de rand van het dorp bestaat uit vier verdiepingen met 23 socia le huurappartementen van Woon- burg en zeven koopappartemen ten. Heijmans Bouw Zeeland bouwt Nimmerdor in opdracht van Woonburg en projectontwikke laar Marsaki. Morgen is de bouwlo catie van 10.30 tot 12.30 uur te be zoeken. VEERE De Heemkundige Kring Walcheren en de Stichting Veere-Schotland houden woensdag 21 september voor de tweede keer een Schotse avond in Veere. Om kwart voor zeven is er een wandeling langs 'Schots Veere' on der leiding van Peter Blom, stadsar chivaris en voorzitter van de Stich ting Veere-Schotland. De wande ling begint bij de waterput aan de Oudestraat. Fonny van Dun en Elvire Claes he ten tegen half acht met hun doedel zak en grote trom de bezoekers welkom in de Kleine Kerk aan de Kapellestraat. Na hun optreden ge ven ze uitleg over hun instrumen ten en uniform. Secretaris Tiny Polderman geeft uit leg over de oprichting en doelstel lingen van de Stichting Veere-Schotland en Peter Blom geeft daarna een lezing over bijzon dere Schotten uit de Veerse geschie denis. De avond wordt muzikaal omlijst met traditionele volksmuziek door Van Dun en Claes. Ook brengt het Vocaal Ensemble Sint Laurens Schotse ballades ten gehore. De toegangsprijs voor de Schotse avond bedraagt vijf euro. Middelburg 0118-613713 www.city-store.nl WBSBtUSMMm door Emile Calon een brandweeroefening. Van Keu len: „Voor die tijd was twee gul den een zeer flink bedrag." Het korps van Serooskerke telt nu achttien vrijwilligers. Volgens de beide inwoners voldoende om ge noeg mensen te hebben om uit te rukken. In sommige andere dor pen in de gemeente Veere lukt het niet om een dergelijk aantal vrijwil ligers beschikbaar te hebben. In een aantal plaatsen rukken ze maar met vier mensen uit en krij gen dan assistentie van een korps uit een ander dorp. In Domburg lukt het vaak niet om een dergelijk aantal bij elkaar te krijgen na alar mering. Het grootste probleem waarmee de vrijwilliger te kampen heeft is volgens de beide brandweerlieden het grote aantal loze meldingen. „Voor niets uitrukken doet nie mand graag." Die loze meldingen zorgen er volgens hen ook voor dat er vrijwilligers afhaken. In deze tijd waarin iedereen een gsm op zak heeft en waarin iedereen op tal van manieren communiceert, moet het volgens hen mogelijk zijn om een flink aantal loze mel dingen op te vangen. Van Haveren: „Maar daar moet wel iemand de verantwoording voor durven ne- Met enorm enthou siasme praat Stefan van Keulen (36) over het brand weerkorps van Serooskerke. Hij is nu drie jaar vrij williger en is zeer blij dat hij des tijds die stap nam. Hij trad toe tot het korps toen hij op het dorp kwam wonen en heeft nog geen momènt spijt gehad van die beslis sing. Sterker, hij is deze week begonnen met de opleiding tot bevelvoerder zodat hij over enige tijd bij een uit ruk waarschijnlijk leiding mag ge ven aan de andere vrijwilligers. Hij heeft een eigen bedrijf en vindt het geen probleem om bij een alarmering even de boel stil te leggen. Uit ervaring weet Van Keulen dat zoiets maar heel weinig voorkomt. Bovendien vindt hij het belangrijk om iets te doen voor de gemeen schap. „Je kunt op deze manier an deren helpen." Hij vindt het vreemd dat er werk gevers zijn die hun personeel ver bieden om actief lid te zijn van een brandweerkorps. „Willen zij dan zelf niet geholpen worden bij een brand", vraagt hij retorisch. Van Keulen is samen met oud brandweerman Wim van Haveren (57) betrokken bij de organisatie rond het 75-jarig jubileumfeest van het brandweerkorps. Van Haveren vertelt hoe in de be ginjaren er speciale mensen waren aangesteld om bij een calamiteit de andere brandweerlieden te wek ken. Deze porders liepen met een grote stok door het dorp en klop ten bij een brand of ongeval op het slaapkamerraam. Later werden de brandweerlieden gealarmeerd door het luiden van de kerkklok, daarna door de sirene en nu al weer jaren door een pieper. Ook vertellen ze hoe in mei 1940 het brandweerkorps van Seroosker ke naar Middelburg ging om daar te helpen met blussen nadat be langrijke delen van de hoofdstad in brand waren gevlogen na het bombardement. Saillant detail: de particuliere vrachtwagen die de brandweer spuit trok werd na afloop van het blussen in beslag genomen door de Duitse bezetters. Volgens de beide organisatoren had voor 1936 Serooskerke ook al een brandweer. Als bewijs laten ze een publicatie zien uit het eerste deel van de negentiende eeuw. Daarin staat dat een man uit Serooskerke veroordeeld wordt tot een boete van twee gulden omdat hij niet was komen opdagen bij De voormalige brandweerkazerne aan de Torenstraat uit de jaren der tig- Het brandweerkorps in de jaren zeventig. De .vrijwillige brandweer Serooskerke (W) en de personeelsvereniging Door Oefening Sterk vieren zater dag 17 september het 75-jarig jubi leum rond de nieuwe brandweer kazerne. Van 10.00 tot 17.00 uur wordt een expositie gehouden in de remise onder de titel 'Van porder tot all round hulpverlener' met tal van MIDDELBURG - En 22-jarige Vlissin ger moet twee jaar lang opgeno men worden in een instituut voor stelselmatige daders, zo besliste de Middelburgse rechtbank gisteren. Twee weken was een dergelijke eis ook door de officier van justitie ge formuleerd. De man is zwaar ver slaafd en pleegt veel winkeldiefstal len. De rechtbank hoopt dat hij in het instituut behandeld kan wor den zodat hij na zijn terugkeer in de maatschappij een andere leef wijze kan oppakken. Om de vin ger aan de pols te houden wil de rechtbank over zes maanden ho ren hoe het met hem en zijn be handeling gaat. door Annemarie Zevenbergen SEROOSKERKE - De aanleg van de noordelijke rondweg Serooskerke verloopt volgens schema. Kees Steur van de Provincie Zeeland ver wacht dat de weg half november klaar is. De lastigste klus is nu nog de aanleg van de rotonde in de Oostkapelseweg. De aanleg van die rondweg was voor de gemeente Veere een van de voorwaarden om akkoord te gaan met de aanleg van de nieuwe N57 tussen de Veersedam en de A58 bij Nieuw- en Sint [oosland. Begin maart dit jaar begon de pro vincie met de aanleg van de rond weg. Het had echter nogal wat voe ten in de aarde voor daadwerkelijk begonnen kon worden met de werkzaamheden. Een deel van de benodigde grond was niet in han den van de provincie. Dat ging om percelen tussen de N57 vlakbij Mo len De Jonge Johannes - voorheen De Hoop - en de Oostkapelseweg. De bedoeling was aanvankelijk om rondweg en N57 gelijktijdig klaar te hebben in oktober dit jaar. De provincie stelde de planning voor de rondweg vorig jaar al bij naar half november. De N57 ging overi gens veel eerder open dan ver wacht. De afgelopen weken zijn de kabels en leidingen langs de Oostkapelse weg ter hoogte van de toekomsti ge aansluiting met de rondweg ver legd. De aanleg van de rotonde in de Oostkapelseweg begint woens dag 28 september. Kees Steur: „Dat is wat lastiger werken voor-ons, omdat we de rotonde in een be staande weg moeten bouwen. We hebben weinig 'werkruimte' en er is overlast voor het verkeer. Het wordt een normale rotonde, verge lijkbaar met die in de rondweg Koudekerke liggen." Eerst wordt het fietspad aan de westzijde van de rotonde aange legd zodat fietsers door kunnen. Fietsers in de richting van Oostka- pelle moeten voor en na het werk- vak de weg oversteken. Het autoverkeer wordt vanaf de 28e september omgeleid. Het door gaande verkeer tussen Serooskerke en Oostkapelle gaat over Grijpsker ke via de Hondegemseweg, Schuit- vlotstraat, Gasthuisstraat, Noord straat, Oostkapelseweg, Grijpskerk- seweg en Molenweg. Het verkeer uit Oostkapelle richting Vrouwen polder wordt omgeleid via de Munnikweg en Koningin Emma- weg. Woningen, bedrijven en per celen aan de Oostkapelseweg zijn, afhankelijk van hun ligging, uitslui tend vanuit de richting Seroosker ke of Oostkapelle bereikbaar. Tijdens de stremming wordt ook een begin gemaakt met het asfalte ren van de nieuwe rondweg. Als al les meezit kan het autoverkeer tus sen Serooskerke en Oostkapelle vanaf 27 oktober gebruik maken van de nieuwe rotonde. De rond weg zeifis half november klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 26