Schrijven is niet romantisch Jongeren kiezen film Almodóvar cultuur! 15 Foyer Scheldetheater model voor andere theaters Festival trekt in Terneuzen 2200 mensen agenda Steven Devine bij Stichting Incanto vlissingen - La piel que habito van Pedro Almodóvar heeft de Movie- Squad By the Sea Award 2011 ge wonnen. Dat is de prijs die de jon- gerenjury van Film by the Sea toe kent. Het Zeeuwse filmfestival kent dit jaar voor het eerst een jury met jongeren uit Nederland en Vlaan deren die dezelfde twaalf boekver- filmingen als de vakjury beoor deelt. Het is de bedoeling dat de jongerenjury de komende jaren wordt uitgebouwd en een steeds internationaler karakter krijgt. Drie films waren favoriet bij de jongeren. Naast La piel que habito waren dat The music never stopped van Jim Kohlberg en The Help van Tate Taylor. De keuze viel uiteindelijk op de film van Almodóvar, met Antonio Banderas in de hoofdrol. De jonge ren noemden La piel que habito 'zeer vernieuwend in het genre'. „Niets was overbodig in deze bizar re film. Het is een verhaal waar wij allemaal over bleven nadenken en discussiëren." De winnaar werd gisteravond ont huld tijdens het jongerenfeest Film Beatz in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Vanavond maakt de vakjury haar oordeel bekend. Vandaag (9.00 uur) is er een extra voorstelling van La piel que habito. vrijdag 16 september 2011 Videoreportages en meer over Film by the Sea Kijk op www.pzc.nl/fbts door Ali Pankow Vergeet de romantiek. Met dat advies opende Ronald Giphart gister middag bij Film by the Sea zijn workshop voor beginnen de schrijvers, waar ciFca tachtig mensen aan meededen. „Ik vertel jullie mijn verhaal, hoe ik het doe. Voor mij is schrijven ge woon hard werken, dus vergeet dat romantische denkbeeld maar", aldus Giphart. Hij had nóg twee gouden regels: 'Alles draait om het eindproduct' en 'De schrijver is God, dus moet je elk woord dat je schrijft, kunnen verantwoorden.' Een belangrijke motivatie om te schrijven voor velen is uiting ge ven aan gevoelens, of zoals Giphart het verwoordde: 'Schrij ven is een wapen tegen de wereld'. Hij somde de vijf universele boek- thema's op: liefde en vriendschap, dood, volwassen worden, de strijd van de individu tegen de de massa en de hypocrisie van de mensen. Een graadje moeilijker werd het met de toelichting van het 'ver vreemdingseffect', zoals de Rus Victor Sjklovski (1893-1984) heeft geanalyseerd. Het betreft een ma nier om vaste opvattingen over de wereld te doorbreken, om beteke nis terug te geven aan tal van on derwerpen. Aan de schrijver de uit daging de lezer te laten nadenken over de wereld. Een mogelijkheid daartoe is gren- Jeroen Rijkse (I) leest voor uit eigen werk onder 'toeziend oog' van Ronald Giphart. foto Lex de Meester zen te overschrijden. Giphart hield zijn gehoor voor niet te stoppen als zij in een gebied komen 'waar het ongemakkelijk wordt', maar juist te beginnen met schrijven 'als het erg wordt'. „Kunst biedt daar ruimte toe, want de essentie van kunst is dat het niet waar is." Verder ging de schrijver in op de plot van een verhaal, op de keus of in de ik-, jij- of hij-persoon wordt geschreven en op welke manier een verhaal wordt verteld. Begin je aan het begin, in het midden of aan het einde met gebruik van flash backs? Giphart gaf ook uitleg over stijlkeu zen, over exordium ofwel het begin van een verhaal, over de verschil len tussen zaken uitvoerig, bondig of letterlijk beschrijven. De deelne mers gingen zelf aan de slag met een grafschrift en een korte tekst over dt?afgelopen zomer. Portretten van cabaretiers sieren de wand van de foyer foto Mark Neelemans door Wout Bareman terneuzen - Het is een 'verjaar dagscadeautje' voor de theaterbe zoeker. Tien jaar na de ingebruik name van het Scheldetheater in Terneuzen heeft de foyer een in grijpende face-lift ondergaan. De nieuwe inrichting staat model voor wat directeur Frans Lievens van Theater BV ook voor ogen heeft met de foyers van de schouw burg in Middelburg en De Mythe in Goes. Maar ook andere theaters in den lande hebben al belangstel ling getoond. Lievens: „Een avondje naar het theater is meer dan alleen die voor stelling. Het moet echt een avond je uit zijn. Zien en gezien worden in een gezellige, warme sfeer. Vóór de voorstelling een kopje kioffie en na afloop napraten met een drankje. Een beetje de sfeer van de theaters van vroeger." Oud-theatertechniscus Niels Tiele- man uit Axel bedacht de metamor fose en begeleidde het hele pro ject, dat in de zomermaanden werd verwezenlijkt. Hij kreeg daar bij hulp van communicatiemede werkster Ingid Neve van het thea ter. Neve: „Ie kunt zo„n tienjarig bestaan wel vieren met een glas champagne voor de bezoekers, maar het is natuurlijk veel leuker. Het is een blijvend iets. Bij een eva luatie van de afgelopen tien jaar vroegen we ons af hoe we de band met onze 'klanten' verder konden aanhalen en hoe we totaalbeleving konden vergroten. Hoe we, kort om, de mensen het gevoel konden geven dat een avondje uit al begint als ze in de parkeergarage onder het Theaterplein uit de auto stap pen en eindigt als ze weer naar huis rijden." Het leidde tot een veel knussere in richting van de foyer, met warme kleuren, sfeervolle verlichting, fraai fotomateriaal aan de wanden én - op de eerste verdieping - een wisseltentoonstelling van werken van kunstenaars uit de regio. Nos talgie? Zeker, alleen al dankzij een immense zwart-witfoto van het oude Hotel Rotterdam, dat des tijds op de plek van het theater stond. De foto komt uit de collec tie van de Heemkundige Vereni ging Terneuzen. Niels Tieleman bouwde de meest moderne ge- luids- en verlichtingsapparatuur in. De eerste expositie in het thea ter toont werk van Andrea Jans- sens. Ze heeft haar atelier om de hoek. terneuzen - Film by the Sea heeft een voorzichtig begin gemaakt in Terneuzen. In totaal werden van zaterdag tot en met woensdag 2200 bezoekers geteld. Vooral de openingavond op zaterdag werd goed bezocht. Voor het eerst diende de CineCi- ty-bioscoop in Terneuzen dit jaar als tweede locatie voor het Zeeuw se filmfestival. Het ging om een vijfdaags proefproject, met onder meer een eigen openingsavond, waarbij Woody Aliens film Mid night in Paris werd vertoond. Van af zondag waren er twaalf openba re voorstellingen per dag en in de ochtenduren schoolvoorstellingen. De belangstelling van het publiek bleek vooralsnog niet overmatig. Film by the Sea hoopt echter de komende jaren de Zeeuws-Vlaam- se dependance uit te bouwen tot volwaardige festivallocatie. Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. op pad Kapelle Lezing over de pracht en schoonheid van aquariumvissen. Toegang is gratis. Aquariumvereniging De Vuurneon, Brue- lisstraat 21, 20.00 uur. Middelburg Presentatie over kometen en kijken naar kometen met telescoop bij de ster renwacht. Toegang gratis. Herengracht 52, 20.00 uur Oostkapelle Tiende editie van de Zeeuwse Nazo mer Fair (15 t/m 18 september) met mo deshows, roofrogelshows, demonstraties van alpaca's en muziek. Buitenplaats Ipenoord (Green White), Noordweg 43. podium Cadzand Concert Stone Dust Souljacker. Sto ne Dust vervangt de Australische band The Sunpilots, die heeft afgezegd. Sporthal, 22.00 uur Domburg Jazz by the Sea. Zie voor het complete programma: www.jazzbythesea.nl. Diverse locaties, vanaf 14.00 uur Bluesbox. Grandcafe MarktZes. 21.30 uur. Goes Concert Astral Motors (indïerock). La Strada Eric's Bar, 22.00 uur. Kapelle Orgelconcert Petra Veenswijk. Hervormde Kerk, 20.00 uur. Kortgene Optreden Zeeuwse band Surrender. Bar de Loods, 20.30 uur Middelburg Finale Zeeuwse Belofte, met acht kan didaten: Bloodshift, Zebrapad, Gork A27, A Generation After, Saint Helena Dove, Zinkzand, Yellow en Six Hills Giant. De Spot, 20.00 uur Terneuzen Concert Simin Tander en haar kwartet. Porgy en Bess, 20.30 uur Vlissingen De Molukse Diaspora: muzikaal twee luik over 60 jaar Molukkers in Zeeland. Arsenaaltheater, 20.00 uur Hybrid-avond, met Kanji Kinetic, Ruwe- data en llan. De Piek, 20.30 uur middelburg - De Britse klavierspe ler Steven Devine opent vanavond het nieuwe seizoen van Incanto, de Zeeuwse stichting voor oude muziek. In de Doopsgezinde Kerk in de Lange Noordstraat in Middelburg verzorgt hij een recital op pianofor te. Centraal staan de pianosonates van Franz Joseph Haydn. Het con cert begint om 20.00 uur. www.incantoconcerten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 15