uit13 Braderie opgefleurd met orchideeënshow Dan Baker verklankt de schoonheid van tegenslag donderdag 15 september 2011 Witte Phalaenopsis foto's Leo Boogaart Stanhopea embreei Phalaenopsis lueddemanniana door Wendy de Jong Een uitgebloeide orchidee weggooien? Daar moet secretaris Leo Boogaart van de Orchideeënkring Noord-Brabant West en Zeeland niet aan denken. „Een orchidee die goed verzorgd wordt, kan het hele jaar door bloeien." Op zaterdag 17 september is Boogaart met tien andere leden van de kring vanaf 11.00 uur aanwezig op de braderie in Wilhelminadorp met een Orchideeënshow. „In het Wilhelminahuis creeëren we een soort oerwoud, waarin we speciale zelfgekweekte orchideeën tentoonstellen. Exemplaren die je niet in de winkel kunt kopen, met bijzondere namen als Stanhopea embreei of varianten met lekker geurende bloemen van slechts één millimeter tot wel tien centimeter groot", vertelt hij. De populariteit van de orchidee is de laatste jaren explosief gestegen. Menig huishouden heeft een of meerdere exemplaren in de vensterbank staan. Dat komt volgens Boogaart omdat de orchidee een van de weinige planten is die een lange bloeiperiode heeft - tot wel vier maanden per keer - en omdat ze verkrijgbaar zijn in allerlei kleuren en met verschillende patronen. Bovendien is de plant niet duur in aanschaf. Boogaart: „Voor ongeveer acht euro koop je al een goede orchidee. Dat is net zoveel als je betaalt voor een bos bloemen, maar je hebt er veel langer plezier van." Belangstellenden kunnen zaterdag ook bij de Orchideeënshow terecht om advies te vragen over de verzorging van de planten. Een veelgehoorde opmerking is volgens Boogaart dat mensen niet weten wat ze met de plant moeten doen nadat die uitgebloeid is. Moet hij verpot worden en zo ja in welke potgrond? Wat moet je doen met de wortels die„overal uitsteken en hoeveel mest heeft de plant nodig? Dit zijn allemaal vragen die bezoekers aan de liefhebbers kunnen voorleggen. „Het is zonde om een uitgebloeide orchidee weg te gooien, zegt Boogaart. „Want als je een hem op de juiste manier snoeit en voldoende water geeft, heb je binnen zes weken weer bloemen." Voor een goede diagnose raadt hij mensen aan om hun 'zieke' orchidee mee te brengen naar de show. „Dan kunnen wij zien wat er met de plant aan de hand is en hem eventueel behandelen. Als de plant verpot moet worden, dan doen wij dat ook." Wat veel mensen volgens Boogaart verkeerd doen bij de verzorging van orchideeën is dat ze de plant te veel water geven. „Een keer per week is meer dan genoeg. De meeste zijn gewoon te lief voor hun orchideeën. Met de juiste kennis kan iedereen de bloemen verzorgen", zegt Boogaart. Dit jaar vindt de Orchideeënshow voor de vierde keer plaats in het Wilhelminahuis. „Er is altijd veel belangstelling voor de show, daarom zijn we er ook dit jaar weer bij", zegt hij. De kring wil graag meer leden uit Zeeland aantrekken. Nu komt het grootste deel van de leden uit Brabant. Maandag 19 september is er een bijeenkomst in zaal Marktzicht te Etten-Leur. Deze is speciaal gericht op 'beginners', die meer willen weten over deze bijzondere hobby. De jaarlijkse braderie in Wilhelminadorp wordt gehouden op 17 september 2011. Van 11:00 tot 17:00 uur zijn er diverse activiteiten in de Meestoofweg en rond het Wilhelminahuis, zoals rommelmarkt, rondritten met boerenkarren etc. Rob Flax, Eric Heveron Smith en Dan Baker (vlnr). door René de Dreu Zijn gruizige smekende stem schuurt en schrijnt en zijn teksten verhalen over de donkere kanten van het le ven. Ontsnappen is niet mogelijk, accepteren lijkt een levensdoel. Kortom, niet vrolijk, eerder bitter. Maar tegelijk wel weer een zanger en songwriter die indringend de schoonheid van tegenslag en de zelfkant weet te verklanken. Dan Baker (1980), die zaterdag in De Wegwijzer optreedt, is een 'Sad Song Junkie'. Americana en countryblues zodanig gearran geerd en vertolkt dat de muziek de melancholie van de zigeunermu- ziek en het Franse chanson ademt. Zijn eerste album, Outskirts of Town (2008), bleef lang een verbor gen geheim. Met het tweede al bum, Sad Song Junkie (2010), kwam het geheim boven water en dat dwong Dan Baker uit zijn stulp in Boston te komen. „Toeren en optreden is eigenlijk nog erg nieuw voor mij. Mijn le ven is vooral muziek schrijven en proberen rond te komen. Boston herbergt veel singer-songwriters en clubs waar je kan spelen. Dicht bij huis dus, wel altijd met muziek bezig", vertelt Baker. Op veertienjarige leeftijd ging hij overstag voor de muziek. „Op high- school kwam een vriend ineens met een gitaar aanzetten en dat leek op een betovering. Niet lang daarna had ik er zelf een, kwam uiteindelijk op de music academy Berklee in Boston terecht en daar mee was muziek mijn leven gewor den. Toen iemand John Prine's al bum Diamonds in the Rough liet horen, was ik verkocht aan de rootsmuziek. Ik begon zelf num mers te schrijven." Bakers arrangementen beperken zich tot de essentie. Altijd de tok kelende gitaar en waar nodig een viool, bass, accordeon of klarinet. Droog, net als de humor die in de teksten zit verpakt of de tranenlo- ze melancholie die elke song uit straalt. Grote voorbeeld John Prine kijkt mee als Dan Baker zijn songs schrijft. Tom Waits fluistert op de achtergrond. „De respons op Sad Song Junkie heeft me verrast. Net als muziek is het een inspiratie bron om weer nieuwe songs te ma ken en nieuwe stappen te zetten. Tenslotte is m'n leven door dat al bum wel veranderd en een reis naar Europa is ook een inspireren de nieuwe ervaring. De droom blijft altijd groter dan waar je toe in staat bent." Dan Baker The Breakdown, zaterdag in theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland. Aanvang: 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 81