meer Tristans Staat moet weduwen betalen binnenland 17 'Besnijdenis jongens gevaarlijk' 'Leraren hebben weinig vertrouwen in minister' 'Weinig extra geld voor plattelandsschool' RAWACEDE Misdrijven niet verjaard Handleiding tegen leed door bruiloftliedjes Proef opvang asielzoekers wordt gestaakt ter Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie op om terug te komen op zijn voorstel. Op het Plein overhan digden de advocaten aan Opstelten een petitie, die door ruim 12.000 mensen ondertekend was. De Neder landse Orde van Advocaten heeft de manifestatie georganiseerd, foto ANP donderdag 15 september 2011 „Aan de ene kant stuurt minister Opstelten ons de straat op om mensen met psychiatrische proble men in behandeling te krijgen en te houden. Tegelijkertijd gooit zijn collega, minister Schippers, juist al lerlei drempels op om die behande ling te ontmoedigen. Het is het een of het ander. Allebei gaat niet." Minister Edith Schippers van Volksgezondheid wil komend jaar 6oo miljoen euro op de geestelijke gezondheidszorg bezuinigen. Dit gebeurt onder meer door een ei gen bijdrage van 200 euro per per soon in te voeren. Met name tegen die eigen bijdrage is de sector fel ge kant. „Het zijn al mensen die geen hulp willen. Als ze er geld voor amsterdam - Het kan nog een he le kunst zijn om een mooi feestlied je te schrijven. 'We moeten nog een lied' is een gids voor het schrij ven van liedjes op bruiloften of af scheidsfeestjes op het werk. Het boek is vanaf vandaag te koop. De beide schrijvers zijn samen op het idee gekomen nadat ze zoveel 'leed' waren tegengekomen op brui loften en andere partijen. Willem Koetsenruijter is een van de schrij vers van het boek. Volgens hem zit ten liedjes vol ongepaste onderwer pen. Daarom is ook het zogenoem de 'Hazes-criterium' ingesteld. „Wanneer Hazes erover heeft ge zongen, moet het onderwerp niet in een liedje komen." moeten betalen, zullen ze hele maal alle zorg weigeren." Barth vreest dat met name eenlingen zo als Van der V. en T., die allebei vrij geïsoleerd leefden, nu uit het zicht verdwijnen. „Wij staan soms letter lijk acht maanden lang op deuren te kloppen om contact te krijgen met vereenzaamde mensen. Als het dan eindelijk lukt, dan moet je niet met een eigen bijdrage op de proppen komen." Volgens Barth zal de maatschappij een stuk onvei liger worden. „De afgelopen jaren was het juist rijksbeleid om men sen met ernstige psychische proble men van de straat af te halen en in een hulpproject te krijgen. Dat was succesvol, de overlast nam af" utrecht - Het vertrouwen van on derwijzend personeel in het basis- en voortgezet onderwijs in onder wijsminister Marja van Bijster- veldt (CDA) is dramatisch gedaald. Dat concludeert onderzoeksbu reau Duo in een onderzoek dat gis teren is gepresenteerd. Volgens de onderzoekers geeft de meerder heid van leraren en directeuren aan geen vertrouwen te hebben in de minister, maar ook niet in haar staatssecretaris Halbe Zijlstra (WD). Een meting van een jaar geleden gaf aan dat t2 procent van de onderwijskrachten uit het basis onderwijs de minister niet zag zit ten. Nu is dat aandeel gestegen tot utrecht - Jongensbesnijdenis is ge vaarlijk en een inbreuk op kinder rechten. Het kabinet, de Tweede Kamer en mensenrechtenorganisa ties zouden zich moeten uitspre ken tegen jongensbesnijdenis. Dat heeft artsenfederatie KNMG gisteren laten weten via een opi nieartikel in Trouw. Volgens de KNMG wordt de ingreep wereld wijd steeds minder als normaal ge zien. In Nederland vindt de rituele in greep tussen de ro.ooo en 15.000 keer per jaar plaats, veelal op reli gieuze gronden en vaak zonder verdoving. De verwijdering van de voorhuid is geen risicoloze in greep. De artsenorganisatie pleit niet voor een verbod omdat ze bang is dat de ingreep dan 'ondergronds' zal gaan. Daarmee zou het aantal complicaties kunnen stijgen. De KNMG denkt niet dat de be snijdenis op korte termijn ver dwijnt. In islamitische en joodse kringen is de ingreep zo vanzelf sprekend dat het ondenkbaar is dat de ingreep niet meer wordt uit gevoerd, staat in het artikel. den haag - Gemeenten moeten stoppen met de begeleiding van uitgeprocedeerde alleenstaande jonge asielzoekers. Een proef in twintig gemeenten om deze vluchtelingen te laten te rugkeren of alsnog aan een ver blijfsvergunning te helpen, heeft te weinig opgeleverd. Dat heeft mi nister Gerd Leers (Immigratie en Asiel) gisteren laten weten aan de Tweede Kamer. Uit onderzoek blijkt dat twee derde van de asiel zoekers na anderhalf jaar nog geen zicht heeft op vertrek of een ver gunning. Bij de Dienst Terugkeer en Vertrek, die normaal gesproken hierover gaat, ligt dit een stuk la ger. PvdA-Kamerlid Spekman vindt dat Leers veel te snel conclu deert dat het project niet werkt. ongeveer de helft. In het voortge zet onderwijs zegt 59 procent geen vertrouwen in haar te hebben. Bij de staatssecretaris geeft 32 procent van de basisonderwijsmensen aan geen vertrouwen te hebben. Bij de leerkrachten uit het voortgezet on derwijs ligt dat percentage op 47 procent. Gisteren werd ook be kend dat Zijlstra-niets ziet in het voorstel voor collegegeldvrij stude ren. Het voorstel zorgt onder meer voor extra administratieve lasten. WD en D66 hadden voorgesteld dat studenten die' bestuurswerk doen, zich kunnen uitschrijven en dus geen collegegeld hoeven te be talen. Staat moet alsnog schadever goeding betalen aan weduwen van slachtoffers bloedbad in Rawagede in 1947. Rechter vindt dat verjaringster mijn niet geldt vanwege ernst van misdrijven. 'Periode nog niet afgewikkeld.' den haag - Nederland is aanspra kelijk voor de schade die nabe staanden hebben geleden van het bloedbad dat Nederlandse militai ren in 1947 in het dorp Rawagede op Java aanrichtten. De rechtbank in Den Haag bepaalde gisteren dat de Staat daarom een schadevergoe ding moet betalen aan zeven we duwen van slachtoffers. Nederlandse militairen vielen op 9 december 2947 Rawagede binnen en doodden daar honderden man nen. Strikt genomen is de zaak ver jaard, maar bij hoge uitzondering zette de rechter de gebruikelijke verjaringstermijn van vijf jaar op zij. De ernst van het incident gaf de doorslag. Het gaat volgens de rechtbank om een periode in de Nederlandse geschiedenis die nog niet is afgewikkeld. Bovendien zijn er nog mensen in leven die deze periode hebben meegemaakt. „Je kunt dan als rechter niet achter over gaan zitten", zei persrechter Peter Blok. De Nederlandse Staat heeft altijd al de verantwoordelijkheid gedra gen voor het bloedbad in Rawage de. De overheid had er dan ook van meet af aan rekening mee den haag - Plattelandsscholen hebben slechts weinig profijt ge had van de extra financiële hulp voor scholen met veel achter standsleerlingen. Het beleid van het ministerie van Onderwijs was daar wel op gericht. Dat concludeert de Nederlandse organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek (NWO) in een studie, die gisteren is gepresen teerd. Vroeger, voor 2006, kregen scho len extra geld op basis van bij voorbeeld de etnische achter grond van ouders. Witte' achterstandsscholen vie len toen vaak buiten de boot. Sinds 2006 geldt daarom alleen het opleidingsniveau van de ouders van scholieren. De bedoeling was dat de 'witte' scholen meer subsidie konden krijgen. Volgens de onderzoe kers heeft één procent van de moeten houden dat er schade claims zouden volgen, oordeelde de rechter, die de afwachtende houding van Nederland niet bij de ernst van de misdrijven vindt pas sen. De landsadvocaat toonde zich verrast door de uitspraak. De Staat gaat het vonnis nader bestuderen. „De eer van de slachtoffers en na bestaanden is hersteld", zegt Jeffry Pondaag, voorzitter van de Stich ting Comité Nederlandse Ereschul den die opkomt voor Indonesi sche slachtoffers van de koloniale periode. „Maar ik kan Saih Bin Sa- kam helaas niet meer feliciteren." De enige overlevende van het bloedbad overleed in mei dit jaar. „En het belangrijkste ontbreekt nog", vervolgt Pondaag. „Een offi cieel excuus van de Staat." Pondaag roept de regering op om onderzoek te doen naar alle wan daden door Nederlandse militai ren in Nederlands-Indië. „In de Ex- cessennota worden 67 incidenten genoemd. Ik hoop dat die uit eige ner beweging worden onderzocht en dat het daarbij niet tot rechtsza ken hoeft te komen." Advocaat Liesbeth Zegveld, die de nabestaanden vertegenwoordigt, zei eerder al dat ze de kans klein acht dat nu veel meer schuldeisers zich melden. „Deze zaak is een uit zondering, het gaat hier om de laatste overlevenden." Mede daar om hoopt ze ook dat de Staat niet in hoger beroep gaat. „Dan gaan veel nabestaanden schadevergoe ding en definitieve erkenning niet meer meemaken", constateert Zeg veld. 'witte' achterstandsscholen ge profiteerd van de regeling. De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek denkt dat het opleidingsniveau van de ouders op het platteland is gestegen, en dat de scholen daardoor alsnog buiten de boot vallen. Maar de onderzoekers vragen zich af ofi ondanks de hogere op leiding van de ouders, het aan tal leerlingen met leerachter- stand in de provincie is afgeno men. Ongeveer tien procent van de scholen krijgt sinds de regeling bestaat minder geld. Dat zijn vooral ae hindoe- en is lamitische scholen in de grote steden. Volgens de onderzoekers heb ben deze scholen de inkomsten in veel gevallen op peil weten te houden door andere subsidie- potten aan te spreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7