automondo 261 zeeland De Oesterpartij is niet Met overheidsgeld betaalde verhuizing www.automondo.nl te gast vragen aan Sylvester Eijffinger Prinsjesdagdebat NETWERKEN Dijkgraaf Toine Poppelaars legt contacten en schudt Maandag wordt in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg het zogenaamde Prinsjesdagdebat gehouden ter gelegenheid van de presentatie - de volgende dag - van de rijksbegroting. Het debat begint om 19.15 uur. Sylvester Eijffinger, hoogleraar financiële economie aan de Universiteit van Tilburg, levert een van de drie videoboodschappen, als aanzet voor het debat. Waar ligt volgens u de kracht van Zeeland? De kracht van Zeeland is de geografi sche locatie. Het is een doorgangsge bied naar Antwerpen, maar ook naar de rest van Nederland. Het tweede sterke punt ligt in de agro-in- dustrie, die wordt zeker in de toe komst erg belangrijk. Er wordt mo menteel veel geëxperimenteerd in de ze sector. Daar liggen kansen voor Zeeland. Wat is het zwakke punt van Zee land? Het zwakke punt van Zeeland is de omvang van de provincie. Klein in op pervlak en klein in inwonertal. Dan bestaat het gevaar dat je gemarginali seerd wordt, bijvoorbeeld als het gaat om de stromen die vanuit Den Haag komen. Dan gaat het niet alleen om geld maar ook om aandacht vanuit Den Haag. Al jaren wordt gesproken over de noodzaak van samenwerking, waarom komt die samenwerking niet van de grond? Daarvoor ken ik Zeeland niet goed genoeg, maar ik weet wel dat het erg belangrijk is dat de stakeholders, zo als ik die noem, samenwerken. En dan denk ik aan het openbaar be stuur, het onderwijs en ondernemers. Misschien hebben die stakeholders te weinig focus of zijn ze met z'n drieën niet in staat een strategische visie te ontwikkelen. Juist in een kleine pro vincie is het moeilijk in je eentje te opereren. Ik denk dan ook dat Zee land in moet zetten op meer samen werking met Noord-Brabant en zo mogelijk Limburg. Daar zou je bij voorbeeld de Brabants Zeeuwse Werkgeversorganisatie (BZW) voor in kunnen zetten. Die provincies zou den zich nadrukkelijker gezamenlijk kunnen manifesteren, zoals ook de noordelijke provincies dat doen. Hoe ziet Zeeland er over tien jaar uit? Ik ben maar een simpele econoom en kan niet in de toekomst kijken. Maar als Zeeland zijn strategische opties goed gebruikt en inzet op vernieu wende agrarische industrie en het transport over water dan kan Zee land een heel welvarende provincie worden. Iedere regio heeft zijn sterke punten, dat zie in Brabant ook met de Brainport. Wat is uw aanbeveling voor Zeeland? Zeeland moet inzetten op zijn compa- ratieve voordelen. Zo'n voordeel is bij voorbeeld dat het als overloopgebied kan fungeren voor inwoners van Rot terdam. Er is een trend dat wonen in de stedelijke gebieden, zeker voor ge zinnen, steeds minder aantrekkelijk wordt. En dat kan heel aantrekkelijk zijn voor Zeeland, want daarmee ver sterk en verjong je ook de bevolkings samenstelling. Het is namelijk een ge geven dat perifere gebieden vergrij- Net als in de meeste andere ge meenten moet in Vlissingen nog steeds betaald worden voor een in de ntiteitskaart voor kinderen tot veertien jaar. Dit in tegenstelling tot wat gisteren in deze krant stond. In de gemeente Veere zijn ID-kaar- ten wel gratis voor kinderen tot veertien jaar. ALLEEN IN SEPTEMBER: Italia 8.945, AUTOMONDO ACTIEPRIJS €7.490,- t€ 1.455, EN bij BELASTINGVRIJ! Gemiddeld brandstofverbruik: 4,8 1/100 km (1 op 20,8). C02:110 g/km. Fiat. De laagste gemiddelde C02-uitstoot vi Prijs incl. BTW, excl. afleveringskosten en verwijderingsbijdrage. Actie loopt tot en met 30 september 2011 (uiterste registratie datum 31 december 2011). Niet in combinatie met financieringsacties. De afgebeelde auto kan afwijken van de daadwerkelijke uitvoering. Vraag naar de voorwaarden. Voordeel Is gebaseerd op Active Italia 150 pakket Bron JATO Dynamics. Gebaseerd op de volumegerelateerde gemiddelde C02-uitstoot (g/km) van de best verkochte Europese automerken in 2010. m fprZib! www.autoiiiondo.nl Netwerken, daar draait het om bij de jaarlijkse Oesterpar tij. Iedereen die belangrijk is in Zeeland was gistermiddag op het Abdijplein in Middelburg. De PZC volgde dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Scheldestromen. Hij weet als geen ander hoe je moet netwerken. door Cornelleke Blok Geen seconde staat hij alleen. Vanaf het mo ment dat Toine Pop pelaars het Abdij plein op loopt, schudt hij handen, geeft schouder klopjes, begroet mensen en maakt praatjes. Het gaat razendsnel: in de eerste twintig minuten praat hij bij met mosselkweker Jan Schot, de Borselse wethouder Marga Ver- mue, en Tin Buis, directeur van de Sluiskiltunnel. Poppelaars heeft nog nooit een Oesterpartij gemist. „Ik ga er graag heen. Ik doe er veel contacten op. Je kunt mensen natuurlijk ook op bellen, maar zo werkt het niet. Dit is laagdrempeliger." Maar de Oesterpartij is er zeker niet alleen voor de gezelligheid, de Zeeuwse wijn en smakelijke oes ters. Poppelaars haalt enkele Aatjes uit de binnenzak van zijn colbert. Hij heeft een lijstje gemaakt met men sen die hij vanmiddag wil spreken. „De Oesterpartij is niet vrijblij vend: ik wil niet alleen maar 'hoe gaat het'-gesprekken voeren. Je moet je zaken wel voorbereiden." Op het lijstje staan onder meer en kele fractieleden van Provinciale Staten. „Zij hebben nog niet gereageerd op een uitnodiging van het water schap voor een voorlichtings avond. Ik wil ze even aanklampen en vragen of we ze nog eens mo gen bellen." Het 'afwerken' van het lijstje schiet nog niet op: Poppelaars wordt continu aangesproken. De meest gestelde vraag? 'En, hoe be valt het bij het waterschap?' Hij glimlacht. „En dat terwijl ik al an derhalfjaar dijkgraaf ben." Het netwerken gaat hem makke lijk af, geeft hij toe. „)e moet geen ellenlange verhalen houden. Kort en bondig zijn en échte interesse tonen. Er zijn mensen die over de schouder van hun gesprekspartner kijken wie ze nog meer kunnen spreken. Dat werkt niet." Hij tuurt enigszins verontrust op zijn papieren als hij de Nieuwe Kerk in loopt voor het minisympo sium. „Ik moet nu wel gaan oplet ten. Ik heb nog niemand van mijn boodschappenlijstje gesproken." Na vijven, als de oesters en de wijn geserveerd worden, kunnen toch enkele mensen weggestreept worden: Poppelaars bespreekt met waterschapsbestuurder Willem Ginjaar wie er uitgenodigd moe ten worden voor het jaarlijkse wa- terschapsdiher. Kwart over vijf: tijd voor oesters. „Daar moet je niet te lang mee wachten", weet Poppelaars uit er varing. „Het is wel eens gebeurd dat ik helemaal geen oesters op had, omdat ik zo veel stond te pra ten." Hij slurpt achter elkaar vijf oesters naar binnen. „Heerlijk zijn ze. Ik heb ze het liefst met citroen en een beetje peper." Ondertussen steekt hij zijn hand op naar de man in de kraam. „Hee Danny!" Karla Peijs onderbreekt haar onder onsje met Maxime Verhagen graag voor een zoen van Poppelaars. „Leuk je weer te zien meid!" De ontmoeting is van korte duur, want ANWB-directeur Guido van Woerkom staat even verderop en begroet Poppelaars enthousiast. „Als ik je nog ergens een zetje kan geven, dan hoor ik het wel." Poppelaars maakt afspraken met Adri de Buck, directeur van de Ho geschool Zeeland, over samenwer king. De Buck: „We willen theorie en praktijk aan elkaar koppelen." Dit is de beste afspraak van de middag, zegt Poppelaars even later tevreden. „Hier komt echt iets con creets uit." Het is half acht. Het Abdijplein is bijna leeg en de oesters zijn op. Ge deputeerde George van Heukelom komt langs en legt twee sigaren op tafel. Poppelaars glimlacht. „Ik blijf nog wel een half uurtje." Dijkgraaf Toine Poppelaars (links) drinkt zijn eerste kopje koffie met Als je oesters achter de kiezen zijn, neemt Toine Poppelaars zijn eerste glaasje witte wijn. door Albert de Vries De Provincie Zeeland en de drie Zeeuws-Vlaam- se gemeenten willen flink in de buidel tas ten om het hoofdkantoor van de gefuseerde ROC's in Terneuzen te vestigen. Het gaat, naar nu bekend is, om ruim' 1 miljoen euro aan overheidsgeld. Het is de vraag of het daar bij blijft. De ROC's stellen zich terecht op het standpunt dat een gedwongen verplaatsing niet ten koste van het onderwijs mag gaan. De vraag is of dat uitgangspunt wel is veiligge steld. De ROC's hebben recentelijk ken baar gemaakt dat ze om budgettai re redenen tientallen opleidingen gaan beëindigen. Zowel de raad van bestuur van het ROC Zeeland als het personeel is tegen een ge dwongen verhuizing naar Terneu zen. Ook bij gemeentebesturen boven de Westerschelde wordt met de wenkbrauwen gefronst. Als Zeeuws-Vlaanderen steun no dig heeft om zaken van de grond te krijgen dan moet die steun er wat mij betreft komen. Ook als het om onderwijsvoorzieningen gaat. Maar niet door met overheidsgeld voorzièningen weg te kopen uit an dere Zeeuwse steden. En dat juist op een moment dat de vier Zeeuwse steden elkaar beter weten te vinden, snappen dat elke stad eigen kracht heeft. Krachten die aanvullend zijn. Dat we vooral ook af moeten van verdeeldheid en onderlinge concurrentie. Dat we naar buiten toe veel meer met één mond moeten praten. Dat we met z'n vieren lid moeten zien te worden van de club van grote ge meenten, de G32. Een club die gro te invloed heeft op het kabinetsbe leid en waar Zeeland tot nu toe volledig buiten spel staat De Zeeuws-Vlaamse gemeentebe- donderdag 15 september 2011 door René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 66