Grieks failliet treft Nederland m 4) binnenland 'Griekenland binnen eurozone houden' Robert M. keek via webcam naar misbruik van Aziatisch kind SCHULDENCRISIS' w Griekenland is erbij gebaat in de eurozone te blijven, zeggeq de Duitse bondskanselier Merkel en de Franse president Sarkozy. Een bankroet van het land zou ook Nederland raken. donderdag 15 september 2011 Stel: Griekenland gaat fail liet, voor hoeveel miljard gaan de Nederlandse belas tingbetalers en ondernemin gen dan het schip in? Hier is de rekening uit Athene. door Eduard Sloot en Arend Pleysier PENSIOENFONDSEN Kan de Griekse overheid schulden niet terugbetalen, dan kunnen ook pensioenfondsen (deels) naar hun beleggingen fluiten. Volgens een overzicht van afgelopen zo mer hebben Nederlandse pen sioenfondsen hun Griekse staats obligaties al grotendeels van de hand gedaan. Zo had ambtenarenpensioenfonds ABP eind 2009 2,3 miljard aan Griekse leningen in portefeuille. Een jaar later was dit nog maar 537 miljoen, op een totaal vermogen van 237 miljard euro. Sindsdien hebben pensioenfondsen hun po sities in Griekse staatsleningen al leen maar verder afgebouwd. BELASTINGBETALER In mei 2010 heeft Nederland 4,7 miljard euro aan leningen toege zegd aan Griekenland en daarvan is iets meer dan de helft verstrekt. Daarnaast geeft ons land via het Internationaal Monetair Fonds nog eens 800 miljoen euro. „Als Griekenland failliet gaat, is het niet zo dat Nederland niks terug krijgt", zegt econoom Michiel Bijls- ma van het Centraal Planbureau (CPB). „Dan krijgen we bijvoor beeld maar 40 procent terug." Afgelopen zomer heeft Grieken land van de eurolanden opnieuw financiële steun gekregen. Dat steunpakket is formeel nog niet goedgekeurd. Zolang dat niet het geval is, hoeft het de Nederlandse belastingbetaler geen geld te kos ten. Nederlandse banken zouden in de problemen kunnen komen door afschrijvingen op leningen aan de Griekse overheid en Griekse be drijven. „Als de Griekse overheid zijn leningen niet meer kan beta- BERLIJN - De Duitse bondskanse lier Angela Merkel en de Franse president Nicolas Sarkozy hebben de Griekse premier George Pa- pandreou gisteren gezegd dat de toekomst van Griekenland volgens hen binnen de eurozone ligt. Dat zei een woordvoerder van de Duit se regering na het telefonisch over leg tussen de drie regeringsleiders. Merkel en Sarkozy benadrukten dat de Grieken alle afgesproken maatregelen moeten nemen om hun overheidsfinanciën op orde te brengen. Ook Frankrijk krijgt klappen door de eurocrisis. Op de aandelenmark ten lieten de aandelen van de Fran se banken gisteren opnieuw forse koersschommelingen zien. Krediet beoordelaar Moody's verlaagde gis teren namelijk de kredietstatus van Société Générale en Crédit Agricole met één stap. De krediet waardigheid van BNP Paribas bleef ongewijzigd, maar Moody's houdt de ontwikkelingen bij de grootste bank van Frankrijk scherp in de gaten omdat die grote belangen heeft in Griekenland. Het Italiaanse parlement stemde gisteravond in met een pakket nieuwe bezuinigingsmaatregelen. Premier Silvio Berlusconi hoopt zo grotere financiële problemen af te wenden. De plannen hebben echter de woe de gewekt van veel Italianen. Hon derden betogers begaven zich giste ren naar het parlement en raakten daar slaags met de politie. Gisteren bleek ook dat als de Ne derlandse economie te maken zou krijgen met een nieuwe forse crisis het kabinet vijf miljard euro extra moet bezuinigen, bovenop de al geplande achttien miljard van de ze regeerperiode. De president van de Wereldbank, Robert Zoellick, heeft gisteren hard uitgehaald naar het economi sche beleid van Europa en de Vere nigde Staten. De wereldeconomie zit in de geva renzone omdat zij hun problemen weigeren op te lossen, zei hij in een toespraak op de George Washington universiteit. Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t(m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Qvmw.z2.nl m BBBS c. f PAUL KUSTERS KRETA EN BHO&OS ZIJN AL. WES. WE RUNNEN WEL ROS NO® RRIJSEN... AMSTERDAM - Kinderen laten mis bruiken aan de andere kant van de wereld en daar tegen betaling naar kijken via de webcam. Het is een betrekkelijk nieuwe en relatief on bekende vorm van seksuele exploi tatie van kinderen. In de Amsterdamse zedenzaak is het fenomeen inmiddels twee maal komen bovendrijven. Gisteren werd tijdens een pro-for- mazitting bekend dat hoofdver dachte Robert M. in elk geval één keer heeft betaald om een kind in een niet nader genoemd Aziatisch land te laten misbruiken terwijl hij via de webcam toekeek. Eerder dit jaar bleek dat een andere ver dachte (een kennis van M.) een vrouw op de Filipijnen heeft be taald om met twee zeer jonge kin deren seksuele handelingen te ver richten. Op welke schaal dit verschijnsel zich voordoet, is vooralsnog ondui delijk, zegt kinderrechtenorganisa tie Defence for Children/ECPAT. De organisatie heeft tot dusver geen signalen ontvangen dat deze vorm van seksuele exploitatie van kinderen sterk toeneemt. De recherche heeft op de compu ter van Robert M. en zijn echtge noot Richard van O. veel meer kin derporno gevonden dan aanvanke lijk gedacht: 46.775 foto's en 3.672 filmbestanden. Eerder was sprake van ruim zevenduizend foto's en zeshonderd filmpjes. Het Nederlands Forensisch Insti tuut heeft deze week nog dertig ge wiste bestanden teruggehaald op de mobiele telefoon van Robert M. Dat bleek gisterochtend tijdens de derde pro-formazitting in de bun ker van de Amsterdamse recht bank in Osdorp. Robert M. en Van O. waren beiden op de zitting aan wezig. De tienduizenden bestan den die op de computer van het paar zijn aangetroffen, betreffen door Robert M. gemaakte foto's en filmpjes van seksueel misbruik van zeer jonge kinderen en materi aal dat ze hebben gedownload of ontvangen. Uit brieven die Van O. vanuit het huis van bewaring stuurde en uit verklaringen van getuigen uit de onmiddellijke omgeving van het paar valt tussen de regels door goed te lezen dat 'Van O. van meet af aan op de hoogte was van de strafbare activiteiten van zijn echt genoot', aldus justitie. Het onder zoeksteam is nog bezig getuigen te verhoren. Justitie levert het defini tieve dossier eind oktober in. Op 25 november houdt de rechtbank een regiezitting. Dan moet ook duidelijk worden of ouders van de slachtoffertjes spreekrecht krijgen. ;,SÏ9I?!»3!SS»; Nabij het parlement in Rome raakt de politie slaags met betogers die protesteren tegen nieuwe bezuinigingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4