van de sluis staat nu in de tuin zeeland 125 Trek in Vogels? Week van het Landschap Boek blikt terug op oude tijden Tiengemeten naar veiligheid Vloedgolven teisterden Schouwen Piet Voskamp De Prommel Sluismuur .Ook ^E-bikes f met «-.kortingi korting donderdag 15 september 2011 ZIERIKZEE - Nu is het één groot na tuurgebied, maar in de jaren tach tig waren er andere plannen met het voormalige landbouweiland Tiengemeten. De Rotterdamse ha ven wil de het eiland in het Ha ringvliet gebruik als stortplaats voor baggerslib. Het was in de ja ren tachtig reden voor Gerard Kus- ter om een fotodocument van het cultuurlandschap en haar bewo ners vast te leggen. De foto's die Kuster als student aan de kunstaca demie maakte, zijn nu gedigitali seerd en uitgebracht in het foto boek 'Het eiland Tiengemeten toen'. Meer informatie is te zien op www.fotoboektiengemeten.nl. Omdat de dijk achter hun wo ning momenteel wordt ver sterkt en door de Oosterscheldeke- ring voelen Inca en Gerrit van der Sluis zich veilig in hun woning pal achter de dijk. „Maar wij maakten de ramp ook niet mee." Gerrits ouders Leen en Anna van der Sluis wel. „Zij klommen met mijn drie oudere zussen uit het slaapka merraam over het schuurdak op de sluismuur. Daarover heen krui pend wisten ze op de dijk te ko men. Zo konden ze naar de Heer enkeet lopen. Daar zijn ze opge haald en naar Zierikzee en later naar Leiderdorp gebracht." Hoeve Prommelsluis, die in 1908 op nieuw werd gebouwd, ging niet verloren door de watersnood ramp. „Het huis kon worden opge knapt." Het bouwland bij de hoe ve werd door herverkaveling op nieuw ingedeeld. En de dijk werd breder gemaakt. Gerrit: „Voor heen was hij zo smal dat mijn va der hem 'kattenrik' noemde." In de 16e eeuw werd de zuidzij de van Schouwen zo hevig be stookt door vloedgolven dat er ge durende één mensenleven drie in- laagdijken werden aangelegd en weer wegzonken in zee. De familie Prommel, die in dit ge bied bij het voormalige dorp Ren- gerskerke woonde, week uit naar Nieuwerkerk om pas in 1690 terug te keren. Het, naar hen genoemde Prommelsluisje dat in 1683 werd gedempt, werd in 1699 in ere her steld omdat de poldersmolens niet voldoende water uitmaalden. Het uitwateringssluisje deed dienst tot dat, in de eerste helft van de 20e eeuw, het Flaauwersgemaal in ge bruik werd genomen. Het sluisje werd eind jaren '50 gesloopt toen de Oosterscheldedijk waarin het zat werd verbreed. Stationsstraat 52, Middelburg - [tj öfl Winkel di. t/m wij. 9.00 tot 17,30 uur, za. 9.00-15.00 U' Onze winkel staat vol met de mooiste fietsen van de beste merken. Om straks ruimte l. te hebben voor de 2012-modellen l vegen we nu de vloer aan met de l prijzen! Uiteraard ontvangt u, naast de hoge 1 korting, het beste advies, onze vertrouwde t service én volledige garantie. Kom snel 7 langs of kijk op de website. De grootste merken voor de kleinste prijzen! *6131£7 - fè] ïnfo#piétvbskamp.rii - {ij www.pietvoskamp.ni r Maandaggesloten.Werkplaats di.t/m wij.8.00tot 17.30 uur.Za.cn ma gesloten Gerrit van der Sluis herinnert zich dat de boerderij waar hij opgroeide vroeger Prommelsluis heette. „Toen hiernaast een gemaal werd gebouwd dat ook die naam kreeg haalden mijn ouders 'sluis' van de huis naam af." Van der Sluis vanaf de 19e eeuw deden. Gerrit: „Toen ik klein was heette de boerderij Prommelsluis. „Maar toen het gemaal, dat eind jaren '50 hiernaast werd gebouwd, ook die naam kreeg haalden mijn ouders 'sluis' er vanaf Sindsdien is het hoeve De Prommel, net als heel vroeger." Hoewel hij in Zierikzee is geboren, waar zijn ouders tijde lijk woonden nadat ze vanwege de Watersnoodramp evacueerden naar Leiderdorp, is Gerrit zeer ver groeid met het plekje aan de voet van de Oosterscheldedijk. „Ik weet niet anders, ik ben een buiten mens. Ik zou niet binnen kunnen werken." Vanaf zijn 16e bewerkte hij samen met zijn vader, Leen van der Sluis, het land rondom de hoeve die hij als enige zoon én jongste kind overnam op zijn 21e. Na dertig jaar boeren moest de landbouwgrond rond de boerderij wijken voor.het nieuwe natuurge bied Tureluur. Gerrit, die toen ook reeds bij Braber Groenvoorziening werkte, behield nog enkele jaren zijn schapen op de Oosterschelde dijk, die pal achter het woonhuis oprijst. Daar komt hij nu alleen nog om de hond uit te laten. En te kijken naar de prachtige luchten boven de Oosterschelde. „Daar kan ik van genieten." Het voormalige Prommelsluisje ging niet geheel ver loren door sloop. Een van de twee muren, waartus sen het polderwater naar de koepelvormige tunnel in de dijk werd geleid, omheint nu de tuin van de fa milie Van der Sluis. dijk, pal achter hun hoeve. Links gemaal Prommelsluis, dat werd gebouwd als vervanging van het uitwateringssluisje. V -SfcS*. - f life' V; - I i**m cW-UW®. V w-'w - Kom naar de op de Brabantse Wal 17 t/m 25 september 2011, dagelijks van 10.00 -17.00 uur www.brabantslandschap.nl natuur dichtbij huis Brabants Landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 45