Rijksmuseum wil orgelkas uit Koorkerk De oude muur w 241 zeeland MIDDELBURG Nieuw besluit gemeente Brand legt schuur in de as Makelaars zien meer vraag kantoorruimte Branden werden niet aangestoken Thema Oldtimerdag 125 jaar auto HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boten en boerderijen met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. Telefoon kwijt na onnodig bellen 112 Kometen kijken bij sterrenwacht Politie houdt koperdief (21) aan Het vertrouwde adres voor al uw glaswerk! donderdag 15 september 2011 door Emile Calon MIDDELBURG - Het Rijksmuseum wil hoe dan ook dat de middel eeuwse kas(t) van het Peter Ger- ritsz-orgel verhuist van de Middel burgse Koorkerk naar de Nicolaïkerk in Utrecht. Het Rijksmuseum voelt ook niets voor het aanstellen van een onaf hankelijk deskundige die moet be middelen tussen het museum en de Middelburgse Koorkerkgemeen schap. Die verzet zich tegen het verwijderen van de kas uit haar kerk. De kas werd in 1952 uitge leend aan de Koorkerk om het ver lies aan Middelburgse monumen ten, door het oorlogsgeweld te com penseren. Volgens het museum zijn alle orgeldeskundigen al op de een of andere manier betrokken bij de strijd tussen museum en kerk, zegt wethouder Johan Aal- berts. De wethouder zegt ook dat volgens het Rijksmuseum het or gel niet voor een periode van hon derd jaar, vanaf 1952, is uitgeleend, zoals wordt gesteld door de Koor kerkgemeenschap. Begin deze eeuw zou de huurovereenkomst zijn herzien en met maximaal vijf jaar zijn verlengd. Voorzitter Bob Viveen van de Mid delburgse Koorkerkgemeenschap betreurt het dat de wethouder overleg heeft gevoerd met het Rijksmuseum zonder dat iemand GOES - De kantorenmarkt in Goes trekt aan. Dat zegt Paul Fermont van makelaarskantoor Faasse Fermont in Goes. „De laatste maanden zit er plotseling bewe ging in en dat is een goed teken", aldus Fermont. Niettemin staat er in Goes al een hele poos een kleine tienduizend vierkante meter kantoorruimte te huur. Een andere makelaar. Koos Schroder van SinkeKomejan, is niet zo onder de indruk van het aantal leegstaande vierkante me ters kantoorruimte. „Goes heeft nu eenmaal veel kantoorruimte en in de dertig jaar dat ik hier mee loop, heeft er altijd wel een percen tage van markt leeggestaan. De ei sen van huurders en kopers veran deren nu eenmaal en soms moet je het aanbod daarop aanpassen: renoveren bijvoorbeeld. Die druk is alleen maar bevorderlijk voor de kwaliteit." GOES De branden bij De Betho en het Nij verheidscentrum in Goes zijn niet aangestoken. Dat is gebleken uit de onderzoeken naar de branden, die formeel zijn afgerond. De recher che houdt het op een technische oorzaak, aldus de Goese burge meester René Verhulst. Hij had de recherche gevraagd 'informeel' on derzoek te doen naar de branden, aangezien er sprake was van een ze kere overeenkomst. MIDDELBURG Met als thema '125 jaar auto' houdt de Stichting Evenementen Middel burg zaterdag de traditionele Oldti merdag. Op de Markt staan tussen 10 en 16 uur zo'n honderd klassieke auto's aan het publiek getoond worden. Humoreske en de live band Ar rows zorgen voor de muziek. Voor meer informatie en aanmeldingen bornkamp@zeelandnet.nl. van de Koorkerk daarbij aanwezig mocht zijn. „Dan hadden we weer werk kunnen leveren." Hij wijst er op dat de stellingname van het Rijksmuseum in het geheel niet klopt. Om te beginnen, zo zei hij in reactie op de wethouder, is er wel degelijk een overeenkomst van honderd jaar. „En die is niet herzien." Volgens de voorzitter probeert het Rijksmuseum een oude bruikleenovereenkomst, die al in 1952 is herzien, rechtskracht te geven. Al jaren wordt geprobeerd de kas van het Gerritsz-orgel samen te voegen met het binnenwerk in de Utrechtse'Nicolaïkerk. De gemeen te gaf vorig jaar toestemming. door Marijke Vael POORTVLIET - Een felle brand, in de nacht van dinsdag op woensdag, heeft een leegstaande schuur aan de Bram Groenewegeweg in Poortvliet is de as gelegd. De brandweer was snel ter plaatse, maar de schuur was niet meer te redden. Gepoogd werd om het vuur niet over te laten slaan naar het naastgelegen woonhuis. Dat was nog niet zo gemakkelijk, omdat er problemen waren met de waterwinning. Toch wist de brandweer het huis met het beschik bare bluswater te sparen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. foto Manfred Berrevoets OOST-SOUBURG Een 48-jarige inwoner van Oost-Souburg raakte in de nacht van dinsdag op woensdag al zijn te lefoons kwijt. De politie nam ze in beslag omdat hij die nacht min stens tien maal onnodig het alarm nummer 112 belde. Volgens de poli tie belde hij ook herhaaldelijk naar 0900-8844, het landelijk nummer van de politie. Tijdens de telefoon gesprekken uitte de man, aldus de politie, ook dreigende taal MIDDELBURG De sterrenwacht Philippus Lansber gen in Middelburg staat morgen in hetTeken van kometen. Momenteel staat komeet Garradd aan de sterrenhemel. Geïnteresseerden zijn vanaf 19.30 uur welkom. De presentatie begint om 20.00 uur en als het weer het toelaat kan men Garradd met de telescoop be kijken. Klimop en zomerbloemen sieren de stenen tuin muur, die haaks op de Oosterscheldedijk tussen Pikgat en gemaal Prommelsluis staat. „Het enige dat nog over is van het oude Prommelsluisje," ver tellen Inca en Gerrit van der Sluis, die met dochter Nellieanne in hoe ve 'De Prommel' wonen, tussen Zierikzee en Moriaanshoofd. Het oude uitwateringssluisje,;dat reeds in de 17e eeuw in de zeedijk naast de hoeve zat, vormde de in spiratiebron voor Gerrits achter naam èn de naam van de hoeve. „In 1826, toen iedereen op bevel van Napoleon een achternaam kreeg en werd geregistreerd in een bevolkingsregister, schijnt hier Ger rit Renger van der Sluis te hebben gewoond. Zijn zoon, die in 1838 werd geboren, werd Cornelis van der Sluis genoemd." Daarna woonden vele generaties Van der Sluis op de hoeve naast het sluisje. Toen de huidige 57-jari- ge bewoner kind was zat de koe pelvormige, stenen tunnel, die aan de zeezijde werd afgesloten met houten deuren, nog steeds in de dijk. „Die deuren werden vroeger bij eb open gezet zodat het polder water, dat met gemalen naar een bekken voor het sluisje werd ge pompt, wegvloeide naar zee." Vanwege de bouw van de Flaau- werssluis, een eind verder in de dijk, werd het Prommelsluisje al niet meer gebruikt toen Gerrit kind was. „Soms liep ik er samen met mijn ouders doorheen naar de strekdam, die toen nog aan de buitenzijde van de dijk lag lag. Die zat vol mosselen die zij en andere mensen uit het dorp (Kerkwerve red.) plukten om te koken." Na de watersnoodramp werd het Prommelsluisje in het kader van de herverkaveling en dijkverbre- ding afgebroken. Op één van de twee stenen muren na, waartus sen het polderwater naar de ste nen tunnel door de dijk stoomde. „Die muur vormt nu de afschei ding van onze bloementuin." Behalve familienaam Van der Sluis heeft ook huisnaam De Prommel alles te maken met het voormalige uitwateringssluisje, dat al in de 17e eeuw Prommelsluis werd ge noemd, naar de familie Prommel die een hoeve naast het sluisje be woonde. Evenals de voorouders van Gerrit Gerrit em Inca van der Sluis op de KAPELLE - De Zeeuwse politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag rond 4.00 uur in Kapel- Ie een 21-jarige inwoner uit de ge meente Goes aangehouden op ver denking van koperdiefstal. De man viel op toen hij surveilleren de agenten zag en er op zijn flets vandoor ging. Op de plek werden later stukken koperen leiding aan getroffen. De politie vraagt de eigenaar van de leidingen contact op te nemen. Vermoedelijk komen ze van een bouwplaats. De leidingen variëren in dikte van 12 tot 28 millimeter. Hardglazen deuren Geslepen glas 2 tot 50 mm dik Breukservice en vervangen van lekke ruiten Grote sortering figuurglas PRINS @0=*®® Tel.: 0118-413351 www.prins-glas.nlinfo@prins-glas.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44