341 sport Bezemfietser barstensvol ervaring Mollema geniet van aandacht Romano Denneboom op proef bij NAC Breda MOUNTAINBIKEMARATHON Peter Boone heeft finish nog nooit gehaald Kidsrun #Kustmarathon Wêm donderdag 15 september 2011 maaammsmmsmm door Koen de Vries vrouwenpolder - Peter Boone is een ervaren mountainbiker en doet al vanaf de allereerste editie mee aan de MTB-tocht van de Zeeuwse Kustmarathon. Toch heeft hij de finish in Burgh-Haam- stede nog nooit gehaald. Dat komt pmdat hij al die jaren actief was als bezemfietser. De bijna 48-jari- ge Walchenaar die tussen Veere en Vrouwenpolder woont, maakt zich verdienstelijk om fietsers met pech of andere problemen weer op weg te helpen. „Ik ben wel een fanatieke mountainbiker, maar niet prestatiegericht. Ik hoef die tocht niet zo nodig uit te fietsen." Boone is zeker voor Zeeuwse be grippen een mountainbiker avant- la-lettre. Bijna 25 jaar geleden al stapte hij op de mountainbike, of op iets wat toen daarvoor door ging. „Ik reed op een Peugeot. Een stalen fiets, zonder geveerde voor- of achtervork. Hier in Zeeland kon je volgens mij nog niet eens een mountainbike kopen. Ik kocht mijn fiets van een Belg." In de loop der jaren zag Boone de tweewieler evolueren tot hetgeen hij nu is. Alles werd lichter, sterker en sneller. Staal werd aluminium, uluminium werd carbon. En er kwam vering, voor en achter. „Een volgeveerde fiets is voor mij de bes te ontwikkeling van allemaal", vindt Boone. „Hier in Zeeland heb (ip dat niet nodig. Maar als je in de Alpen of de Ardennen rijdt, zit je redelijk comfortabel op je fiets met voor- en achtervering." Alhoewel hij veel ervaring heeft, heeft Boone zich niet echt toege legd op wedstrijden. „Ik was 23 toen ik begon. Da's te laat om de top te bereiken. Ik was al snel een recreatierijder. Het is heerlijk om door de natuur te rijden. Ik geef ook clinics en organiseer reizen. Al lemaal voor de lol. Noem het een uit de hand gelopen hobby." Fietsen op het strand is geen alle daagse bezigheid voor een moun- tainbker. Peter Boone, die op een steenworp afstand van de kust woont, doet het zelden. „Als ik het doe, rij ik op een oude fiets. Ik zal nooit mijn goede materiaal bloot stellen aan zout en zand. Zout is heel slecht voor je fiets en je krijgt het heel moeilijk weg. Het is zaak om je fiets na afloop heel goed schoon te maken." Desondanks kent Boone met zijn karrenvrachten aan ervaring wel de do's and dont's van een deelne mer aan de mountainbikemara- thon. Een van de belangrijkste din gen is dat je reservespullen mee moet nemen. Een lekke band kan iedereen krijgen en problemen met de ketting ook. „Als je reser vespullen bij je hebt, is er altijd wel iemand die je wil helpen. Ik heb het er elk jaar druk mee. Ten tweede adviseert Boone om de tocht met gladde, zo breed mogelij ke banden te rijden. Hoe breder de band, hoe minder snel je weg zakt in het zand. Een derde tip is om met gewone pedalen te rijden. Door het zand kunnen klikpeda- len onbruikbaar worden. „Ik fiets de Kustmarathon altijd met gewo ne trappers", legt Boone uit. Tip nummer vier is om met een kleine versnelling te trappen. „Met een kleine versnelling gaat het mis schien iets langzamer, maar je houdt het wel langer vol." De laat ste tip is misschien wel de belang rijkste: doe een helm op. „Veel mensen hebben het niet in de ga ten, maar je kunt écht hard vallen, ook op het strand. Ik heb in de ja ren dat ik fiets vijf nieuwe helmen moeten kopen. Ik moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn, als ik geen helm had opgehad. Ik neem in de loop der jaren steeds minder risico, maar ben afgelopen winter toch met m'n hoofd tegen een boom gevallen. De helm was kapot, maar m'n hoofd nog heel." Ja, ook in de Kustmarathon zet Boone een helm op, hoewel hij net zo hard gaat als de langzaam ste rijder. Daarom zal hij ook dit jaar de finish in Burgh-Haamstede niet halen. Om 11 uur moet je van de Stormvloedkering af zijn. Wie later komt, mag de rit niet afma ken. Dit om er zeker van te zijn dat de mountainbikers de hardlo pers niet in de wielen rijden. Alle onderdelen van de Kustmara thon zijn volgeboekt, behalve de Kidsrun. Die wordt zaterdagmid dag 1 oktober in Zoutelande ge houden. Inschrijven kan via de site van de Kustmarathon: http://www.mara- thonzeeland.nl. Op deze site ook meer informatie over de Kidsrun. Deelname is gra tis. De Kidsrun is voor kinderen van 7 tot en met 15 jaar. De afstanden zijn 4200 kwart me ters voor de kinderen van 7 t/m 11 jaar en 4200 halve meters de kin deren van 12 t/m 15 jaar. De Kidsrun begint om 12.45 uur met een gezamenlijke warming up. Vanaf 13.00 uur zijn de hardloop wedstrijden. Voor de eerste drie per categorie zijn er medailles. Alle deelnemers krijgen een prijs. De Kustmarathon begint dit jaar op vrijdag 30 september met de Ladiesrun. iiiiMiiiiiMii m - mm asaa Welk weer zou het 2 oktober zijn bij #kustmarathon? 14 dagen ver wachting hoopvol. Volgende week weer kijken. Weinig wind en mot regen, ideaal. @eric_timmer Startnummer marathon Zeeland is binnen, geeft een goed gevoel! @Martinloopt oh ja, ga zo "even" een halve mara thon wandelen als voorbereiding op de kustmarathon. Leuk. Het is er prachtig weer voor. @DTeclegiorgis door Harm Vonk Leeuwarden - Terug in eigen land merkt Bauke Mollema pas echt wat hij met zijn prestaties in de Ronde van Spanje heeft losge maakt. Niet dat hij van de ene naar de andere huldiging wordt ge sleept, maar toch. „Het is hec tisch", zucht de 24-jarige wielren ner vanuit de trein die hem van Amsterdam terugbrengt naar Leeuwarden, de woonplaats van vriendin Jane. Terug in Nederland is Mollema plotseling 'onze' hoop, de kroon prins van het Nederlandse wielren nen. Robert Gesink is in één klap vergeten. „Ik weet ook dat het net zo snel weer kan veranderen. Ik coap wel dat het zo werkt: nu ben ik even de man, maar na het WK kan dat al weer anders zijn." Wat de misvatting van veel men sen is: Nederland is verrast, maar 1 'ollema niet. Waar velen opkij ken van de vierde plaats mét groe ne trui, wist de Groninger zelf wel ongeveer wat hij kon. „Ik voel de hoop van Nederland wel. Hoop op Nederlands succes in de Tour. Maar voordat de Tour begint, duurt het nog wel acht, negen of tien maanden. Ook dan is alles weer anders dan nu. Tegen die tijd hoop ik mijn benen te laten spre ken." Hij laat alle publiciteit wel op zich afkomen. Toen Mollema maandagavond rond acht uur met Jane landde op Schiphol, stond Ra- bobank's pr-man Luuc Eisenga klaar om hem naar de televisiestu dio van Pauw&Witteman te rij den. „Voor de ploeg belangrijk, maar zelf vond ik het ook leuk om daar eens te zitten." Na de over nachting in Amsterdam is hij weer eigen baas. Mollema filtert zelf de aanvragen, daar heeft hij geen pr-man of manager voor nodig. „Ik heb heel wat verzoeken afge zegd, je kunt niet alles doen. Ope ningen, dingen waar je bij aanwe zig mag zijn of een interview met een radiozender waar ik nog nooit van had gehoord... Kijk, je moet ge woon prioriteiten stellen." En die prioriteit ligt beroepsmatig op zijn naseizoen: voor Mollema is er na de Vuelta niet veel veran derd. Hij wist dat ie een klasse ment kon rijden. Nu dat gelukt is, vertrekt hij maandag naar Kopen hagen voor het WK. Daarna volgt de Ronde van Lombardije. „En dus moet ik wel even een paar da gen rust pakken. Zorgen dat ik niet ziek word." Die rust neemt ie op Ameland, met de vrouw die pri vé zijn prioriteit heeft: lane. „Ik heb er wel een mountainbike en een crossfiets, maar we vinden best wel wat tijd om te ontspan nen. Genieten van de Vuelta doe ik nog steeds wel. Zeker wel. Maar dat doe ik het liefst met Jane en m'n familie. Een huldiging? Nee hoor, dat hoeft van mij niet zo." breda - De transfervrije Romano Denneboom is bij NAC Breda neergestreken voor een korte proef periode. De 30-jarige aanvaller traint vanaf woensdag een paar da gen mee bij de Brabantse eredivi sieclub. Daarna valt de beslissing over een mogelijk contract voor de enkelvoudige international. Denneboom speelde eerder bij sc Heerenveen, Willem II, NEC, FC Twente, Sparta en Arminia Biele feld. Hij is momenteel zonder club. De Canadese middenvelder Ati- ba Hutchinson van PSV dreigt op nieuw onder het mes te moeten. De 28-jarige international heeft op nieuw last van de knie waar hij eind juni al aan werd geopereerd. „Naar alle waarschijnlijkheid moet hij weer geopereerd worden en dan ben ik bang hem een tijdje kwijt te zijn", zei PSV-trainer Fred Rutten gisteren. Hutchinson was vorig seizoen een vaste waarde in het elftal van PSV. Hij miste een groot deel van de voorbereiding op het huidige voetbaljaar door de operatie aan zijn knie en kwam pas twee keer in actie. „Atiba geeft altijd 120 procent en daarom moe ten we een goede analyse maken hoe het revalidatieproces is ge gaan", aldus Rutten. Bij de thuiswedstrijd van FC Twente komende zondag tegen ADO Den Haag is de capaciteit van de tribunes wat minder. Nog niet alle dakelementen zijn bij de verbouwing klaar. In overleg met diverse instanties heeft de club be sloten in de vakken daaronder geen publiek toe te laten. Begin juli verloren twee bouwvak kers het leven toen het net opge bouwde dak van het nieuwe deel instortte. Peter Boone is bezemfietser tijdens de mountainbikemarathon. - foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 34