221 zeeland Lespakket over 60 jaar Molukkers 'Ik vind het heerlijk In dorpen Lego-attractie aan Bonedijkestraat Scholen kunnen materialen reserveren Wijkdag rondt tweede volkstuinenproject af UIT Thema Oldtimerdag 125 jaar auto PROJECT Buurtbemiddeling van Stichting Welzijn Middelburg voorziet Kometen kijken bij sterrenwacht Honderden euro's weg bij winkelinbraak Spartamet gestolen in Koorkerkstraat donderdag 15 september 2011 W door Yorben Weststrate OOST-SOUBURG - Het comité 6o jaar Molukkers in Zeeland heeft gisteren een lespakket voor het ba- sis-en voortgezet onderwijs gepre senteerd. De lesstof gaat over 60 jaar Molukkers in Zeeland. Het initiatief voor de lespakketten kwam van het comité, vertelt Ma ry de Lima van stichting Mae Uku. De Lima: „Wij nu al zo lang in Ne derland, dat we ons willen presen teren aan het leesvolk. Wij kun nen, samen met de Nederlanders, veel meer dingen ondernemen. Het gaat om begrip voor elkaar." De Lima heeft zelf de lespakketten van de onder- en middenbouw van de basisschool samengesteld. De bovenbouw- en brugklassen- pakketten zijn samengesteld door Alex Soplantila, die ook van de stichting Mae Uku is. De pakketten zijn vanaf gisteren beschikbaar. De Lima: „De pakket ten kunnen worden gereserveerd en ongeveer drie a vier weken op de scholen worden gehouden." Volgens De Lima komt de interes se langzaam op gang. „Er zijn nog geen pakketten besteld, maar ik VLISSINGEN Met een feestelijke wijkdag ronden l'Escaut woonservice en Stichting Palladium tweede volkstuinenpro ject in het Vlissingse Middenge bied af. De volkstuinen aan de Iris laan zijn dit jaar opgeruimd en op nieuw ingedeeld. Tijdens de wijk dag op 17 september is er tussen de Van Goghlaanflats van 12.00 tot 19.00 uur van alles te doen. heb wel al een aantal leerkrachten gehoord die interesse hebben ge toond." De inhoud van de pakketten is heel verschillend. Voor de onder bouw is het vooral gericht op spe lenderwijs leren. Bij de boven bouw gaan ze meer de diepte in. Alle leerspullen waren gisteren uit gestald in het clubhuis van Mae Uku. Er lagen boeken, foto's, les mappen, spelletjes, films, cd's en allerlei instrumenten. Met al deze materialen kunnen veel onderwer pen worden behandeld. De Lima haar grootste inspiratie bron is Ada Lilipaly, die met haar boeken over de Molukken een gro te inbreng heeft in de lespakket ten. De Lima: „Als je haar boeken leest, is het net alsof je over de Mo lukken loopt." Leerkracht Evert Duvivier van de VSV Vlissingen vindt de pakket ten een goed initiatief. „Er is zeker op Walcheren een grote Molukse gemeenschap, waar niet iedereen evenveel vanaf weet." Scholen die interesse hebben in het bestellen van een lessenpakket kunnen terecht bij de stichting Mae Uku. Waar naar toe voor een avondje uit? Kijk op www.pzc.nl/uit voor muziek, theater en films. MIDDELBURG Met als thema '125 jaar auto' houdt de Stichting Evenementen Middel burg zaterdag de traditionele Oldti merdag. Op de Markt worden tus sen 10.00 en 16.00 uur zo'n hon derd klassieke auto's getoond. Hu moreske en de liveband Arrows zorgen voor de muziek. Voor meer informatie en aanmel dingen: bornkamp@zeelandnet.nl. MIDDELBURG De sterrenwacht in Middelburg staat morgen in het teken van ko meten. Momenteel staat komeet Garradd aan de sterrenhemel. Geïnteresseerden zijn morgen van af 19.30 uur welkom. De presenta tie begint om 20.00 uur en als het weer het toelaat kan men Garradd met de telescoop bekijken. MIDDELBURG In een winkel aan de Vrijlandstraat in Middelburg werd in de nacht van dinsdag op woensdag ingebro ken. De dader kwam de winkel binnen door het openen van een rolluik. Daarna werd binnen een deur ge forceerd. Uit de winkel werden enkele hon derden euro's gestolen. MIDDELBURG In de Koorkerkstraat in Middel burg is gistermiddag een Sparta met gestolen. De diefstal vond plaats tussen 14.15 en 14.45 uur. Het gaat om een groene Spartamet met kenteken 59-FVR-5 die voorzien is van blauwe fietstassen. In de tas sen zaten onder meer twee bro den, thee, handzeep en haarelas- tiekjes. De Spartamet stond op slot De waarde ervan is onbekend. Vijfjaar buurtbemiddeling in Middelburg: 'Wij kiezen geen partij, geven geen schuttingen weg en bieden geen pasklare oplossingen. We proberen mensen rond om de tafel te krijgen'. Een kijkje achter de schermen. door Annemarie Zevenbergen Karin van Brienen (49) werkt zo'n tweeënhalf jaar als buurtbemidde- laar in Middelburg. Ze heeft heel wat conflicten onder handen gehad. De één was wat eenvoudiger tot een goed einde te brengen dan de ander. Haar door dringend blauwe ogen lijken te zeggen: 'Joh, probeer er nou sa men uit te komen'. En dat is ook precies de insteek van de buurtbe- middelaars. Lachend: „Het is bijna een sport om binnen te komen. We zeggen altijd: 'Als we eenmaal over die kokosmat zijn, gaat het be ginnen'." Maar de uit Groningen afkomstige Karin neemt haar bemiddelingen uiterst serieus. „Eigenlijk zouden we helemaal niet nodig moeten zijn, iedereen moet zelf z'n problemen kunnen oplossen. Dat is echter niet altijd mogelijk. Dan komen wij in beeld. Ik zeg wel tegen iedereen: 'Jullie moeten zelf met een oplossing ko men'. Wij zijn geen doorgeefluik je. Niet de agent die zegt 'dit is fou te boel'. Wij proberen buren rond de tafel te krijgen. We kiezen dui delijk geen partij. We bieden een luisterend oor en bemiddelen in het conflict. Geen pasklare oplos singen. We kunnen natuurlijk wel een beetje sturen in de goede rich ting, maar we leggen niets op." Zij ergert zich daarom aan tv-pro- gramma als Bonje met de buren. „Die kiezen'partij en geven een schutting weg om de boel op te lossen. Dat is absoluut niet wat wij doen en willen. Bij ons gaat het erom dat buren elkaar terug vinden. Er samen uitkomen en weer op een fatsoenlijke manier met elkaar omgaan. Als dat lukt, geeft mij dat een goed gevoel." Karin weet uit ervaring hoe buurt bemiddeling werkt. Ooit schakelde zij zelf een bemiddelaar in voor een conflict met haar buren. Dat is allang naar tevredenheid opgelost. „We zijn nu de beste buurtjes. Ge lukkig. Ik ging er altijd vanuit dat ik mijn eigen problemen kon op lossen, maar dat bleek in dit geval lastig. Dat we nu weer goed met el kaar omgaan, is heel belangrijk. Ik probeer mensen altijd zo ver te krijgen dat ze elkaar weer groeten als het conflict is opgelost. Even 'dag' zeggen of naar elkaar knik ken als ze de deur uitgaan. Ie merkt vaak dat mensen elkaar na de bemiddeling niet meer durven aankijken. Dat is zonde. Zeker als je samen de moeite, hebt genomen om een conflict op te lossen. De er varing die ik toen heb opgedaan, kan ik nu goed gebruiken." Het Middelburgse project loopt na vijfjaar nog goed. Als 'jubileum aanbieding' krijgen aanvragers voor bemiddeling deze maand een potje oploskoffie. Karin grinni kend: „Een leuk idee, speels. Sym bolisch ook, alles is op te lossen. De afgelopen vijfjaar is er wel wat veranderd. Het is allemaal profes sioneler. Op zich goed, maar het moet niet te ver gaan. Het laag drempelige is belangrijk. Iedereen moet ons kunnen vinden. Het is heel belangrijk dat mensen ons vertrouwen en weten dat we ze willen helpen. Maar ook weten dat wij geen partij kiezen. En ze ker geen oordeel vellen." „We gaan altijd met twee bemidde laars naar een adres. Daar probe ren we het probleem helder te krij gen. Het gaat meestal nooit alleen om een overhangende tak. Vaak zit er een heel verhaal achter. Dat wil ik heel graag boven water krij gen. Bijvoorbeeld bij overlast door een schreeuwend kind. In een ge sprek bleek dat het kind autistisch is en af en toe onbeheerst gilt. De betreffende buren wisten dat niet. Toen ze begrepen wat er aan de hand was, reageerden ze anders." „Na zo'n eerste gesprek, maak ik mijn hoofd leeg. Ie krijgt een wa terval aan informatie over je heen. Die moet je op een rijtje krijgen. Een gesprek met de buren van de gene die ons inschakelde, is de vol gende stap. Als die ook willen pra ten, proberen we ze samen rond de tafel te krijgen. Ik merk wel dat mensen een heel kort lontje heb ben. En slecht luisteren. Goed com municeren is blijkbaar heel moei lijk." Geduld, mensenkennis en goed kunnen luisteren moeten tot de ba gage van een bemiddelaar horen, „je eigen gevoel is ook heel belang rijk. Je kunt niet alles volgens de re gels doen. Het leven loopt ook nooit via regeltjes. Ik vind het heerlijk om met mensen te wer ken. Proberen ze te helpen hun weg terug te vinden, zaken op een rijtje te krijgen. Ik volg nu een op leiding coaching en counseling. Want dat wil ik blijven doen, met mensen werken." Buurtbemiddeling voorziet duidelijk in een behoefte, meent Sam van Bakergem van Stichting Welzijn Middelburg. De Stichting stond vijf jaar gele den aan de wieg van het project in Middelburg, in samenwerking met de gemeente, politie Zeeland en de woningcorporaties Woongoed Middelburg en WBV Arnemui- den. In 2010 kwamen er zo'n tach tig meldingen binnen. Rond de 75 VLISSINGEN - Stichting Blokje bij Blokje heeft gisteren de lego-attrac tie geopend op de nieuwe locatie, het voormalig ROC aan de Bone dijkestraat in Vlissingen. De attractie is voor kinderen en volwassenen. Voor de kleintjes is er een speciale legospeelhoek en ouderen kunnen een masterclass legobouw volgen. Bedrijven kun nen hun bedrijfslogo of gebouw na laten bouwen. Voor scholen worden er speciale technieklessen aangeboden. Ook is er een exposi tieruimte te bezoeken waarin di verse modellen tentoongesteld staan. Er is nu ook de mogelijk heid om iets te eten en drinken. De lego-attractie is open op de woensdag -en zaterdagmiddag. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22