Zeeland PZCI2I Rijksmuseum wil orgelkas uit Koorkerk Telefoons afgepakt na tien keer bellen 112 Zeeuwse Nazomer Fair -?f* e mm ..f -.-w. Bolus WALCHEREN 22 en 23 MIDDELBURG Nieuw besluit gemeente 24 en 25 Kinderen genieten van Molukse voorstelling almanak Donderdag 15 september 2011 Buurtbemiddeling Middelburg voorziet nog steeds in behoefte Chirurgen op de fiets door Kenia voor vliegende collega's aaBBHBBBBMBaan door Emile Calon MIDDELBURG - Het Rijksmuseum wil hoe dan ook dat de middel eeuwse kas(t) van het Peter Ger- ritsz-orgel verhuist van de Middel burgse Koorkerk naar de Nicolaïkerk in Utrecht. Het voelt ook niets voor het aan stellen van een onafhankelijk des kundige die moet bemiddelen tus sen het museum en de Middel burgse Koorkerkgemeenschap. Die verzet zich tegen het verwijderen van de kas uit haar kerk. De kas werd in 1952 uitgeleend aan de Koorkerk om het verlies aan Mid delburgse monumenten door het oorlogsgeweld te compenseren. Volgens het museum zijn alle or geldeskundigen al op de een of an dere manier betrokken bij de strijd tussen museum en kerk, zo liet wethouder Johan Aalberts de le den van de raadscommissie weten. De wethouder vertelde ook dat vol gens het Rijksmuseum het orgel niet voor een periode van hon derd jaar, vanaf 1952, is uitgeleend, zoals wordt gesteld door de Koor kerkgemeenschap. Begin deze eeuw zou de huurovereenkomst zijn herzien en met maximaal vijf jaar zijn verlengd. Voorzitter Bob Viveen van de Mid delburgse Koorkerkgemeenschap betreurt het dat de wethouder overleg heeft gevoerd met het Rijksmuseum zonder dat iemand van de Koorkerk daarbij aanwezig mocht zijn. „Dan hadden we.weer- werk kunnen leveren." Hij wijst er op dat de stellingname van het Rijksmuseum in het geheel niet t 5-18 SEPTEMBER 201 IOOSTKAPELLE Vil NAZOMEREN MET SFEER, STIJL EN CHIQUE 120 STANDHOUDERS DAGELIJKS MODESHOWS ROOFVOGELSHOWS DEMONSTRATIES www.zeeuwsenazomerfair.nl Chapeau voor oostkapelle! Tweede editie op i zondag 18 september Tip? walcheren@pzc.nl klopt. Om te beginnen, zo zei hij in reactie op de woorden van de wethouder, is er wel degelijk een overeenkomst van honderd jaar. „En die is niet herzien." Volgens de voorzitter probeert het Rijks museum een oude bruikleenover eenkomst, die al in 1952 is herzien, rechtskracht te geven. „Die eerste overeenkomst was afgesloten tus sen het Rijksmuseum en de protes tantse gemeenschap. Die was haas tig afgesloten. Vervolgens is er in alle rust een nieuwe overeenkomst gesloten tussen Rijksmuseum en de Vereniging Vrijzinnige Her vormden voor een periode van honderd jaar. Die is rechtsgeldig en is niet herzien." Het argument dat er geen deskun digen zijn die een onafhankelijk oordeel kunnen geven, onder schrijft: hij wel. Maar hij wijst er ook op dat zowat alle orgeldeskun digen vinden dat de kas daar moet blijven waar ze nu hangt. Tot slot wijst hij er nog op dat de recht bank ervan overtuigd is dat het ver wijderen van de kas niet zonder nadelige gevolgen voor de Koor kerk en de kas zelf kan gebeuren. „Daar gaat het ook om", aldus de voorzitter. Al jaren wordt geprobeerd de kas van het Gerritsz-orgel samen te voegen met het binnenwerk in de Utrechtse Nicolaïkerk. De gemeen te gaf vorig jaar toestemming voor het verwijderen van de kas uit de Koorkerk. De gebruikers van die kerk vochten dat besluit met suc ces aan bij de rechtbank. Aalberts vertelde de commissieleden dat er momenteel een nieuw besluit wordt voorbereid. OOST-SOUBURG - In het kader van 60 jaar Molukkers in Zeeland gaf stichting Mae Uku gisteren een kindervoor stelling in Oost-Souburg. Theatergroep DeltaDue had een oud Moluks volksverhaal bewerkt en presenteerde dat aan de kinderen die naar de voorstelling kwamen kijken. Vertelster en actrice Nel Lekatompessy bracht het verhaal op een speelse manier tot leven. Zij werd begeleid door de muzikant Rudy Tuhusula. ®foto Ruben Oreel pagina 22: lespakket over zestig jaar Molukkers ■bbsmhmmwi Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG - Een 48-jarige in woner van Oost-Souburg raakte in de nacht van dinsdag op woens dag al zijn telefoons kwijt. De politie nam ze in beslag omdat hij die nacht minstens tien maal 'onnodig' het alarmnummer 112 belde. Volgens de politie belde hij ook herhaaldelijk naar 0900-8844, het landelijk toegangsnummer van de politie. Tijdens de telefoonge sprekken uitte de man, aldus de politie, ook dreigende taal. Agen ten gingen daarop naar zijn wo ning, gaven hem een proces-ver- baal en namen vervolgens alle tele foons in beslag. Volgens een woordvoerder van de politie is het strafbaar om mis bruik te maken van m. „We heb ben de man herhaaldelijk gewaar schuwd", verzekerde de woord voerder. Die woorden hadden vol gens haar geen effen. Ze benadruk te dat die man, door zijn belge drag, anderen in gevaar bracht. „Want hij hield een 112-lijn bezet waardoor anderen, met een serieu ze melding, niet die telefooncentra le konden bereiken." Ze vervolgt dat de man al eerder nodeloos m had gebeld. „Hij is een bekende van ons." De officier van justitie beslist bin nenkort of de man zijn telefoons terug krijgt of niet. Waterschap Scheldestromen houdt zaterdag 24 september een open dag en liet daarom een persbericht uit gaan. Onder het motto 'peilen, proe ven en beleven' is er allerlei vertier, zoals een speurtocht, waterschapsde monstraties en gratis vervoer met de stoomtrein Goes-Borsele van Goes naar de open dag. Natuurlijk wordt ook de inwendige mens niet vergeten: 'Naast een con sumptiebon voor koffie, thee of fris ontvangen bezoekers een bon voor een bolus die ze kunnen inwisselen op de rioolwaterzuivering', aldus het persbericht. Inwisselen tegen een hengel, vermoe den wij. Om zelf een verse bolus op te vissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21