Gecontroleerd bankroet voor iedereen het beste Italië is zo uit de crisis, maar niemand durft I: I? II 'Wij zorgen ervoor dat de schade bij ons beperkt blijft' donderdag 15 september 2011 Edin Mujagic, monetair econoom door Ans Bouwmans Ineens was de uitdrukking er: 'gecontroleerd faillissement'. Als Griekenland niet meer aan zijn betalingsverplichtin gen kan voldoen, dan zijn er twee opties: schuldsanering of chaos. Wat wordt bedoeld met gecontro leerd faillissement? Faillissement is eigenlijk het ver keerde woord, zegt hoogleraar Eel- ke de Jong (Radboud Universiteit Nijmegen). „Je kan niet bij de Vere nigde Naties het faillissement aan vragen van een land." Het gaat hier om schuldherstructurering. Wat er 'gecontroleerd' kan gebeu ren, is dat Griekenland het op een akkoordje gooit met zijn schuld eisers. In dat geval blijft het land - en de rest van de eurozone - con trole houden op de gebeurtenis- Wat gebeurt er in dat geval? Griekenland overlegt met zijn schuldeisers (banken en eurolan den) over vermindering van zijn schuldenlast. Dan wordt bijvoor beeld afgesproken dat voor elke ge leende euro, maar vijftig eurocent wordt terugbetaald. Zo halveert de staatsschuld van Griekenland en krijgt het land waarschijnlijk weer toegang tot de financiële markten. Griekse banken, die erg veel 'ei gen' staatsobligaties bezitten, moe ten dan extra geld krijgen of gena tionaliseerd worden. Andere euro landen nemen voorzorgsmaatrege len om te voorkomen dat banken in hun eigen land omvallen. Het woord 'gecontroleerd' slaat vooral op de gevolgen in de rest van Euro pa, zegt Edin Mujagic, monetair econoom aan de Universiteit van Tilburg. „Wij zorgen ervoor dat de schade bij ons beperkt blijft." Wat als Griekenland de zaak op zijn beloop laat? Nederland heeft klip en klaar ge zegd dat de geldkraan dichtgaat als Griekenland niet voldoet aan de ei sen van IMF en EU en dat lijkt nu de stemming in de hele EU. De druk op Griekenland om harder te bezuinigen en staatsbedrijven te verkopen wordt opgevoerd via re geringsfunctionarissen die lekken dat landen Griekenland willen Ia- ten vallen. Maar als Griekenland niet wil of kan voldoen aan de ei sen en ook niet wil praten over een schuldsanering, dan ontstaat een chaotische situatie. Omdat nie mand weet tot hoe hoog de scha de voor de banken gaat oplopen, kan het hele financiële systeem tot stilstand komen. In die zin heeft Griekenland de rest van zijn euro broeders in een wurggfeep. Mujagic denkt dat Griekenland het toch niet laat aankomen op een ongecontroleerd bankroet. „Dan wordt het land het Noord-Korea van Europa. Dan kan het voor ja ren op geen enkele sympathie reke nen, terwijl het de helpende hand van Europa hard nodig heeft voor handel en subsidies." Wat gebeurt er als Griekenland geen geld meer kan lenen? Dan kan Griekenland alleen nog maar het geld uitgeven dat via de belastingen binnenkomt. De rege ring kan dan bijvoorbeeld beslui ten belastingmedewerkers, onder wijzers en verpleegkundigen nog wel te betalen, maar andere over heidsdiensten te sluiten, zegt De (ong. Dus denk aan massaontsla gen, sociale onrust en stakingen. „De banken daar gaan in dat geval zeker een week dicht", zegt Muja gic. Griekse banken kunnen omval len. Als Griekenland in gebreke blijft met de betaling van rente en aflossing van schulden voordat an dere eurolanden hun plan voor de eigen banken rond hebben, is de chaos compleet. Mujagic verwacht daarom dat de euroministers de geldkraan pas dichtdraaien als ze hun verdedigingslinies rond heb ben. Dat moment komt dichterbij, maar deze maand is het waar schijnlijk nog niet zo ver, zegt hij. Het Italiaanse parlement heeft gisteren een bezuinigingspakket ter waarde van 55 miljard euro aangenomen. Maar dat lijkt niet genoeg. dooF onze correspondent Eelco van der Linden talië vergelijken met Grie kenland is absurd. We zijn anders. Veel beter dan we lijken.' Dit refrein klinkt el ke dag, overal - een vreemd soort Italiaanse trots als reactie op wat inmiddels niet meer een taboe is: zonder serieus ingrijpen riskeert Italië het tweede slachtoffer van de schuldencrisis te worden. Ongeloof alom, want Italië is in derdaad anders, en vooral ook rijk. De nieuwe Italiaanse nationalisten onderstrepen dat 's lands politici de slechtste reclame vormen en met Silvio Berlusconi, die Italië on langs een 'strontland' noemde, de bodem is bereikt. Het echte Italië is dat van de individuele personen en hun gezinnen en families - zij hebben van Italië de zevende eco nomische grootmacht ter wereld gemaakt en van Noord-Italië de meest productieve en rijkste regio van Europa. „Hoe kan je dan in hemelsnaam failliet gaan", vraagt Mario Sechi zich af de hoofdredacteur van de rechtse krant II Tempo en een in vloedrijke commentator. Hij re kent voor dat de rijkdom van de Italiaanse gezinnen vijf maal de he le staatsschuld bedraagt en acht maal het bruto binnenlands pro duct (bbp). Duitsers en Amerika nen zijn veel 'armer'. Het komt doordat de Italianen veel sparen en minder schulden hebben: 75 procent is eigenaar van één of meer huizen. Deze redenatie komt altijd uit bij het woord Patrimoniale, ofwel pa trimoniumheffing, in Italië het laatste taboe. En dus blijft Italië, ook na de laatste 'noodmanoeu- vre', een land zonder vermogens belasting en zelfs zonder een hef fing op onroerend goed. De nu aangenomen bezuinigingen van 55 miljard euro zijn alom be kritiseerd omdat die geen structu rele hervormingen bevatten (pen sioenen, arbeidsmarkt), de belas tingdruk verhogen en weinig ech te bezuinigingen kennen. Zelfs de politiek en de echte rijken zijn on danks alle beloften buiten schot ge bleven. Volgens Berlusconi heeft hij met deze operatie Italië 'gered', maar de druk is niet minder ge worden. De Italiaanse staat moest deze week 5,6 procent rente accep teren voor zijn waardepapieren, bijna een procentpunt meer dan in juli. Voor Italië, dat gisteren ver nam dat de staatsschuld naar het recordbedrag van 1.911 miljard eu ro is gestegen, wordt een rente van 6 procent gezien als 'onhoudbaar'. De roep om structurele en revolu tionaire maatregelen blijft onveran derd. Volgens ex-premier Giuliano Amato is met een eenmalige hef fing op banktegoeden en onroe rend goed een bedrag van 600 tot 900 miljard euro binnen te halen, bijna de helft van de hele staats schuld. Niemand zegt het hardop, maar het is moreel aanvaardbaar omdat die rijkdom voor een be langrijk deel te danken is aan de chronische belastingontduiking. De vraag is: wie durft? zie onze website:economie PvdA-Kamerlid Plasterk over noodscenario's Griekenland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11