iol schuldencrisis Ontknoping Griekse tragedie nabij ^257 6216062 Steeds meer Europese politici spreken openlijk over een mogelijk bankroet van Griekenland. Enkele weken terug leek het nog volstrekt taboe. donderdag 15 september 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl foto AP door Fons Kockelmans Een bankroet van Griekenland of het vertrek van het land uit de eurozo ne waren 'absoluut niet aan de orde', verzekerden alle EU-kopstuk- ken keer op keer. Maar de stem ming is omgeslagen. Al het onbespreekbare lijkt op eens bespreekbaar geworden. Een Duitse minister speculeer de zondag openlijk over een Grieks faillissement. Een (even eens Duitse) Eurocommissaris opperde om de Griekse vlag' maar halfstok te hangen. En mi nister Jan Kees de Jager van Fi nanciën geeft toe dat het kabi net voorbereid is op alle scena rio's met betrekking tot Grie kenland, ook op de allerergste. De Jager en premier Mark Rut- te kwamen trouwens vorige week al met voorstellen die voorzien in een exit uit de euro zone als 'ultieme sanctie'. In deze explosieve sfeer zou een informeel beraad van de EU-ministers van Financiën, dat morgen en zaterdag plaats vindt in het Poolse Wroclaw, wel eens het moment van de waarheid voor Griekenland kunnen worden. Steeds meer eurolanden geloven langzamer hand niet meer in de toezeg ging van de Griekse regering dat ze haar overheidsfinanciën zal saneren in ruil voor de mil- jardensteun. Want keer op keer blijken de beloften loos. Het moment lijkt rijp om de handen van het land af te trekken. Het keerpunt kwam toen twee weken terug een missie van EU en Internationaal Monetair Fonds (IMF) boos uit Athene vertrok omdat de toegezegde bezuinigingen alweer niet wer den gehaald. De laksheid van de Grieken is moeilijk te verkla ren, want deze maand moet het besluit vallen over de vol gende tranche van de noodle- ning van 110 miljard euro die Athene vorig jaar kreeg toege zegd. Het gaat om een bedrag van 8 miljard euro. Krijgt Grie kenland het geld niet, dan kan het zijn rekeningen niet meer betalen en is een faillissement onontkoombaar. Er zijn economen - en hun aan tal lijkt te groeien - die menen dat een bankroet juist de red ding van Griekenland betekent. Waarschijnlijk zullen veel schuldeisers dan hun verlies ne men en de Griekse vorderingen afschrijven. Eenmaal failliet kan Griekenland ook uit de eu ro stappen en de drachme weer invoeren. Het wordt dan goedkoper voor het buiten land, ook al is export niet het sterkste Griekse wapen. Een probleem is wel dat het EU-verdrag niet voorziet'in een vertrek uit de eurozone, maar in een crisissituatie is daar mis schien een mouw aan te pas sen. En anders zou Grieken land de EU kunnen verlaten. Dat mag volgens het verdrag wel. Voor de rest van de eurozone zouden de gevolgen van een Grieks exit rampzalig zijn, luidt het officiële EU-standpunt. Maar er zijn ook economen die daar anders over denken. De eu rolanden zouden wel hun ban ken met miljarden moeten steu nen, omdat die anders dreigen om te vallen. Maar dat is vol gens deze economen beter dan het geld in de bodemloze Griek se put te storten. Het grootste gevaar blijft dat de Griekse crisis overslaat naar an dere eurolanden. En dat zwak ke broeders als Ierland, Portu gal en Italië bok failliet dreigen te gaan. Van dat risico zijn de ministers van Financiën in Wroclaw zich de komende da gen ongetwijfeld terdege be wust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10