buitenland 19 Afscheid Deens model De twist' verandert zitten in relaxen EU gaat grenzen strenger bewaken Justitie wil Berlusconi ophalen VitKIEISNGEIM Peilingen geven aan dat kiezer opschuift naar links Eindelijk een relaxstoel met een state of the art draaisysteem woensdag 14 september 2011 BMBMBB ITOBilWiH De Denen gaan morgen naar de stembus. Het einde van de Deense gedoogcon- structie is nabij. Een links blok lijkt de verkiezingen te gaan winnen. Het was het grote voor beeld voor de Neder landse regering: het Deense model. Een cen trumrechtse minderheidsregering met de gedoogsteun van een popu listische partij. Zo'n samenwer king kende Denemarken 10 jaar lang. Eind vorige maand viel de re gering echter. De Denen moeten daarom morgen naar de stembus. Verandering hangt in de lucht. Dat de Liberale Partij en de Con servatieve Volkspartij het 10 jaar geleden waagden te regeren met de gedoogsteun van de populisti sche Deense Volkspartij, kwam hun destijds op veel kritiek te staan. De Volkspartij profileerde zich met een zeer streng beleid te gen buitenlanders. Ondanks de kritiek leek de samen werking stabiel. Achter de scher men groeide de onvrede echter. De liberale regeringspartijen raak ten steeds meer gefrustreerd door de Deense Volkspartij. De populis ten konden de koers van de min derheidsregering bepalen, zonder verantwoordelijkheid te nemen voor mislukkingen. Hoe diep de frustratie daarover zat, maakte premier Lars Lokke Rasmussen vorige maand duide lijk. Hij had nog niet eens nieuwe verkiezingen uitgeschreven, maar liet al onomwonden weten dat hij niet piekerde over samenwerking met de populisten, ook niet als zij uit hun gedoogrol zouden komen. „Ik wil doorgaan met een libe raal-conservatieve regering en daar zal ik me voor inzetten. De Deen se Volkspartij komt niet in de rege ring", zei hij getergd. De kiezer deelt zijn frustratie niet. De Deense Volkspartij staat in de peilingen op dezelfde hoogte als bij de vorige verkiezingen in 2007. Het is de kleinste regeringspartij, de Conservatieve Volkspartij, die de grootste klap krijgt. De fractie wordt vermoedelijk gehalveerd. Daardoor verliest het Deense mo del zijn meerderheid in het parle ment. In de peilingen heeft een links blok van de Sociaaldemocra ten, de Socialistische Volkspartij, de Sociaal-Liberale Partij en de Rood-Groene Alliantie een grote voorsprong. De leidster van de so ciaaldemocraten, Helle Thor- ning-Schmidt, wordt zo goed als zeker premier. Na 10 jaar neemt Denemarken afscheid van zijn ei gen model. De economie was hét onderwerp van de verkiezingsstrijd. En in het verlengde daarvan: hoe houden wij de Deense welvaartsstaat over eind? Van de 5,5 miljoen Denen maakt maar 49 procent deel uit van de beroepsbevolking. De helft van hen werkt voor de overheid of krijgt een uitkering. Rasmussen zette in op bezuinigin gen bij de overheid, snijden in so ciale zekerheid, versoberen van stu diefinanciering en verhogen van de pensioenleeftijd (nu 60 jaar). De oppositie wil de economie aan zwengelen door meer overheidsin vesteringen, de burgers een uur per week langer te laten werken en belastingen te verhogen. twist® Collection online: Ontdek de twist® Een revolutionaire relaxstoel! Een ongekend slanke stoel met een spraakmakend design. Het is verbazingwekkend. Juist deze stoel zonder grote hendels en zichtbare mechanieken overtreft qua comfort al zijn voorgangers. Bewonder het revolutionaire draaisysteem waarmee de ergonomische voetensteun volledig onder de zitting verdwijnt. Het Nieuwe Relaxen is begonnen! Vraag de modellenwaaier aan via 0341 - 26 06 76, via www.twistcollection.nl of kom proefzitten bij één van onze dealers. Breda Goes Waalwijk kiflfflunSÖf» STRAATSBURG - De buitengrenzen van de EU worden uiterlijk vanaf 2012 strenger bewaakt door Euro pese ploegen van grenswachters. Dat heeft het Europees parlement in Straatsburg gisteren besloten, nadat al overeenstemming was be reikt met de lidstaten. De speciale Europese grenswacht- ploegen gaan bijvoorbeeld helpen bij een onverwachte toestroom van illegalen. Ze komen onder toe zicht van Frontex, het grensbewa kingsagentschap van de EU. Op verzoek van het parlement zal een speciale inspecteur voor de men senrechten erop toezien dat Fron tex de grondrechten respecteert. Volgens een voorstel van de Euro pese commissie dat vrijdag wordt gepresenteerd, mogen landen in de paspoortvrije Schengenzone hun grenzen straks nog maar 5 da gen per jaar op eigen initiatief slui ten, en dan alleen als een 'onvoor zienbare' verstoring van de open bare orde dreigt, bijvoorbeeld na een terroristische aanval. Willen landen hun grenzen langer sluiten, dan is er toestemming no dig van commissie en de andere lidstaten. Ook als de verstoring van de openbare orde 'voorzien baar' is, zoals bij de organisatie van grote politieke of sportieve evenementen, is voortaan toestem ming vereist. Dan kunnen de gren zen maximaal 6 maanden dicht. ROME - De spanningen tussen pre mier Silvio Berlusconi en het Itali aanse Openbaar Ministerie lopen verder op. De hoofdofficier van justitie van Napels, die Berlusconi als getuige wil horen in een afper singszaak, dreigt de premier door de politie te laten ophalen als hij zich niet deze week nog vrijwillig laat ondervragen. Dat meldde persbureau ANSA gis teravond. Het OM wilde Berlusco ni eigenlijk gisteren al horen, maar die liet plotseling weten geen tijd te hebben omdat hij bij de EU in Brussel en Straatsburg op visite moest. Volgens de oppositie heeft de pre mier die buitenlandse reis expres op korte termijn ingelast om aan de voor hem pijnlijke ondervra ging te ontkomen. Het gaat erbij om de talrijke escortdames die seksfeestjes bij Berlusconi thuis be zochten. Het OM nam de Zuid-Ita liaanse ondernemer Giampaolo Ta- rantini begin deze maand in voor arrest. Hij zou de dames voor de feestjes hebben bezorgd en Berlus coni daar later mee hebben afge perst. Om Berlusconi door de politie op te laten halen, heeft het OM de toe stemming van de Kamer van Afge vaardigden nodig omdat de pre mier ook parlementariër is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9