Welkom, welkom!!! kanaalzone 19 1929/1930 1937 1957 1958 1961 1965 1968 1969 1977 1992 2000 woensdag 14 september 2011 Marc Van Hijfte, voorzitter Kring van Werkgevers in de Kanaalzone: „We zijn te lang te bescheiden geweest." foto Camile Schelstraete Te lang heeft de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone zich te beschei den opgesteld, vindt de werkge versvoorzitter, „We moeten af van de gedachte dat we hier Ca- limero zijn." Het begin is er. Er ligt een nieuwe visie op de ontwikkeling van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. „De provincie, de gemeente Terneuzen, Zeeland Seaports, het bedrijfs leven en het Rijks Vastgoed- en Ontwikke lingsbedrijfhebben gezamenlijk die visie gemaakt. Ook de Zeeuwse Milieufederatie, Kamer van Koophandel en Rijkswaterstaat zijn erbij betrokken. De ambitie is er. Het moment is daar. Geen woorden, maar da den, zou ik zeggen." Yara, het bedrijf van Van Hijfte, heeft zelf het goede voorbeeld geven. Dankzij zijn inspanning en de medewerkers van Yara Sluiskil is het gelukt een mega-investering van 400 miljoen euro binnen te halen, voor een nieuwe Ureum-fabriek. „Dit is één van de grootste investeringen in de chemie in Nederland van de afgelopen ja ren." Yara draagt nog op een andere manier bij aan de toekomst van de Kanaalzone, door deel te nemen in het glastuinbouwproject b.ij Westdorpe. Yara levert restwarmte en CO2 aan glastuinbouwers, waarmee zij ver zekerd zijn van een vaste energieprijs. Slechts drie bedrijven hebben zich tot nu toe in het gebied gevestigd. „De financiële crisis speelt ons parten, maar het concept zal zich uitbetalen. Bovendien: had dit pro ject vijftig kilometer noordelijker gelegen, dichterbij het Westland, dan was het al vol geweest. Vlaamse tuinders werken toch op een kleinere schaal." De tijd is er rijp voor, denkt Mare Van Hijfte, directeur van kunstmestfabriek Yara in Sluiskil en voorzitter van de Kring van Werkgevers in de Kanaalzone. De bouw van een nieuwe zeesluis bij Terneuzen kan de regio een enorme boost geven. De Kanaalzone moet dan ook meer de boer op, lef tonen. 'Geen woorden, maar daden'. Van Hijfte onderkent dat de Gentse Ka naalzone zich veel sneller ontwikkelt dan de Zeeuws-Vlaamse. De Vlaamse overheid steekt er meer geld in en heeft er meer aan dacht voor. „Nu we een duidelijke visie op ons gebied hebben, moeten we in Den Haag aan de slag, veel lobbyen, daaraan heeft het geschort." Het komt niet alleen op geld aan, stelt Van Hijfte. „Willen we meer bedrijven aantrek ken, dan zullen wij hen moeten verwen nen en hen niet moeten weerhouden met administratieve zaken. Vlaanderen doet het anders. Milieuregels zijn er streng, maar ze gaan er soepeler mee om. Als zich hier een nieuw bedrijf zou vestigen dat ge luid produceert, moet het bedrijf ernaast saneren. Heb vertrouwen in het bedrijfsle ven, wil ik daartegenover stellen. Een niet-duurzaam bedrijf zal niet meer wor den opgericht." De Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone staat niet stil. Het zijn echter vooral bestaande bedrij ven die investeren, onder meer Yara, ver- pakkingsfabriek Elopak, Dow (met de komst van het Europees servicecentrum waar het personeelsbestand in korte tijd is gegroeid tot ruim 300), olieoverslag- en op- slagbedrijf Oiltanking en SasGlas (nieuw, modern kantoor). Van Hijfte ziet groeikan sen vooral in relatie tot de al aanwezige be drijven. „Yara draait op aardgas. In de toe komst ligt het voor de hand op biogas over te schakelen. Andere, nieuwe bedrijven zijn daarvoor nodig. Dow is ook met dat soort ideeën aan de slag." Volgens Van Hijfte ligt het voor de hand dat werkgevers een belangrijke rol spelen in het aantrekken van bedrijven. „Want wie kan kandidaat-investeerders beter weg wijs maken dan collega-werkgevers? We zuilen op een actievere manier moeten ac- quireren, overheid en bedrijfsleven. We moeten uitstralen: Jullie zijn welkom." Een gunstig vestigingsklimaat stoelt op meerdere pijlers. Van Hijfte noemt het on derwijs. Het Regionale Opleidingen Cen trum (ROC) speelt daarin naar zijn idee een grote rol. „Komt het ROC in Terneuzen onder druk te staan, dan heeft dat ernstige gevolgen." Vandaar dat het bedrijfsleven ook helpt om het onderwijsklimaat en de opleidin gen te verbeteren. Het Maintenance Value Park in de Nieuw Neuzenpolder ten oos ten van Dow, waar onderhoudsbedrijven en opleidingen zich zullen vestigen, is daar voor de aangewezen plek, om uit te stralen dat er geloof bestaat in de toekomst. „Al leen langs deze wegen kunnen we in Zeeuws-Vlaanderen van dat lelijke woord 'krimp' afkomen. We moeten ambitie to nen en die waarmaken." Harmen van der Werf NV Compagnie Néerlandaise de l'Azote, Sluiskil-Oost; ge bruikte cokesovengas van de cokesfabriek voor stikstofpro ducten. Tegenwoordig Yara. Ingebruikname Zevenaarha- ven Terneuzen. Kolenoverslagbedrijf Ovet in Terneuzen, opgericht door het Franse stuwadoorsbedrijf Manufrance, één van de drie aandeelhouders, speciaal ge richt op de cokesfabriek. Oprichting transportonderne ming door Anton Verbrugge sr., grondlegger van Verbrug ge Terminals. Opening Philips Lighting in Terneuzen. Op 24 mei: officiële opening Dow Chemicals bij Terneuzen. Kanaal verbreed en verdiept tot 13,50 meter waardoor schepen tot circa 60.000 ton kunnen doorvaren tot Cent. Vestiging van verpakkingsfa- briek Elopak. ICL-Industrial Products Terneu zen - voorheen Broomchemie. Vestiging Fins staalbedrijf Out- okompu op de Axelse Vlakte; uitbreidingen in 2002 en 2004. Vestiging recyclingbe drijf Heros op 45 hec tare groot terrein van de voormalige Cokes fabriek bij Sluiskil, vanuit Roosendaal. Hoofdactiviteit van He ros is het bewerken van bo demassen (as van verbrand huisvuil). Ongeveer 350.000 ton per jaar wordt opge werkt tot hoogwaardig we genbouwmateriaal. Ook af val- en reststoffen, hout, schroot, sorteerzand en ander materiaal worden door Heros tot duurzame grondstoffen verwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 75