de Kanaalzone zelf kanaalzone 17 1872 1891 1895 1899 1899-1900 1901 1910 1911 1911/1912 1916 en 1922 woensdag 14 september 2011 foto Camile Schelstraete het topsectorenbeleid te profiteren. Agri- food, energie, water - die sectoren zijn goed vertegenwoordigd en kunnen uitste kend worden gekoppeld aan chemie. Ik kijk naar Dow in Terneuzen, naar Delta in Borssele." Zij kunnen zorgen dat nieuwe ontwikke lingen samenkomen in een nieuwe bioba- sed economy: een economie die draait op plantaardige producten als grondstof Anderhalf miljard in totaal heeft de be windsman voor zijn nieuwe beleid gereser veerd. Voor twee restwarmteprojecten in de Kanaalzone en het Sloegebied ligt al 4 miljoen euro apart. En hij stelt ook nog eens anderhalf miljoen euro beschikbaar voor een project in de regio Terneuzen- Sas van Gent, waar groene grondstoffen worden verwerkt. Een telefoontje naar het havenschap Zeeland Seaports zou voldoen de hebben moeten zijn, om de woorden van de minister concreet te maken. Maar daar verkiest men - zoals wel vaker - mist in plaats van helderheid. Het nieuwe beleid van Den Haag legt de bal dus uitdrukkelijk bij het bedrijfsleven zelf. Verhagen heeft er dit beeld bij be dacht: „Zie het in voetbaltermen. Ik ben de trainer en de terreinknecht tegelijk. Zo zorg ik voor een goed bespeelbare grasmat en voor fitte spelers. Doelpunten maken, dat moeten de spelers - de bedrijven - zelf doen." Anders gezegd: ondernemers of re gio's, die met een doortimmerd plan ko men, profiteren van de maatregelen. Ver hagen geeft zonder meer toe dat er nu con creet minder subsidie be schikbaar is voor stimule ring van het bedrijfsleven dan in vorige kabinetsperiodes. De huidige staatsschuld kost aan rente 30 miljoen euro per dag. „Met dat geld zouden we elke maand een nieuwe tunnel bij Sluis kil kunnen bouwen. Dus we moeten bezuinigen. Het doel is om via de topsecto- ren het rijksgeld zo efficiënt mogelijk in te zetten." Hij kiest voor een nieuw - wat je zou kunnen noemen - industriebeleid. In plaats van subsidies is er voor vernieuwen de bedrijven 500 miljoen euro aan belas tingvoordeel gereserveerd. En er liggen voor startende ondernemers en snelle groeiers ook nog enkele honderden miljoe nen euro's klaar om als lening verstrekt te worden, zogenaamd durfkapitaal. „Ik wil bedrijven niet alleen met geld maar op zoveel mogelijk terreinen helpen", zegt Verhagen. „Als ik hoor dat Dow suiker moet importeren voor de productie van bio-ethanol, en bij de invoer problemen heeft met de hoge importheffingen, dan maak ik me in Brussel sterk om die heffin gen te verlagen." Zeeland, en zeker ook de Kanaalzone, heb ben volgens de minister geen enkele reden om zich achtergesteld te voelen ten opzich te van de Randstad, Eindhoven, Twente of Vlaanderen. Het rijksgeld wordt niet ver deeld per regio, maar per beste businessca- se. De boodschap: neem de handschoen op! Verhagen ziet in de Kanaalzone een unieke combi van agri-industrie en che mie, aan diep water. „Die regio mag, moet in eigen kracht geloven. Er staan veelbelo vende projecten voor de deur, de Sluis kil-tunnel en de nieuwe zeesluis. Die zul len ongetwijfeld een positieve invloed op het vestigingsklimaat hebben." Als er geen onverwachte wijzigingen in de agenda's komen, ontmoet Verhagen van daag de Vlaamse premier Kris Peeters. Daar verheugt hij zich op: „We kunnen het goed met elkaar vinden. Er moet nog een land worden gekozen - bijvoorbeeld Brazilië of China - voor een gezamenlijke handelsmissie. Samen krijgen we meer deuren open. Ook voor de Kanaalzone." Als we afscheid hebben genomen en zijn kamer uitlopen, steekt hij nog eens beide duimen omhoog. Kanaalzone, yes! Ian van Damme Opening van de N.V. Zeeuw- sche BeetwortelfabriSk in Sas van Gent. De fabriek was meer dan een eeuw in bedrijf: als onderdeel van de NV Cen trale Suiker Maatschappij ge sloten in 1988. Instelling van een Internationa le Commissie die zich over verbetering van het kanaal buigt. Op voorstel van de Internatio nale Commissie wordt beslo ten een schutsluis bij Terneu zen aan te leggen, het kanaal wederom te verbreden en te verdiepen en hoger gelegen draaibruggen te plaatsen. Uit voering van de werken begin 20ste eeuw. Eén van de slui zen bij Terneuzen werd in 1906 in gebruik genomen. Opening van de Eerste Neder- landsche Coöperatieve Beet- wortelfabriek in Sas van Gent. Werd als onderdeel van de Sui ker Unie opgeheven per 1 ja nuari 1990. NV Nederlandsche Glassmelte- rijen voor vervaardiging spie gelglas: De glasfabriek was toen enig in Nederland. Tegen woordig SasGlas. La Société Anonyme des For ges et Arcières Néerlandaise, gevestigd in Brussel, laat enor me staalfabriek bouwen in Ter neuzen. Werk voor honder den arbeiders. De fabriek is nooit in gebruik genomen. Laatste resten in 1972 ge sloopt. Opnieuw verdieping van het kanaal en aanpassing van de sluizen. Op de Mid- densluis staan de bouw jaren 1902-1904. NV Stijfsel- en Gluco- sefabriek, Sas van Gent - tegenwoordig Cargill. Opening Cokesfabriek ofte wel Association Coöpe- rati- ve Zélandaise de Carbonisa tion UA, Sluiskil-Oost - in 999 gesloten. Ingebruikname Noorder- en Zuiderkanaalhaven Terneuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 73