61 kanaalzone Levendig verleden in beeld De bal ligt nu b woensdag 14 september 2011 Joop van Hecke Naam: Joop van Hecke Leeftijd: 61 jaar Woonplaats: Sas van Gent Beroep: Vicevoorzitter Heemkundige Kring Sas van Gent De Heemkundige Kring in Sas van Gent wil het verleden terug naar boven halen. Want zegt loop van Hecke, „de geschiedenis van Sas van Gent ligt letterlijk onder de grond begraven." Het ooit zo levendige industriestadje aan het Kanaal van Gent naar Terneuzen her bergt een rijke historie. De Heemkundige Kring wil zoveel mogelijk van die elemen ten uit het verleden terug laten komen in het Sasse straatbeeld. „We hebben daar voor een plan voorgelegd aan de gemeente Terneuzen, dat met veel enthousiasme ont vangen is. Daarin vragen we om bij grote werkzaamheden, verbouwingen of nieuw bouw zoveel mogelijk elementen uit het verleden terug te laten komen." Een project waar de vereniging trots op is, is de onlangs geheel gerenoveerde Vrede- straat in de stijl van begin twintigste eeuw toen de industrialisatie begon. Niet alle projecten worden echter tot een goed eind gebracht. Zo kon de Heemkundige Kring eerder dit jaar niet voorkomen dat het 'spookhuis' in Sas van Gent tegen de vlak te ging. Er werd een website in het leven geroepen om handtekeningen in te zame len voor het behoud van het spookhuis. Ook werden potentiële kopers gezocht die het spookhuis nieuw leven in wilden bla zen. Zestienhonderd handtekeningen en verwoede poging van de bekende Neder lander Johan Vlemmix om het spookhuis te kopen ten spijt Uiteindelijk kwamen de sloopkranen eraan te pas. Volgens Van Hecke kon de eigenaar niet anders omdat er een rechtszaak liep met de buren. Die hadden ze aangespannen vanwege de nachtelijke overlast van 'spokenspotters'. Paul Begijn 1 s - - Het Dow-complex bij Terneuzen. Voor we naar Den Haag afreizen - naar het Ministerie van Econo mische Zaken, Landbouw en In novatie - steken we ons licht op in het Zeeuwse. Informeer vooral eens naar het beleid van de economische kern gebieden, waarvan de Kanaalzone er één was. Dat beleid is met het aantreden van het kabinet Rutte vorig jaar meteen de nek omgedraaid. Weg kerngebied, weg voor keursbehandeling. Voor de entree van het departement in Den Haag zitten drie chauffeurs op een bankje. Het is de heren aan te zien dat ze zich vooral in dienstmobielen voortbewe gen. Hun blinkendzwarte bolides staan on der handbereik. „U denkt zeker, wat zit daar een zwaar ontvangstcomité", zegt er één. „Nou, dat klopt." Eenmaal achter de beveiligde draaideur wuift minster Maxime Verhagen (CDA) al le zwaarwichtigheid weg. Ja, dat hij het niet langer .over economische kerngebie den heeft, is juist. „Toen ik als minister van Economische Zaken aantrad, dacht ik: hoe zorg ik ervoor dat de bedrijven in Ne derland kunnen blijven groeien? Als minis ter kan ik vanuit Den Haag natuurlijk van- alles dineren. Maar dat heeft geen zin. Dus heb ik de zaak omgedraaid en aan het be drijfsleven en wetenschappers gevraagd: wat hebben jullie nodig om vernieuwende producten te maken en groei te verzeke ren? Zo ben ik op het topsectorenbeleid ge komen. We richten ons niet meer op re gio's, maar op sectoren, negen in totaal. Zou hij een boodschap uit Den Haag meebrengen? Iedereen die een beetje meetelt in de Zeeuwse overheid en bedrijvigheid, loopt de dagen voorafgaand aan de Oesterpartij met een groot vraagteken boven zijn/haar hoofd. Kan minister Maxime Verhagen wat betekenen in de Kanaalzone? Voor de PZC geeft hij een schot voor de boeg. We doen wat de sector in de praktijk no dig heeft om te kunnen concurreren, met wat Den Haag in theorie bedenkt." Voor bedrijfsleven en overheden moet dit al een bekend verhaal zijn. Zo niet, dan zijn ze druk bezig om de boot te missen. In het voorlichtingsmateriaal van het mi nisterie duikt een infographic op, waarin de negen sectoren worden benoemd: agro food, water, energie, chemie, tuinbouw, creatieve industrie, logistiek, life sciences health, high tech systemen. Als CDA-fractievoorzitter was Verhagen zo'n vijfjaar geleden al eens op werkbe zoek in de Kanaalzone. Daar heeft hij goe de herinneringen aan. Recent was hij als minister van Economische Zaken te gast bij aardappelverwerker Lamb Weston Meijer in Kruiningen, waar - zeer vernieu wend - afvalwater met algen wordt gerei nigd. Verhagen: „Ik denk dat Zeeland als zodanig zeker genoeg in huis heeft om van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 72