herrijst op eiland Fruitteler vangt bot bij de rechter zeeland 121 Vrijwilligers krijgen een hele week applaus ALKEMA Gemeente kan dwangsom opleggen ZEELAND IS WEER4N BEWEGING SUCCES: MARATHONZEELAND F»ZC - BI DeStem www.marathonzeelano.nl woensdag 14 september 2011 B door Rob Paardekam door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - De rechtbank in Breda heeft het verzoek tot voorlopige voorziening, dat was in gediend door fruitteler André Alke- ma uit Sint-Maartensdijk, afgewe zen. Hem hangt een dwangsom van 75.000 euro boven het hoofd. Tot zijn grote frustratie mag Alke- ma zijn antihagelkanon van de ge meente helemaal niet meer gebrui ken. De teler is naar de rechter ge stapt om dat te veranderen. Een eerste uitspraak - een soort tussen vonnis - is echter negatief voor hem uitgepakt. De door Alkema aangevraagde voorlopige voorzie ning is afgewezen door de rechter. Als hij was toegewezen, had de ge meente de dwangsom niet mogen opleggen. Nu mag dat wel. Alkema hangt nu een dwangsom van 75.000 euro boven het hoofd. Hij heeft namelijk vijf keer gescho ten met het kanon sinds de ge meente het verbod oplegde. Per overtreding stelde de gemeente hem 15.000 euro boete in het voor uitzicht, met een maximum van 75.000 euro. Alkema zegt dat wet houder Hommel hem had beloofd dat de gemeente geen dwangsom zou opleggen zolang er geen uit spraak van de rechter was. Daar om was hij van gedachte dat hij zonder risico kon schieten. Tijdens de zitting kwam de ge meente echter met een andere uit leg. Hommel zou enkel hebben ge zegd dat de gemeente de dwang som niet zou innen, maar niet dat hij niet zou worden opgelegd. Met de uitspraak op zak kan de ge meente de dwangsom nu dus gaan innen. „Ik weet nog niet of we dat ook daadwerkelijk gaan doen", zegt Hommel. „Dat moeten we nog bespreken in het college." Alkema zegt teleurgesteld te zijn over de uitspraak. „Het frustreert me nog steeds heel erg dat colle ga's in andere Zeeuwse gemeenten hun antihagelkanon wel mogen ge bruiken, maar ik niet." Als de gemeenteraad volgen de week kiest voor een ei land in de Pluimpot, krijgt Sint-Maartensdijk weer een kas teel. Geen echt kasteel natuurlijk. Het is de bedoeling dat centraal op het eiland een hoge massa van wo ningen komt in de vorm van het vroegere slot. Dit alles komt op een vliedberg, waaronder gepar keerd kan worden. Aan de randen van het eiland, in het groen, moeten lage woningen komen. De gemeente heeft een aantal schetsen laten maken die een mooi beeld geven van hoe Sint-Maartensdijk er in de toe komst wellicht uitziet. Op het plaatje links is het water van de Pluimpot doorgetrokken tot in de kern en ligt er een eiland in dat doorgetrokken deel. De im pressie rechts onderaan laat juist zien hoe het is, of beter gezegd blijft, als de gemeenteraad niet kiest voor het doortrekken van het natuurgebied. Dan kunnen de sportvelden blijven liggen. Als de Pluimpot wel wordt doorge trokken, moet een fraaie brug straks de entree van het natuurge bied vanuit de kern gaan vormen (plaatje rechts boven). Dit alles is vooralsnog toekomst muziek. Zelfs als de raad kiest voor de variant met het eiland, is lang niet zeker dat het er ook echt komt. Er moet immers wel interes se zijn voor de woningen. door Rob Paardekam YERSEKE - 'Als elke vrijwilliger een ster kreeg, wordt het nooit meer donker'. Deze uitspraak van Loesje stond gisteren op alle tafels in het restaurant van zorgcentrum Moer- zicht in Yerseke. Daar werden de vrijwilligers in het zonnetje gezet in het kader van de 'week van het applaus'. Die is weer onderdeel van het Europese jaar van de vrijwilliger. „In al onze locaties zijn er deze week feestelij ke bijeenkomsten voor de vrijwilli gers", zegt pr-man Siem Valk van zorggroep Ter Weel. „Dat hebben ze wel verdiend." Onder de vrijwilligers ook Wim en Ina Nieuwenhuize, die al tien jaar actief zijn in Moerzicht, voor heen Vredelust. Ina is onder meer actief bij het koor, terwijl Wim met de bus rondrijdt om mensen naar de dagopvang in Moerzicht te brengen. Ze zijn begonnen met vrijwilligerswerk toen hun ouders in Vredelust zaten, maar zijn daar later mee doorgegaan. „We doen het graag, dus waarom zouden we stoppen?", stelt Ina. Wim ver volgt: „Het is heerlijk om die men sen te zien genieten. Daar geniet ik zelf ook van." De ongeveer ze ventig vrijwilligers van Moerzicht werden gisteren verwend met on der meer een etentje. Behalve Ter Weel geeft ook de ge meente Tholen invulling aan de 'week van het applaus'. Alle colle geleden doen deze week vrijwilli gerswerk. Zo werkte burgemeester Nuis mee in de Wereldwinkel en gaat wethouder Hommel maaltij den bezorgen. Later dit jaar is er ook weer een vrijwUligersavond. Wim en Ina Nieuwenhuize tussen de bewoners. foto Ronald den Dekker De mogelijk toekomstige entree vanuit de kern naar de Pluimpot. Het toekomstbeeld zonder doorgetrokken Pluimpot en eiland. Shirt: Centnun Borgt) CHffanrslodu) StorUijd: 12.00 uur FinUb: Centrum Zouiclande Paroourv. Geheel autovrij Udtes Run, MTU Tour en MtaiMaratbun 2 GÜ/ides

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 61