zeeland 119 de zorg opschudden' 'Bekoelt de liefde? Dan ga je inwonen' ^pBkaoc°krt20g^ear Schoonmaken met de schoonfamilie Stoffels in de rol van patiënt Eerbetoon aan Poolse bevrijders treden samen op woensdag 14 september 2011 tief als naam meegekregen, met als ondertitel zorg-ethisch lab. Ofte wel laboratorium. Het idee is uit België komen overwaaien. Veld huis: „Trees Croucke heeft daar sTi- mul België opgericht, in Moorsele bij Kortrijk, uit onvrede met de zorgverlening in de ouderenzorg. Zij zag in de praktijk hoe verzor genden veranderen, als ze hun op leiding hebben afgerond en in de praktijk aan de slag gaan. Ze wor den in een keurslijf van protocol len gedrukt en vergeten gaande weg dat mensen in de zorg cen traal horen te staan." Veldhuis noemt enkele voorbeel den. „Bewoners in woonzorgcen tra moeten om twaalf uur 's mid dags eten en dan moeten ze alle maal om kwart voor twaalf naar de wc. Of een verpleegkundige dendert gewoon een kamer in het ziekenhuis binnen op zoek naar studenten met elkaar 'de confrontatie' zullen aangaan, foto Mark Neelemans een collega, terwijl een patiënt er net gewassen wordt. Of je belt als patiënt, krijgt te horen dat er zo ie mand komt kijken en dan duurt het daarna nog tien tot vijftien mi nuten." Het zijn allemaal praktijksitua ties die worden 'nagespeeld' bij sTimul België en straks, vanaf begin oktober, ook bij sTimul Ne derland in Terneuzen. „ZorgSaam is door sTimul België benaderd. De Belgen zochten, mede vanwege Europese subsidie, partners dicht over de grens. ZorgSaam viel hen op, vanwege de zorgvisie waarin belevingsgericht werken centraal staat. Het sTimul-concept sluit daar naadloos op aan." Het idee werkt, heeft Veldhuis er varen. Bij sTimul België is een proefsessie gehouden, met mana gers van vier Zeeuws-Vlaamse woonzorgcentra en vierdejaars stu denten verpleegkunde van de Ho geschool Zeeland. „We hebben de studenten van te voren niet ver teld wie ze in de bedden zouden aantreffen. Om hen niet te beïn vloeden. Het was voor allebei con fronterend. Patiënten die vinden dat ze te weinig aandacht krijgen. Verzorgenden die vinden dat ze het te druk hebben. We doen ze wat aan." In Terneuzen is 6 en 7 oktober de eerste 'confrontatie', met leidingge venden uit ziekenhuis De Honte en studenten van het ROC en de Hogeschool Zeeland. sTimul Ne derland heeft doelbewust gekozen voor managers in de rol van pa tiënt. „Als je verzorgenden in die rol plaatst eri ze komen terug op de afdeling met allerlei ideeën om werkwijzen te veranderen, dan wordt dat mogelijk minder snel ge accepteerd. We zullen overigens ook nazorg aan de deelnemers ver lenen, want we houden mensen nogal een spiegel voor." ZorgSaam zal sTimul niet alleen voor zichzelf houden. Zorginstel lingen in heel Zeeland en West-Brabant zijn benaderd. De belangstelling is groot, volgens Veldhuis. Het zal mede aan haar gedrevenheid liggen. „De zorg lijdt onder de hoge werkdruk en marktswerking. We moeten terug naar de kern, dat verzorgenden en patiënten meer oog voor elkaar krijgen." Anton en Nel liepen elkaar, zoals bijna alle koppels vroeger in Terneuzen, in de Noordstraat tegen het lijf. foto Mark Neelemans door Wout Bareman terneuzen - Ze was vooral huis vrouw, maar als het zo uitkwam, aarzelde Nel Pladdet niet een hand je toe te steken in het bedrijf van de schoonfamilie. Logisch, als je ge trouwd bent met een Stoffels. Het schoonmaakbedrijf in Terneu zen, dat zou uitgroeien tot het gro te Stoffels Cleaning, stond nog in de kinderschoenen. Haar man, Anton Stoffels, was eerst als zelfstandig glazenwasser aan de slag gegaan. „Op het brom mertje met een ladder en een em mer naar Hulst en Breskens." Eind jaren vijftig sloot hij zich aan bij het bedrijfje van vader Levien en tweelingbroer Rinus en Bram. Het bedrijfje groeide mee met de in dustrie in de Kanaalzone en bood uiteindelijk werk aan vele tiental len mensen, na de overname, 19 jaar geleden, stapte de familie er uit. Anton kon zich vanaf dat mo ment helemaal wijden aan zijn muziek en de paarden. Hij (nu 79) en Nel (80) waren gisteren zestig jaar getrouwd. In de loop van de middag kwam burgemeester Jan Lonink hen daarmee feliciteren. Natuurlijk keken ze even terug naar hoe het allemaal begon. En natüürlijk liepen ze elkaar, zoals bijna alle koppels, tegen het lijfin de Noordstraat in Terneuzen. An ton en Nel kregen vier dochters en een zoon. Anton speelde in de mu ziek. Jarenlang reisden ze, als lid van de Zeeuwse caravanclub, heel Europa door. Nu blijven ze dichter bij huis. Op de camping en een paar weken door eigen land. En verder kaarten ze veel. Anton bijna dagelijks en Nel zo af en toe. hulst - Het is dinsdag 20 septem ber 67 jaar geleden dat Hulst is be vrijd door de ie Poolse Pantserdivi sie. Uit eerbetoon aan de Poolse bevrijders houdt de gemeente van 19.30 tot 21.30 uur een plechtige bij eenkomst in de basiliek. Tijdens de bijeenkomst wordt met persoonlijke verhalen van een oud-strijder, een dochter van een oud-strijder en een ooggetuige stil gestaan bij het afschieten van to renspits van de basiliek. De histo rie van het vernielen van de toren spits wordt belicht door Willy Ver- schraegen. Martin Polspoel vertelt over het opbouwen van de nieuwe toren. Verder is er filmmateriaal over de bevrijding van Hulst. De Koninklijke Stedelijke Harmo nie en Marjolein Polfliet zorgen voor de muzikale omlijsting. Op 20 september speelt het caril lon ieder uur het Poolse volkslied en wappert de Poolse vlag aan de basiliek en het stadhuis. door Wilma Valk breskens - Huizen waren er niet veel na de oorlog in Breskens. „Mocht je bang zijn dat de liefde hekoelt, dan ga je maar inwonen", was de raad van burgemeester jan Eekhout van Breskens voor San- der Lauret (84). Zo gezegd, zo gedaan, op 13 sep tember 1951 trouwde Sander met zijn Jozina de Lijser (82) uit Re- tranchement. Na vier jaar verke ring en veel fietsen 'op surrogaat banden' tussen de twee plaatsen trokken ze in bij de ouders van Sander in Breskens. Pa Lauret had een kruideniers zaak: „In de jaren vijftig hebben we de winkel overgenomen en la ter veranderd in een supermarkt. We waren toen aangesloten bij de VéGé." Sander werkte eerst bij de Watermaatschappij: „Die betaal den niet goed, 40 gulden per maand. Via een kennis begon ik bij de Coöperatieve Transport On- dememersbond. Ik bleef er veertig jaar en heb hiervoor en mijn ande re bestuursfuncties een koninklij ke onderscheiding ontvangen." Jozina werkte thuis in de winkel. „Er was een ding dat ik vroeger ze- keT niet wilde: in een winkel staan. Uiteindelijk heb ik de zaak ruim 35 jaar gerund. En met veel plezier." Samen met hun drie dochters, drie klein- en twee ach terkleinkinderen vieren ze zater dag hun diamanten huwelijk. Sander en Jozina Lauret. foto Mark Neelemans kloosterzande - Popkoor 2gether en de Oost-Zeeuws-Vlaamse cover band Back to Coda verzorgen een gezamenlijk optreden op zaterdag 1 november in zaal De Linde in Kloosterzande. Het programma vermeldt vrolijke liedjes, oude en nieuwe popsongs, vlotte nummers en verrassende muziek van 2gether. Soms als vol tallig koor, dan weer in een kleine re bezetting, maar altijd samen met Back to Coda. Na de pauze neemt Back to Coda het heft in handen met muziek en hits vanaf de jaren zestig tot nu. Het optreden begint om 20.30 uur en de toegang is gratis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49