Novak Djokovic: van uitdager 1 261 sport 'Positieve' arrogantie past bij Ajax US OPEN Novak Djokovic degradeert Rafael Nadal in de finale van de US Open tot een figurant. De Serviër mist nu nog twee prijzen: de titel op Roland Garros en olympisch goud. Van 't Westende wint met judomixteam Oud-renner verkocht epo aan man Longo Springruiters gaan als zesde van start op EK Sion niet welkom in Europa League 4 In New York veroverde Novak Djokovic ten koste van Rafael Nadel zijn vierde grandstamtitel. Novak Djokovic kust zijn trofee, nadat hij Rafael Nadal opzij heeft gezet in de finale van de US Open. woensdag 14 september 2011 HAARLEM Sam van 't Westende heeft goede zaken gedaan met het mixteam van Budokan Rotterdam. Het team wist alle drie de confrontaties -Cre dit Force Theo Meyer, Essink Eind hoven en Open Brabant Judo- win nend af te sluiten tijdens de Neder landse kampioenschappen voor ju do-mixteams. Van 't Westende won al zijn par tijen voortijdig met een vol punt (ippon). De Vlissinger komt uit in de klasse tot 73 kilogram. Het team bestaat verder uit nog vier heren (-66 kg, -81 kg, -90 kg en 90 kg) en twee dames (-63 kg en +63 kg). PARIJS De voormalige Amerikaanse wiel renner Joe Papp heeft in 2007 epo verkocht aan de echtgenoot en coach van de Franse wielerlegende Jeannie Longo. Volgens Papp heeft hij Patrice Ci- prelli voor vijfhonderd euro van verboden middelen voorzien. Papp werd in 2007 aangeklaagd voor de handel in doping. Hij heeft aan de krant e-mails en andere documen ten overhandigd van Ciprelli. De 52-jarige Longo kwam vorige week in opspraak, omdat ze fouten zou hebben gemaakt bij het invullen van haar 'whereabouts'. MADRID De Nederlandse springruiters ko men bij de Europese kampioen schappen, die vandaag in Madrid beginnen, als zesde in actie. Dat bleek bij de loting, gisteren in de Spaanse hoofdstad. „Ik had het mooi gevonden als we nog iets verder naar achteren van start hadden kunnen gaan, maar we kunnen in ieder geval vijf rui ters het parkoers zien rijden en daar ben ik dik tevreden mee", rea geerde bondscoach Rob Ehrens. Er nemen zeventien landen met een team deel. bern - Hoewel een Zwitserse recht bank gisteren bepaalde dat voetbal club Sion recht heeft op deelname aan de Europa League, bleef de Eu ropese voetbalbond Uefa bij haar standpunt. De club heeft in de play-off tegen het Schotse Celtic voetballers opgesteld die niet speel gerechtigd waren en wordt daar voor gestraft met uitsluiting voor het toernooi. De rechter oordeelde dat de Uefa Sion moet toelaten en een plaats voor het team in groep I moet re serveren, zo meldde de club op de website. De Uefa maakte vrijwel te gelijkertijd bekend dat het beroep van Sion tegen de uitsluiting was afgewezen. De bond blijft erbij dat Celtic morgen aan 'de groepsfase begint iri een duel met Atletico Ma drid. „Wij hebben duidelijke regels die bekend zijn bij alle clubs voordat ze aan onze competities deelne men", liet UEFA-voorzitter Michel Platini gisteravond weten. Sion kan nu alleen nog naar het sport- tribunaal CAS stappen. door Marco Knippen den haag - Twee bewierookte kampioenen die meer dan eens het stempel 'beste tennisser aller tijden' kregen opgedrukt, werden bij de US Open gedegradeerd tot fi gurant. Dat de winnaars van wel eer in New York tot beklagens waardige verliezers verschrompel den, geeft stof tot nadenken. En niet alleen voor de naaste belagers van wereldranglijstaanvoerder No- vak Djokovic. De wijze waarop Djokovic op Flus hing Meadows het spel van eerst Roger Federer en aansluitend Rafael Nadal ontrafelde en hun zwaktes blootlegde, was illustra tief Het symboliseerde de gedaan teverwisseling die hij heeft onder gaan: van uitdager tot normbepa- ler. „Het voelt onwezenlijk aan", ju belde de alleenheerser. „Ik beleef een geweldig jaar en er komt maar geen einde aan." Na de afsluiting van de majors-se rie rest maar één conclusie: de ko ningen zijn dood, leve de koning! Drie grandslamtitels veroverde Djokovic immers dit jaar. Hij start te de zegereeks bij de Australian Open, vervolgde zijn triomftocht op Wimbledon en versterkte zijn aureool van onverslaanbaarheid bij de US Open. Bovendien wist de Serviër als eer ste speler ooit vijf Masters-toer- nooien op zijn naam te schrijven, en won hij de ATP-evenementen in Dubai en Belgrado. In het enkel spel leverden 66 wedstrijden zo doende 64 winstpartijen op, waar bij aangetekend dat Djokovic zich tijdens de finale van het ATP-toer- nooi in Cincinnati geblesseerd te rugtrok. Derhalve is er slechts spra ke van één valse noot: de neder laag tegen Federer in de halve fina le op Roland Garros, toen hij overi gens nog niet op de bovenste tre- door Dick Sintenie en Jop van Kempen amsterdam - In de bestuurskamer op De Toekomst laat Frank de Boer zijn licht schijnen over de ko mende weken, waarin ook duels met PSV, FC Twente, FC Gronin gen en AZ op het programma staan. Toch trekt de Champions League de volle aandacht. Ook van de trainer. „Dit zijn duels waarin je je wilt laten zien en dat moeten we uitstralen. Een beetje positieve arrogantie hoort bij Ajax." Of zijn spelers zich prettig voelen onder het felle licht van de schijn werpers, zal moeten blijken. Als de trainer naar zijn selectie kijkt, ziet De Boer veel kwaliteit, maar ook veel jonge talenten die 'nog wel een paar drempeltjes over moeten in hun ontwikkeling' om topspeler te worden. Daarom is De Boer blij met de komst van Theo Janssen en opgelucht dat Jan de van de mondiale ladder stond. Het zijn statistieken die aan het on waarschijnlijke grenzen. Hij is 24 jaar en in de bloei van zijn topsportbestaan. Na zijn door-' braak tijdens de Australian Open in 2008, waar Djokovic de andere Vertonghen en Gregory van der Wiel geen transfer hebben ge maakt. Een elftal met alleen maar talentvolle voetballers zal volgens De Boer altijd een lager rende ment halen dan een ploeg waar ook ervaring doorheen is gewe ven. De oefenmeester doet op de trai ning nog wel eens mee aan een partijtje, met wat hij 'de oude gar de' noemt, waartoe ook zijn assis tent Dennis Bergkamp hoort. „En dan winnen wij, terwijl we onge traind zijn en niet meer de snel- sten. Maar ervaring en slimmig heid geeft de doorslag." De Boer had op zijn eerste werk dag als hoofdtrainer van Ajax, pal voor de - gewonnen - uitwedstrijd tegen AC Milan, een boodschap voor zijn spelers: er moest weer volgens de dubfilosofie worden ge voetbald, met vleugelspelers, met durf maar ook met plezier. „Die wedstrijd is achteraf bezien heel revelatie Jo-Wilffied Tsonga van een illusie beroofde, kostte het hem drie jaar om de balans te vin den. Het was de periode waarin hij vertwijfeld zocht naar de oplos sing voor zijn conditionele ineen stortingen en mentale kwetsbaar- belangrijk geweest, doordat we goed voetbalden en wonnen. Voor Milan stond misschien niets op het spel, maar geloof mij: zij wil den niet verliezen. Bij ons heeft dat duel in heel korte tijd een om slag teweeggebracht. Als spelers ge loven in wat ze doen, heb je als trainer al de helft gewonnen." Voor de wedstrijden in deze editie van de Champions League, óók die tegen Real Madrid, zal De Boer dezelfde boodschap verkondigen. „Ik kan wel een ander strijdplan bedenken, een soort overlevings- tactiek, maar als je daar niet goed in bent, komen al je zwaktes so wieso bloot te liggen." Zoals een jaar geleden in Estadio Bernabeu, toen Ajax tegen Real alle hoeken van het veld te zien kreeg. Natuur lijk is iedereen benieuwd of het Ajax van De Boer de storm in Ma drid wel kan doorstaan, maar de huidige trainer plaatst een kantte kening: „Real is écht nog een stuk heid. Inmiddels zweert Djokovic bij een glutenvrij dieet en is zijn coach van het eerste uur, Marian Vajda, weer de vertrouwensper soon waar hij blind op vaart. Die keuzes zorgden voor een kente ring. Djokovic is fitter dan ooit. beter dan een jaar geleden." De Boer is benieuwd wat Ajax te bie den heeft in de Champions Lea gue. Met Kolbeinn Sigthórsson, Dmitry Bulykin en Derk Boerrig- ter heeft hij beduidend meer aan vallende opties dan vorig seizoen. De ervaring moet vooral komen van Van der Wiel, Vertonghen en Janssen, hoewel die laatste voorals nog vrij anoniem voetbalt. Over Vertonghen heeft De Boer al meer dan eens de loftrompet gestoken. „Alles wat hij doet, straalt energie en kracht uit, zoals Jaap Stam vroe ger. Als hij opkomt met die grote passen of een bloktackle maakt, is dat zo imposant. Dat straalt af op de rest van de ploeg. Maar ik vind ook dat hij in sommige wedstrij den nog dwingender aanwezig moet zijn. In de grote wedstrijden laat hij het vaak wel zien, in kleine re wedstrijden niet altijd. Dat is wel een makke van Jan. Zijn onder grens moet omhoog."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46