zeeland 119 'Dat is het ultieme' Zwaardere straf voor brute overval RECHTBANK 'Eis doet niet recht aan de feiten' Vertoning kinderfilm in jeugdcentrum Big-S Zeeuws-Vlaanderen viert feest in 2014 Raad wil eerst duidelijkheid over 'oud' budget voor Haringvlietplein Tosa, Sumo en Tokyo woensdag 14 september 2011 door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank heeft een 18-jarige Vlis- singer een veel zwaardere straf ge geven dan het Openbaar Ministe rie had geëist. Hij kreeg gisteren een celstraf van twee jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk voor een gewapende en gewelddadige overval op een woning in Vlissin- gen. Tegen hem was veertien maanden waarvan zes voorwaarde lijk geëist. De uitspraak van de rechtbank is opmerkelijk. Het komt maar zel den voor dat rechters zwaarder straffen. Daar komt nog eens bij dat de officier van justitie twee we ken geleden, tijdens de behande ling van deze zaak, juist stelde dat overvallen op woningen strenger bestraft moeten worden. Rechtbankvoorzitter N. van der Ploeg zei tijdens het voorlezen van het vonnis dat de eis van het OM onvoldoende recht doet aan de fei ten. De jongeman pleegde oktober vorig jaar, samen met een ander, de gewapende overval op een wo ning aan de Rietkraag in Vlissin- gen. Ze mishandelden de bewo ner, bedreigden zijn 9-jarig zoon tje met een mes en zorgden er ook voor dat het zoontje getuige was van de mishandeling van zijn va der. Volgens de rechtbank is het maar de vraag of de jongen de her inneringen aan die misdaden ooit kwijt zal raken. De veroordeelde moet ook een fors deel van de gele den schade vergoeden. Het gaat om ruim 27.000 euro. Lukt het hem niet dat bedrag bij elkaar te krijgen, dan moet hij nog eens en kele maanden de cel in. De vader van de jongen toonde zich na afloop van de uitspraak te vreden over de straf die de recht bank die jongeman oplegde. Hij is minder blij met de vrijspraak voor een 22-jarige Vlissinger. Tegen hem was veertien dagen geleden nog 3,5 jaar cel geëist. Volgens de rechtbank is er geen overtuigend bewijs dat deze man betrokken was bij de overval. Wel staat vast dat hij gestolen goederen verkocht. Maar volgens de rechtbank staat niet vast dat hij wist dat die siera den waren gestolen. Het slachtoffer is er nog steeds van overtuigd dat die 22-jarige de twee de dader is. Een derde verdachte (23) is ook vrijgesproken. Tegen hem was ook vrijspraak geëist om dat de officier tot de slotsom kwam dat hij noch betrokken was bij de overval noch bij het helen van de gestolen goederen. BURGH-HAAMSTEDE GROEDE In Jongerencentrum Big-S in Burgh-Haamstede wordt zaterdag 17 september een gezellige kinder middag georganiseerd. Deze keer staat de vertoning van een leuke en spannende kinderfilm op het programma. De middag is bedoeld voor kinderen tot en met twaalf jaar. De vertoning begint om 13.00 uur en zal rond 15.00 uur afgelopen zijn. Entree inclusief iets lekkers kost 2 euro. De Stichting ZeeuwsVlaanderen 2014 Presenteert zich maandag 26 september in de Nederlands her vormde kerk van Groede. De stich ting laat die middag al weten met welk 'grenzeloos feest' de tweehon derdste verjaardag van Zeeuws Vlaanderen wordt gevierd. Koning Willem I tekende 20 juli 1814 het besluit om Staats-Vlaanderen te verenigen met Zeeland, waarmee het huidige Nederland ontstond. door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Voordat de gemeente raad 80.000 euro op tafel legt om het Haringvlietplein in Zierikzee aan te pakken, moet wethouder Ad Verseput eerst duidelijkheid ge ven over een bedrag dat eerder aan het bedrijventerrein is uitgegeven. Raadsleden Petri d'Anjou (PvdA) en Bea Flach (CDA) herinnerden de wethouder er tijdens de com missievergadering Openbare Ruim te aan dat het college vijf jaar eer der ook al om geld had gevraagd. „Ik heb de stukken er nog eens op nagelezen. In 2006 was het Haring vlietplein verloederd en er moest acuut was gebeuren", hield Flach de wethouder voor. Ook d'Anjou was benieuwd wat er met het geld is gedaan. Verder merkte zij op dat het verstandig zou zijn om eerst de nieuwe De- tailhandelstructuurvisie vast te stellen. Dit document is leidend voor het vestigen van nieuwe win kels en supermartken. Wethouder Verseput zegde toe uit te zoeken wat er met de 40.000 eu ro uit 2006 is gebeurd en of er eventueel nog geld over is. Mocht dat het geval zijn, dan vindt het onder meer het CDA dat er best wat af mag van de 80.000 euro waar het college nu om vraagt. Verseput benadrukte nog eens de urgentie. „Er staat heel veel leeg. Het gebied heeft gewoon een kwa liteitsimpuls nodig." Het programma van Tokyo TV wordt volgens Ton de Koning later dit jaar uitgezonden. Hij krijgt een kopie toegezonden die hij zal plaatsen op zijn website www.tosasumo.nl Sumo is een reu, geboren in maart 2004 in de kennel Yangsarung. De tosa is een ras dat 150 jaar gele den is ontstaan in de voormalige provincie Tosa in Japan. Als gevechtshond geldt hij als een topper. Het zijn sterke en moedige honden, die nooit zullen piepen of opgeven - is via internet te lezen. De Koning heeft, zo geeft hij aan, overigens niets met deze tak van sport. Als gezinshond staat de tosa even eens als topper te boek. houdingsvermogen van honden wordt getest. „Ze moeten twintig kilometer naast de fiets lopen in anderhalf uur tijd. Dat is een eind hoor. Maar als ze het redden...dan is de basis voor een zware training gelegd." In het geval van Sumo is de prestatie volgens zijn baas zelfs uitzonderlijk. „Hij is de eerste tosa die dit gedaan heeft." In Japan staat de tosa bekend als toernooi- of worstelhond, die ont staan is uit kruisingen van onder meer de rassen mastiff, sint ber- nard, bull terriër en oude Japanse jachthonden. In Nederland wordt het dier door de rasvereniging als waak- en gezelschapshond gety peerd. Ze worden omschreven als moedige, geduldige en zachtmoedi ge honden. Wantrouwend rich ting vreemden, goedmoedig als ie je eenmaal kent. De 65-kilo wegende („Eén en al spieren") Sumo lijkt daarop geen uitzondering te zijn. Na een kort moment van afwachtendheid vlijt hij zich gemoedelijk aan je voeten in afwachting van instructies van De Koning. Speciale voorbereidin gen voor vrijdag zijn overigens niet nodig. „De filmploeg wil Su mo in zijn Nederlandse omgeving laten zien. Ik heb deze week al fo to's opgestuurd van de Oude en Nieuwe Haven en van Kaaskenswa- ter. Dan kunnen ze zich voorberei den." Ook is er het plan het Noord zeestrand aan te doen. Zo fanatiek als een paar jaar gele den bewegen de baas en zijn hond inmiddels niet meer. „Sumo wordt ouder en hij hoeft niets meer te bewijzen." Wel trekt het tweetal er dagelijks een paar uur op uit. Aan hondenshows heeft De Koning ronduit een hekel. Dat lijkt zijn gedrevenheid op 'spor tief gebied enigszins te verklaren. „Ie wilt een standpunt maken. Na melijk dat uit dit ras veel meer te halen is dan wat er bij een show uitkomt. Dit ras is heel erg onder gewaardeerd." Was De Koning voorheen van de rottweiler, sinds Sumo is hij om. „Het is een heel verslavend ras. Het lijkt af en toe wel voor 50 pro cent een mens. Tosa's zijn nieuws gierig en superintelligent. Ze verge ten niets. Alles wat je ook met Su mo doet, hij is er. Hij laat je nooit vallen." Behalve blij met zijn hond is De Koning vooral ook 'heel trots' op hem. „Dat je op Tokyo TV komt, dat is toch het ultieme."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39