Zeeland PZCI. 'Natuur met hier en daar een woning' Markt zoekt ambachten caffeiwaterjuffer SCHOUWEN-DUiVELAND 18 en 19 22 en 23 JACHTHAVEN VAN DE TOEKOMST Initiatiefnemer Zeelenberg kan rekenen op steun van gemeenteraad 'Oosterscheldeweek volgend jaar in alle zeven gemeenten' Ontvangst 'Sumo op Tokyo TV, dat is het ultieme' Woensdag 14 september 2011 Vandaag het debat over de kracht van de Kanaalzone Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl door Joeri Wisse Projectontwikkelaars die nieuwe recreatiewoningen willen bouwen op Schou- wen-Duiveland, moeten met een vernieuwend plan op de proppen komen, vindt de gemeen te Schouwen-Duiveland. Onderne mers Co Schot en Matthijs Zeelen berg voldoen volgens het college met hun plan voor de Jachthaven van de Toekomst zeker aan die voorwaarden. Een meerderheid van de gemeen teraad is enthousiast over de plan nen van de ondernemers om de Middelplaathaven om te toveren tot jachthaven met honderden houten woningen en centrale voor zieningen als een theater en restau rants in een natuurlijke omgeving. Met het voorstel om -ten behoeve van een betere exploitatie- voor maximaal de helft van de wonin gen verhuur niet verplicht te stel len, hebben in elk geval de coalitie partijen geen moeite. Andere partijen zijn kritischer. Zo ziet GroenLinks niet zo gauw de meerwaarde voor de natuur terug komen in het plan. Daar is Zeelen berg het uiteraard niet mee eens. „Vorige week ben ik nog uit uitge nodigd door de GroenLinks-Twee- de Kamerfractie om dit groene plan toe te lichten. Over het alge meen worden woningen ergens neergezet, zonder inpassing in de omgeving, zonder dat er natuur wordt aangelegd. Doordat we eilan den aan gaan leggen, zorgen we dat er een rijkere onderwatercul tuur ontstaat, zowel voor planten als dieren. Ook boven water gaan we flink stuk natuur van enkele tientallen hectares aanleggen." „Het is dus niet een wijk waar een raster van woningen in gepland wordt met hier en daar een groen strook. Het wordt een natuurge bied waar hier en daar woningen letterlijk in neer worden gelaten. Ze komen ook los van het land schap te staan, op paaltjes, waar door daaronder de natuur gewoon doorgaat." Daarbij wordt het zelf- voorzienden recreatiedorp inge past in een golvend duinlandschap met streekeigen plantengroei. Vanwege karakter van het plan, is het onmogelijk om klein te begin nen, zoals sommige partijen wil len. Zeelenberg: „Normaal begin je met een aardappelveld. Zodra de bestemming is veranderd, re ken je af met de boer. Hier moet je vele tientallen miljoenen euro's in het begin investeren. Daarom zit je vast aan een grotere schaal." KERKWERVE - De Oosterscheldeweek moet volgend jaar in alle zeven Oosterscheldege- meenten worden gehouden. Dat stelt voorzit ter John Lilipaly van het Nationaal Park Oos- terschelde voor. „Volgend jaar bestaat het overlegorgaan tien jaar en is het het Zeeuws Jaar van het Water." Nu wordt de Oosterschel deweek telkens in een andere gemeente die grenst aan Nederlands' grootste Nationaal Park gehouden. Dit jaar is de gemeente Schou wen-Duiveland aan de beurt. Met de overhan diging van een kunstwerk gaf burgemeester Henny van Kooten van Noord-Beveland het stokje gisteren over aan loco-burgemeester Ad Verseput van de gemeente Schouwen-Dui veland. Het kunstwerk is een transparante zee ster. Elke gemeente vult een arm met Ooster- scheldezand uit de betreffende gemeente. Ook Reimerswaal, Kapelle, Goes, Tholen en Veere zijn Oosterscheldegemeenten. Deze week zijn er op verschillende plekken op Schouwen-Duiveland nog activiteiten, die ex clusief bedoeld zijn voor inwoners van de ge meente. foto Dirk-Jan Gjeltema Tip? redactie@pzc.nl brouwershaven - Voor de hobby- markt die op 15 oktober wordt ge houden in Brouwershaven zoekt de organisatie nog mensen die een oud ambacht willen demonstre ren. Alle ambachten zijn welkom, zoals breien, klokken maken, kant klossen, boekbinden, netten boe ten enzovoorts. De hobbymarkt van Brouwersha ven bestaat inmiddels elf jaar en het aanbod wordt ieder jaar groter. Naast de bekende kaarsen van het doveninstituut Barthimeus uit Doorn worden ook sierraden van fimoklei, kaarten eigengemaakte kleding en schilderijen en nog veel meer zaken aangeboden. De hob bymarkt wordt gehouden in de Grote of Sint Nicolaaskerk. Aanmelden: 06-38754722 of pswvandongenstout@hotmail.com cadzand-bao - Compagnie Het Zoute moet afzien van de bouw van appartementen op de plaats van poel 'de kikkerput', bij Cad- zand-Bad. Ter plaatse leeft de gaf- felwaterjuffer en die libellesoort komt maar weinig in Nederland voor. Volgens de vlinderstichting vestigde de gaffelwaterjuffer zich in 2007 bij de poel. Sindsdien zijn de dieren ook mondjesmaat elders in Zeeuws-Vlaanderen gezien. Het nazomerweer trotserend en soms van een zonnetje genietend, stond het paar met een 40 jaar oud caravanne tje op de camping. Nog wat onwen nig, want raskampeerders zijn het niet. Een bevriend stel assisteerde daarom bij de opbouw. Tijdens het opzetten van de voortent werd de vrouw des huizes gebeld op haar mobieltje. „Ik versta er niks van. De ontvangst is heel slecht", mopperde ze. Haar vriendin, bezig met de tent, kon het niet laten: „Dan moet je een tentstok omhoog steken en midden op het pad gaan staan. Dan ontvangt ie stukken beter." De helster - geen technisch wonder kind - volgde de raad gewoon op. Tot ze onder de ingestorte voortent drie mensen hoorde stikken van de lach.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 37