'Dokwerker niet meer fier op z'n job' m Hla Anno nu 221 zeeland !n Europa serie 2 De provincie Zeeland en de PZC houden vandaag een debat over de kracht van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. De PZC en de Gentenaar leggen de havenwerkers onder de loep. De Gentse haven verkennen met de 'Jacob' Ontdek het Portaal van Vlaanderen X woensdag 14 september 2011 KANAALZONE door Marieke Van Pee Binnen een paar maan den gaat dokwerker Jean Hutsebout met pensioen. „Ik heb mijn knieën en schouders volledig kapot gewerkt." Hutsebout is een potige kerel van 56, die eruitziet zoals je het van een dokwerker verwacht: stevig, besnord én met een groot litteken op zijn hals 'van door de ruit van mijn bulldozer te vliegen'. Als fore man zet hij 'zijn mannen' aan het werk. Dat doet hij met een kwink slag, maar ook met een zekere vast beradenheid, waardoor geen mens het in zijn hoofd haalt om 'tegen zijn kar te rijden'. Al 35 jaar werkt Jean in de Gentse haven, net als zijn vader vroeger. Jean kwam bij zijn pa Raoul op de dokken te recht bij het bedrijf CBM, dat nu Sea-Invest heet. In het begin moest hij nog luiste ren naar zijn vader, maar door zijn talent om mensen aan te sturen, werd hij een jaar of twintig gele den foreman. Vanaf dat moment luisterde zijn vader naar hem. „Hij heeft dat altijd aanvaard, al moet het wel vreemd geweest zijn voor hem om gecommandeerd te worden door zijn eigen zoon." Tijdens zijn loopbaan op de dok ken heeft Jean veel zien verande ren. „Het werk is fysiek veel min der zwaar geworden", zegt hij. „Nu gebruiken we rolbanden om schepen te laden en te lossen, maar vroeger bestond dat allemaal niet. Toen was het echt nog hele dagen trekken en sleuren." De ar beidsomstandigheden mogen dan al verbeterd zijn, volgens Jean geldt dat niet voor de sfeer. „Vroe ger werd je dokwerker van vader op zoon, anders kwam je er niet in. Daardoor had het beroep iets speciaals. Iedereen was trots om dokwerker te zijn. Maar die fier heid zit er bij de jongere genera ties toch niet meer zo in. Zij zien het gewoon als hun job. Vroeger hingen de dokwerkers ook beter aan elkaar doordat ze na het werk samen een pint gingen pakken. Al le cafés aan de Muide zaten na het werk stampvol. Maar dat is alle maal voorbij." Binnen een paar maanden zit het er ook voor Jean zelf op, want dan gaat hij op pen- „ledereen die hier werkt, heeft een bijnaam", zegt de Vlaamse dokwerker Jean Hutsebout, alias 'De Kleine Pinne'. Op de achtergrond 'D'n Dikke'. foto Frederick Vande Velde sioen. Hij is daar niet rouwig om. „Vijfendertig jaar zwoegen in weer en wind heeft zijn tol geëist. Mijn knieën en schouders zijn helemaal kapot gewerkt, dus mijn lichaam kan wel wat rust gebruiken." Toch zal hij vooral de sfeer op de dokken missen én de collega's met wie hij het goed kan vinden. „Zo als De Dikke daar", zegt Jean, ter wijl hij naar een collega wijst die verderop een boot met talk aan het laden is. „Iedereen die hier werkt, heeft een bijnaam." Op de vraag wat zijn bijnaam is, wordt Jean een beetje rood. 'De Pinne' (gierigaard, red.), zegt hij al la chend. „Mijn vader was De Grote Pinne en ik ben De Kleine Pinne. Maar ik ben niet gierig hoor", knip oogt hij. De haven is onbekend ter rein voor de meeste Gen tenaars. Alleen wie er werkt of doorrijdt via de R4 krijgt er een stukje van te zien. Om dat euvel te verhelpen, organiseert het Havenbedrijf vanaf november twee zaterdagen per maand rond vaarten door het gebied met de Ja cob Van Artevelde. Gratis en voor niets. Het enige wat geïnteresseer den moeten doen, is zich op voor hand inschrijven. Verenigingen die willen meevaren, moeten wel de gids betalen die meevaart. Die kost 70 euro. Aan boord is er een bar waar iedereen tijdens de twee uur durende rondvaart een drank je kan bestellen. En verenigingen die ook graag iets achter de kiezen steken terwijl ze de haven ontdek ken, kunnen een beroep doen op een cateraar. Inschrijven voor de rondvaarten kan via www.havengent.be/rond- vaarten of 09-251.05.50. Verenigin gen nemen best contact op via pr@havengent.be Schade hagelbui loopt hoog op Ü8E SBlIilëliHs Aan de Zeevaartweg 11 in Terneuzen, met uitzicht over het sluizencomplex van de Temeuzense haven, ligt het Portaal van Vlaanderen. Dit infor matiecentrum over de haven van Terneuzen trekt jaarlijks duizen den bezoekers. In het centrum is een permanente interactieve expositie ingericht, waar bezoekers op speelse wijze geïnformeerd worden over het rei len en zeilen in en rond de haven. Ze reizen als het ware mee met een schip dat de passage door het Portaal maakt. Bezoekers kunnen ook in het echt mee met een tochtje door de ha ven, of met een gids over het slui zencomplex lopen en het mecha niek bewonderen waarmee de slui zen bediend worden. Bij het Fiets- café van het Portaal van Vlaande ren zijn oplaadpunten voor elektri sche fietsen. Fietsers kunnen er hun bidon vullen en banden plak ken zonder verplichte consumptie. vwvw.portaalvanvlaanderen.nl door Ondine van der Vleuten Aan de muur in het ge bouw van Verbrugge Terminals in Terneu zen hangt een poster van een havenwer ker. Een potige kerel is het, vol ta toeages, een kluwen scheepstouw over zijn gespierde arm. „Wedden dat hij in zijn broekzak een pakje zware shag heeft?", zegt havenwer ker Arjen Heeringa. „Maar wat je daar ziet, is niet de havenwerker van nu. Van dat beeld moeten we af Die man is geselecteerd op spierkracht en stamt uit de tijd dat .er in de haven veel handwerk was." Havenwerk is nog steeds fy siek werk, maar zonder hersens kom je er niet meer. Heeringa is Naar het boek van Geert Mak In 35 afleveringen reist de VPRO in het voetspoor van Mak door het Europa van de vorige eeuw. Per aflevering staan een locatie en een jaar centraal. Meeslepende verhalen van ooggetuigen en direct betrokkenen voor wie de geschiedenis vaak nog actueel is: In Europa geeft ze een gezicht. Serie 2 bestaat uit de laatste 17 afleveringen (1944 -1992). Speelduur: 643 minuten, Nederlands gesproken. Adviesprijs 24,95 exclusief verzendkosten. BON IN EUROPA-SERIE 2 Hierbij bestel ik x 'IN EUROPA - SERIE 2' 17,95* per set exclusief verzendkosten van 2,95. Levertijd met bon 10 werkdagen. Levertijd webwinkel 5 werkdagen. Klantenservice: 0900-2021352 0,45 p.g.) Het is helaas niet mogelijk uw bestelling telefonisch of per mail doorte geven. voorletters VOORNAAM Om Ov GEBOORTEDATUM Hierbij machtig ik Buckeroo Payment Service om i.o.v. Wegener NieuwsMedia BV eenmalig het verschuldigde bedrag af te schrijven. BANK-/GIR0REKENING HANDTEKENING categorie dvd's en games Stuurde volledig, in blokletters ingevulde, bon in een envelop naar Webwinkel, o.v.v. 'in EUROPA - SERIE 2'. Postbus 1090,5004 BB Tilburg. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Op alle informatie die u aan ons verstrekt is de Wet Bescherming Persoonsgegevens van toepassing. In het colofon van de krant en op www.pzc.nl treft u nadere informatie aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 22