zeeland 121 jongeren meer betrekken bij de moskee' Wozoco is nog in beeld Zaalvoetbaltoernooi voor Veerse Jeugd Oecumenische dienst in Zeeuws dialect Kledingbeurs Allijn is weer gestart Het Geboortehuis houdt open dag Eerste paal woontoren in Heinkenszand Informatiemarkt over energiebesparing www.marathonzeeland.nl woensdag 14 september 2011 W door Frank Balkenende goes - Ondanks de onduidelijk heid rond het al dan niet doorgaan van woningbouwproject Goese Schans, heeft woningcorporatie RWS wel de intentie om het ge plande woonzorgcomplex te bou wen. Dat moet komen aan de Westhavendijk, vlakbij de Goese Ringbrug. Dat zegt directeur Maarten Sas van de RWS. Hij verwacht binnen kort daarover een knoop door te hakken. Bij een 'ja' kan mogelijk over een jaar worden begonnen met de bouw. Dat is wel afhanke lijk van eventuele bezwaren tegen wijziging van het bestemmings plan. Het woonzorgcomplex, mits het doorgaat, komt vlak aan het ka naal Goes-Goese Sas te staan. De Westhavendijk schuift daavoor een stukje in westelijke richting op. Het complex moet plaats bieden aan verschillende doelgroepen: ouderen, verstandelijk gehandicap ten en wooneenheden voor jonge ren. Doel is één gebouw te ontwer pen, waarvan de delen voor de drie doelgroepen duidelijk van el kaar te onderscheiden zijn. Ook is er een aantal (zorgvoorzieningen gepland. Nieuwe bestuursleden van de Touba-moskee in Vlissingen: Jamal, Fouad en Mohammed (vlnr). foto Ruben Oreel kennen we bijna iedereen. En de oudere generatie vindt het prach tig dat wij dit oppakken. Zij zien het liefst een moskee vol jonge mensen. Die trekken wij mis schien wel aan. Het gekke is dat we tijdens de Ramadan al konden merken dat er meer jongeren wa ren dan anders." En dat is precies de bedoeling. „We willen jongeren meer betrek ken bij de moskee. Om ze te hel pen met huiswerk of stages, en ze op andere manieren te sturen. Je ziet toch veel gasten op straat han gen en rottigheid uithalen. De moskee heeft, net als een kerk, niet alleen een godsdienstige fiinc- tie, maar ook een opvoedkundige. De lezingen op zaterdag gaan vaak over hoe je met elkaar moet om gaan. De imam preekt op vrijdag ook vaak vanuit dat perspectief" Het probleem is echter dat die dat doet in het Arabisch, de taal die de meeste Berbers, toch de grootste groep Marokkanen in Vlissingen, niet machtig zijn. Laat staan de al lerjongsten. „Die komen dus lang niet altijd meer en de taal gaat er uit. Dat zie ik bijvoorbeeld al bij mijn broertje van tien jaar jonger. Terwijl het Arabisch toch een we reldtaal is, waar je overal mee te recht kunt. Daarom willen wij ze het leren. Dan begrijpen ze de Ko ran ook beter." Omgekeerd is er ook vraag naar le zingen in het Nederlands. Van be keerlingen bijvoorbeeld, en die heeft de Toubamoskee nogal wat. „En echt niet alleen Nederlandse meisjes die met een Marokkaanse jongen zijn getrouwd. Ook men sen die uit zichzelf kiezen voor de islam, zoals een jongen uit Zoute- lande die nu Ibrahim heet. Zij be grijpen helemaal niets van het Ara bisch. Daarom willen we meer pre ken in het Nederlands. Dat heb ben we tijdens de Ramadan al ge daan en dat slaat echt aan." Wat taal betreft, maakt het nieuwe bestuur sowieso een hele sprong vooruit. In tegenstelling tot het vo rige spreekt namelijk iedereen goed Nederlands. „Dat is beter in communicatie met gemeente en politie, met wie we regelmatig overleg voeren. Kijk, criminelen komen hier niet en dat is ook zaak voor de politie, maar we weten al lemaal dat er jongeren zijn die stu ring nodig hebben. En ook al geeft de politie geen namen, we hebben vermoedens om wie dat gaat. Wij kunnen niet alle problemen oplos sen, maar we kunnen wel helpen." KOUDEKERKE De dorpsvereniging Koudekerke en Stichting Welzijn Veere houden vrijdag 23 september een voet baltoernooi. Ze dagen alle jongeren vanaf groep 8 uit de kernen van de gemeente Veere uit voor een partij voetbal in sporthal De Couburg, vanaf 19.00 uur. Voetballers kunnen zich alleen of als team van zeven spelers opge ven. Dat aanmelden moet je doen bij s.vanderlinde@welzijnveere.nl ELLEWOUTSDIJK Hannie Oele uit Goes verzorgt op zondag 18 september de overden king tijdens een oecumenische bij eenkomst in 't Kerkje van Elles- diek. Het thema van de dienst is Oestbroód. De hele dienst is in streektaal net als de teksten van het mannen- kwartet Mie z'n vieren. De collecte is voor de Wilde Ganzen en voor de onkosten van 't Kerkje. Aanvang 14.00 uur. VLISSINGEN De kledingbeurs van de Stichting Allijn is na de vakantie weer open gegaan. De openingstijden zijn el ke woensdagmiddag van 12.30 uur tot 16.00 uur. Er is weer aanbod van herfstkleding en grote maten. Gelegenheid om kleding en andere spullen in te brengen is op woens dagmorgen vanaf 11.00 uur. Allijn zit aan de President Rooseveltlaan 744 in Vlissingen. VLISSINGEN Het Geboortehuis Walcheren in het ziekenhuis van Vlissingen houdt zaterdag 17 september een open dag. De echoscopistes van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis bieden een gratis korte echoscopie aan, vrijwilligers van Vereniging Borstvoeding Natuurlijk en Borst voedingorganisatie La Leche Lea gue zijn er met voorlichtingsmate riaal en folders. De open dag duurt van 11.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG 'Energieneutraal Middelburg' is het thema van een nieuwe informa tiemarkt die woensdag 21 septem ber plaatsvindt in het stadskantoor van Middelburg. Vanaf 19.30 uur zijn er presentaties over de maatre gelen voor een energieneutraal Middelburg, de werkwijze van Woongoed en Waterpark Veerse Meer. Na de pauze begint om 20.30 uur een werksessie naar aanleiding van enkele stellingen. HEINKENSZAND De Borselse burgemeester, Jaap Ge- lok, heeft gisteren de eerste paal ge slagen voor een tweede woontoren in het plan Over de Dijk in Hein kenszand. Heijmans Bouw Zeeland bouwt de toren met twaalf apparte menten. Daarvan zijn er inmiddels zeven verkocht en op drie ervan rust een optie. De appartementen kosten vanaf 239.000 euro vrij op naam. Ïfn/USE KUST Untie* Rim, MTB Tour en MinlMarathon Qhldas waterbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21