io onduidelijk taalgebruik Stukje vaagtaal handen en voeten geven OOOOOO00OOOOO Onduidelijk taalgebruik is van alle tijden, maar neemt de laatste jaren toe. Met dank aan de managers. Met de 'Vaagtaalverkiezing 2011' wordt het meest inhoudsloze woord gekozen kennisbalans beleids resistent scholenveld excellente knowledge- transfer buiten schools curriculum good practices leer- competentie onderwijs- proeftuin frontaal onderwijs hercon- ceptualisatie leerstrategie persoonlijk ontwikkel- plan halen en brengen competentie gericht leren rendements- verhogende kennis transfer zelflerend vermogen faciliteren leren leren ervarings kennis 360-graden- feedback input throughput output innovatief kennis element onderwijs context zelfreflectie- document kennis manager co- makership kennis ontwikkeling woensdag 14 september 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl ?3SSgSS®gS§£83gSE!8S3Sasa r Niek Opten 'Onderwijsbingo faciliteert een stukje zelflerend vermogen van de onderwijswereld. Het zou een vast onderdeel van het binnenschools curriculum moeten zijn.' zie onze website:binnenland Interview met schrijfster van Taal is zeg maar echt mijn ding Onderwijzers moe ten het zelflerend vermogen van leerlingenfadlite- ren in plaats van gewoon lesge ven; het beleid voor multipro- bleemgezinnen is niet mislukt maar de leden zijn beleidsresistent en patiënten heten tegenwoordig autonome zorgvragers. De voorbeelden van beleidsbabbe- len, zorggezemel, onderwijslingo, Binnenhofbargoens en al die ande re vormen van onduidelijk taalge bruik zijn legio. „Dit soort 'vaag taal' is er altijd wel geweest, maar de opkomst van de computers, de managers en de sociale media heb ben het aanbod fors vergroot. Een oma vroeg mij waarom haar klein kind steeds 'like' zegt als die iets leuk vindt. Wist zij veel dat die kreet afkomstig is van Facebook", zegt Arjen Ligtvoet, tekstschrijver en auteur van het boekje Vaagtaal. Hij verzamelde door de jaren heen zo veel voorbeelden van onduide lijk taalgebruik dat hij een lijst van honderd woorden samenstelde 'die je nooit meer mag gebruiken'; van 'synergie' tot 'toekomstbesten- dig'; van 'inregelen' tot 'out of the box'. In 2008 schreef hij voor het eerst de Vaagtaalverkiezing uit op internet. Onder de paar honderd deelnemers eindigde 'iets een plek je geven' op de eerste plaats. Vorig jaar deden enkele duizenden men sen mee. Toen won 'ik heb zoiets van'. Inmiddels is de editie van 2011 begonnen. Onduidelijk taalgebruik is van alle tijden, stelt Carel lansen, hoogle raar communicatie- en tekstweten schappen in Groningen. „Mensen gebruiken communicatie niet al leen om inhoudelijke boodschap pen over te brengen, maar ook om relaties met andere mensen aan te knopen en te onderhouden. D.aar- bij kan het handig zijn om het taal gebruik aan te passen aan de ge sprekspartner en de situatie. In de kroeg met vrienden praat je an ders dan tegen je baas. In een ge sprek met je baas kan het gebruik van vage taal buitengewoon nuttig zijn, bijvoorbeeld om in een lasti ge kwestie nog wat manoeuvreer ruimte te houden", zegt Jansen. Vaagtaal is een LOA, een door Le zen en luisteren Overdraagbare Aandoening, stelt Ligtvoet met een knipoog. „Er is sprake van vaagtaal als de ontvanger het niet snapt. 'Lekker weertje' is heel nut tig als begroeting van de buurman. Dan is het een sociaal smeermid del. Als Erwin Kroll het zegt in het journaal dan is het vaagtaal, want wat verstaat hij onder een lekker weertje? Misschien wel regen. Ab stracte taal is heel nuttig in de poli tiek, zolang het maar intern blijft. Als een politicus zich tot de burger richt moet hij duidelijk zijn. Er wordt nu heel druk gediscussieerd 'Er is sprake van vaagtaal als de ontvanger het niet snapt' over de missie in Kunduz, of het een militaire of een politiemissie is. Partijpolitiek gezien is dat een interessant woordspelletje, maar de inhoud blijft hetzelfde. Voor burgers wordt het zo wel heel on duidelijk." Reclamemakers vallen in een apart genre, zij communiceren be wust heel vaag om hun product beter te doen uitkomen. Ligtvoet: „Reclamegereutel is een verleiden de en misleidende vorm van vaag taal." Het gebruik van kreten als 'iets handjes en voetjes geven' is ook vooral een kwestie van smaak, be toogt Jansen. „Het heeft iets ami caals en zolang gesprekspartners zich er niet aan ergeren, kan het niet veel kwaad. ]e kunt er serieu ze, dorre gesprekken smakelijker mee maken. Ik vergelijk het altijd met bloemkool. Ik vind dat alleen lekker met een sausje, anderen wil len juist de pure bloemkool." Het wordt een ander verhaal, bena drukt hoogleraar lansen, als door vaag taalgebruik gebruiksaanwij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10