Frankrijk komt met schrik vrij Snferno in Kenia: 81 buitenland Slaven ploeterden twaalf uur per dag Ook China erkent nieuw gezag Libië 'Milities in Kunduz vrijuit' EXPLOSIE Dode op nucleair complex dinsdag 13 september 2011 TRIPOLI/PEKING - China heeft giste ren het nieuwe gezag in Libië offi cieel erkend. Peking deed dat als laatste van de vijftien leden van de Veiligheidsraad van de VN. China wil volgens het Chinese staatspersbureau Xinhua samen werken met de Nationale Over- gangsraad (NTC), zodat de over gang van het oude naar het nieu we bewind snel en soepel kan ver lopen. De relatie tussen China en de NTC is gespannen. Zo reageer de het nieuwe gezag in Libië woe dend toen duidelijk werd dat Chi nese staatsbedrijven tot in juli had den onderhandeld met vertegen woordigers van Kaddafi over groot schalige wapenleveranties. Kaddafi is ondertussen nog steeds spoorloos. De afgelopen weken vluchtten belangrijke functionaris sen uit zijn bewind en familiele den van hem naar het buitenland. Strijders die loyaal zijn aan Kad dafi, geven nog niet op. Zij vielen gisteren nabij Ras Lanuf een olieraffinaderij aan, die in handen is van de NTC. Zeker twaalf bewa kers zouden zijn gedood tijdens de aanval, die kon worden afgeslagen. NAVO-lidstaten beginnen deze week met gesprekken over een mo gelijke verlenging van de missie in Libië, zei secretaris-generaal van de NAVO, Anders Fogh Rasmus sen, gisteren. KUNDUZ - Milities die in de Noord-Afghaanse provincie Kun duz strijden tegen de talibanrebel- len, lappen daarbij stelselmatig wetten en mensenrechten aan hun laars. De strijders moorden, stelen en verkrachten, maar ko men ermee weg omdat ze banden hebben met hooggeplaatste figu ren. „Ze handelen ongestraft", stelt mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch (HRW) in een gisteren gepresenteerd rap port. Ook de Afghaanse lokale politie zou zich schuldig maken aan men senrechtenschendingen. Volgens HRW slaagt de Afghaanse regering er niet in de lokale politie onder controle te houden in de provin cies Uruzgan, Baghlan en Herat. Het rapport Just Don't Call It a Mi litia is gebaseerd op meer dan 120 interviews met onder anderen slachtoffers, getuigen, journalisten en medewerkers van non-gouver nementele organisaties. Zo'n 350 Nederlanders zijn in de provincie Kunduz bezig met een politietrainingsmissie. Ze leiden Afghaanse agenten op en verster ken de 'justitiële keten'. In de buurt van het Nederlandse kamp sloeg zondagavond opnieuw een raket in. Er vielen geen Nederland se gewonden. Vrijdag kwam er ook een raket neer. door Carel Goseling LONDEN - 'Ik voel me beschaamd dat ik een burger van Groot-Brit- tannië ben'. Hugh M. uit Leicester verwoordt via de site van de Britse krant The Daily Mail de gevoelens van veel Britten. 'Ongelooflijk. We zijn een derdewereld land', vindt Chaz uit Essex. Zondagochtend rond 06.30 uur Ne derlandse tijd viel de Britse politie met tweehonderd man een woon wagenkamp in Leighton Buzzard, zo'n 60 kilometer ten noorden van Londen, binnen. Daar werden 24 uitgemergelde, verwaarloosde en verwilderde mannen 'bevrijd'. Zeventien Britten, drie Polen, twee Roemenen en twee Russen. Ze zaten in gammele, lekkende en tochtige caravans. Zonder water, verwarming of toilet. Eten kregen ze niet of nauwelijks. Ze moesten alleen werken. Elke ochtend wer den ze in busjes gestopt en naar hun werkplekken gereden. Daar moesten ze wegen asfalteren of an der zwaar werk doen. Ze waren goedkoper dan machines. Twaalf uur per dag ploeteren voor niets. Alleen niet op zondag. Caravanpark Green Acres is om ringd door manshoge muren opge trokken uit rode baksteen. Er ach ter zo'n twaalf plaatsen voor staca ravans, inclusief een lapje grond. .Tussen de staplaatsen ook weer af scheidingen. Niemand wil er iets gemerkt hebben van het 'slaven kamp' dat vijf Oost-Europeanen - vier mannen en een vrouw uit Po len en Roemenië - er runden.- Zij zijn opgepakt. Ze pikten hun 'werknemers' op bij instellingen voor hulpbehoe venden. Bij arbeidsbureaus en uit- deelpunten van eten. In één geval wisten ze een man die op de leu ning van een brug was geklom men om zelfmoord te plegen van die daad af te houden. De truc? De belofte van een baan, 95 euro loon per dag, eten en onderdak. De mannen kwamen in een hel te recht. Hun papieren werden afge nomen, net als mobiele telefoons. Ze werden kaalgeschoren en kre gen te horen dat ze van nu af aan geen andere familie meer hadden dan hun 'bazen' en collega's. Wie zich verzette, kori rekenen op een pak slaag. Honden moesten vlucht pogingen tegengaan. Volgens de politie waren een aantal van de psychisch labiele, en soms aan alco hol verslaafde mannen stervende toen ze werden ontdekt. Tenmin ste één van hen zat al vijftien jaar in het kamp, anderen soms pas en kele weken. Behalve de vijf opgepakte Oost-Eu ropeanen, zoekt de politie naar nog drie andere personen. De da ders kunnen veertien jaar gevange nisstraf tegemoet zien: de maxima le strafmaat voor het houden van iemand in slavernij. Volgens officiële statistieken ken de Groot-Brittannië tussen begin 2009 en begin dit jaar 1.481 men sen die als slaven moesten werken. Hulporganisaties Wijzen erop dat dit allean degenen betreft die de politie opspoort: In feite zou het om vele duizenden mensen gaan, vooral immigranten uit Nigeria, China en Vietnam. Naast de verbazing en verontwaar diging over de zaak, is er ook veel kritiek. Zo vraagt menigeen zich af waarom de politie niet eerder in greep. Sinds 2008 kwamen er 28 meldingen van personen die uit het slavenkamp waren ontsnapt. Pas begin dit jaar werd een onder zoek gestart naar de wanpraktij- ken op Green Acres. Ook de lokale autoriteiten wordt verweten te hebben zitten slapen. Bewust omdat die geen 'proble men' wilde. Dat medebewoners van Green Acres van niets wisten kunnen maar weinigen geloven. iimifii IM 1111 111 niim—[■nimiiiiii^iwiiiBBiMiiiiii—Tmnum IT—im Dode en gewonden bij brand en explosie op nucleair com plex in het zuiden van Frank rijk. Metingen wijzen uit dat er geen straling is vrijgekomen. IAEA meldt: reactoren Fukushi- ma stabiel. AVIGNON/WENEN - Frankrijk is gis teren opgeschrikt door een inci dent op het nucleaire complex Marcoule in het zuiden van het land. Zeker een persoon kwam om het leven als gevolg van een brand en een explosie. Vier ande ren raakten gewond. De hulpdiensten vreesden voor het vrijkomen van straling. Metin gen op het terrein en in de omge ving wezen uit dat daarvan geen sprake was. EDF, het elektriciteitsbedrijf dat ei genaar is van het complex aan de rivier de Rhöne, benadrukte dat zich rond 11.45 uur een industrieel ongeval heeft voorgedaan, en géén nucleair incident. Uit voorzorg werd het complex wel afgesloten van de buitenwereld. Marcoule opende in 1956 zijn deu ren en is een van de oudste nucle aire complexen van Frankrijk. De eerste industriële en militaire expe rimenten van Frankrijk met pluto nium hadden plaats in Marcoule. Anno 2011 is de belangrijkste taak van het complex het ontmantelen van de eigen installaties en aaidere nucleaire faciliteiten in Frankrijk. In het verleden beschikte Marcou le, dat op circa 30 kilometer af stand ligt van de stad Avignon, over kernreactoren. De laatste reac tor werd in de jaren '80 buiten werking gesteld. De VN-atoomwaakhond IAEA bracht gisteren positief nieuws naar buiten over een veel grote in cident met een nucleair complex. De reactoren van de Japanse kern centrale Fukushima I 'zijn in essen tie stabiel', zo meldde de IAEA. De organisatie verwacht dat de reacto ren volgens planning buiten wer king kunnen worden gesteld. Fukushima I raakte zwaar bescha digd door de verwoestende aardbe ving en tsunami van 11 maart, stra ling kwam vrij, waardoor de wijde omgeving waarschijnlijk voor lan gere tijd onbewoonbaar is. Joseph Mwangi zit bij de ravage die is veroorzaakt door de explosie in een die volgde op de explosie. Meer dan honderd mensen verloren hun leven. NAIROBI - Zeker 120 inwoners van een sloppenwijk in Nairobi, de hoofdstad van Kenia, zijn Gisteren om het leven gekomen door een explosie in een oliepijpleiding en een daaropvolgende brand. Meer dan honderd mensen werden over gebracht naar ziekenhuizen. Dat meldden de autoriteiten in het Oost-Afrikaanse land. De ramp deed zich voor op het indus trieterrein Lunga Lunga, nabij het centrum van de miljoenenstad. Daar loopt een olieleiding in de richting van Jomo Kenyatta Inter national Airport, de belangrijkste luchthaven van Kenia. De autoriteiten hebben woning bouw langs de pijpleiding verbo den, maar dat weerhoudt straatar me Kenianen er niet van zich te vestigen op het industrieterrein. Er zouden circa 100.000 mensen wonen in de sloppenwijk, die Si nai wordt genoemd. Volgens Keni- aanse media staan er vele wonin gen en zelfs een kerk bovenop de leiding. Steekvlammen uit de lekke leiding zetten in een straal van driehon derd meter hutjes in brand. Ver slaggevers maakten melding van stapels verkoolde lichamen. „Ik ben de tel kwijt", zei verantwoor-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 8