Betere werksfeer gevangenis 'Opeens was er een steekvlam' binnenland 17 Opvoedhulp voor jonge criminelen ONDERZOEK Personeel positief over onderlinge band, maar relatie met gedetineerden verhardt Speciale WNF-munt Ernstige brandwonden door brandgel Zwemleraar in gevangenis mishandeld 'Geen visolie bij chemotherapie' dinsdag 13 september 2011 Gevangenispersoneel heeft veel minder last van een ver ziekte werksfeer, maar is wel bang voor onderbezetting. Omdat het personeel conse quenter optreedt, heeft het het vaker aan de stok met ge detineerden. den haag - De sfeer in de Neder landse gevangenissen is een stuk vrediger dan jaren geleden. Het ge vangenispersoneel is veel vriende lijker voor elkaar. Dat blijkt uit een studie van het Wetenschappelijk Onderzoeks- en Documentatiecen trum (WODC) onder 6.700 mede werkers dat staatssecretaris Fred Teeven (Justitie) gisteren aan de TWeede Kamer heeft gestuurd. In 2007 gaf 34 procent van het per soneel nog aan dat er sprake was van een verziekte werksfeer, waar bij collega's onderling en leidingge venden elkaar dwars zaten. Dit jaar is dat, na een 'professionele in haalslag', afgenomen naar 8,5 pro cent. Maar dan het gedrag van de gedeti neerden tegenover het personeel. Op het eerste oog, zo concludeert het ministerie, hebben zij ook hun leven gebeterd. De onderzoekers hameren er echter op dat het aan tal meldingen van lichamelijk ge weld nagenoeg gelijk is gebleven. Bovendien zijn in het onderzoek van 2011 twee nieuwe categorieën toegevoegd: discriminatie en verba le agressie. Worden deze twee in de grafiek meegenomen, dan is er geen sprake van een daling van in cidenten, maar een stijging van 46 naar 54 procent. „Het is niet alleen maar goed nieuws", erkent een woordvoerder van Justitie. „Tegen schoppen en slaan kunnen we iets doen. Tegen schelden minder, dat is in de ge vangenis aan de orde van de dag." Het gevangenispersoneel is conse quenter dan vroeger en krijgt het daardoor vaker aan de stok met ge detineerden, stelt Bert Koops, voorzitter van de Groepsonderne- mingsraad Gevangeniswezen. „Ik ben juist blij verrast met de uit komsten. Resultaten boeken is een zaak van de lange adem." Toch broeit er wat onder het perso neel, proeft vakbondsman Jorick de Bruin (CNV Publieke Zaak) bij zijn achterban. „Er is vaker dan wenselijk personele onderbezet ting. Zo komt het voor dat een sportinstructeur in zijn eentje les geeft aan gedetineerden. Er is nog niets gebeurd, maar volgens de mensen is het wachten totdat het een keer mis gaat." utrecht - Minister van Financiën Jan Kees de Ja- bassadeurs van het Wereld Natuur Fonds, ver- dend kunstenaar Willehad Eilers. Het '50 jaar ger (L), Humberto Tan en zangeres Ellen ten Dam- richtten gisteren de officiële Eerste Slag van het WNF Vijfje' is sinds gisteren verkrijgbaar via me tonen een speciale munt ter gelegenheid van '50 jaar WNF Vijfje' bij De Koninklijke Nederland- www.herdenkingsmunt.nl en in de postkantoren het vijftigjarig jubileum van het Wereld Natuur se Munt in Utrecht. en agentschappen van Post NL voor vijf euro. Fonds. Humberto Tan en Ellen ten Damme, am- Het ontwerp van de vijf-euromunt is van beel- foto llvy Njiokiktjien/ANP door Arend van Wijngaarden groningen - Haar wangen zitten onder de wonden, net als haar hals, armen en handen. Haar lip pen, neus en oren zijn verschroeid en haar wenkbrauwen en wim pers zijn bijna verdwenen. „En dan is het hier ook nog allemaal verbrand", wijst Greet Mol-Dijks- tra naar haar schouders. Ze ligt al zestien dagen in het Brandwondencentrum van het Martini ziekenhuis in Groningen. „Eergisteren durfde ik voor het eerst mezelf in de spiegel te bekij ken en dat viel me niet mee, maar ze zeggen dat het veel erger is ge weest." Ze wil dan ook ab-so-luut niet op de foto. Maar haar verhaal wil ze maar al te graag kwijt. „Die troep moet de wereld uit", zegt ze. De inwoonster van Midden-Beem- ster was met een groep vrienden aan het kamperen in Akkrum. Ze zaten 's avonds gezellig bij elkaar onder een partytent, met een sfeer lichtje in het midden. „Zo'n klein metalen bakje met een vuurtje er in, je koopt ze voor een paar cen ten in winkels als Action en Blok ker", vertelt ze. „Het vuurtje was uit en iemand vulde het bij met een flesje bio-et- hanol. Het bakje moet waarschijn lijk nog te warm zijn geweest. Er was ineens een steekvlam en ver der weet ik bijna niks meer. Ze schijnen me door het natte gras te hebben gerold om mijn fleecetrui uit te krijgen. Ik zag de eerste da gen niks en zie nog steeds matig." Ze kwam weer bij in het zieken huis. „De impact die dit heeft op onze groep, ontzettend. Een vrouw die naast me zat is ook ge wond geraakt. De rest is geschokt, vooral ook die man die het bakje bijvulde." Vandaag wordt ze geopereerd, ze krijgt diverse huidtransplantaties. Haar gehoor en zicht blijven mis schien wel langer slecht. Mol-Dijkstra is vooral woedend dat de sfeervlammetjes gewoon overal te koop zijn. „Er is geen per soneel dat er verstand van heeft, dus het wordt zonder voorlichting verkocht. Niemand die weet hoe gevaarlijk het kan zijn." beverwijk - De Nederlandse Brand wondenstichting waarschuwt voor nephaarden en sfeerverlichting die worden gestookt met bio-ethanol brandgel. De eerste helft van dit jaar zijn al vijftig patiënten met ernstige brandwonden opgeno men. De lichtjes en haarden zijn in de mode zijn omdat ze geen rookaf voerkanaal nodig hebben. De onge lukken ontstaan vooral als de gel is opgebrand. De reservoirs zijn dan nog heet. Als mensen die bijvullen ontstaat een steekvlam. De Brandwondenstichting raadt het gebruik van de brandgel af. amsterdam - Het Amsterdamse stadsdeel Nieuw-West broedt met de gemeente en het ministerie van Veiligheid en Justitie op een plan voor het realiseren van een op- voedcampus om jonge gedetineer den terug op het rechte pad te krij gen. Stadsdeelvoorzitter Achmed Baadoud heeft daarvoor een leeg staand kantoorpand in Nieuw- West op het oog, bevestigde zijn woordvoerster gisteren een bericht van De Telegraaf Het verblijf in de opvoedcampus wordt onderdeel van de straf die de jongeren uitzit ten. De plannen voor het heropvoeden van probleemjongeren onder een streng regime zijn op Amerikaan se leest geschoeid. De jongeren moeten er weer leren structuur en ritme in hun leven aan te brengen en bewijzen dat ze verantwoorde lijkheid, aankunnen. Ze krijgen er hulp bij het aanpak ken van hun problemen op het ge bied van schulden, huisvesting en opleiding. „Het is geen softe aan pak. Wie niet meedoet, moet te rug de cel in", zegt de woordvoer ster. Amsterdamse probleemjongeren gaan vaak opnieuw de fout in, bleek in juni uit de zogeheten reci divemonitor. amsterdam - Een 53-jarige zwem leraar die wordt verdacht van sek sueel misbruik van enkele van zijn leerlingen, is afgelopen zaterdag door een medegedetineerde mis handeld in het huis van bewaring in Almere waar hij in voorarrest wordt gehouden. Dat zei de advocaat van de man, Richard Süssenbach, gisteren tij dens een pro-formazitting. De zwemleraar is vanwege het op hem toegepaste geweld niet op de zitting verschenen. Justitie verwijt hem onder meer seksueel mis bruik van enkele zeer jonge meis jes die hij zwemles gaf in Aals meer. Volgens Süssenbach is de man al eerder doelwit geweest van agres sieve medegedetineerden. De raadsman wil dat de zwemleraar wordt overgeplaatst. utrecht - Onderzoekers van het UMC Utrecht raden mensen die een chemotherapiebehandeling ondergaan, voorlopig af om visolie te gebruiken. Uit hun onderzoek op muizen en menselijke cellen blijkt dat bepaalde stoffen het ef fect van chemotherapie blokkeren. Die stoffen maakt het lichaam zelf aan, maar ze zitten ook in visolie- supplementen met omega-3 en omega-6 vftzuren en in sommige algenextracten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7