tuk op witte petten Aanschuiven voor de schade-expert zeeland 19 Schouderklop voor fietsende werknemers 500 snoeken op Deltapark Neeltje Jans Gratis soa-onderzoek voor jongeren tilroeoptiek brilmode contactlenzen dinsdag 13 september 2011 UIMMUMWW— inkomt met de Kanjertrainingen, vertelt ze. Inmiddels zijner Kanjer- scholen in Zierikzee, Bruinisse, Vlissingen, Middelburg en Seroos- kerke. „Vaak zijn er scholen met 'moeilijke' groepen, waar het door de samenstelling van de leerlingen- groep onrustig is. En van dat soort groepen komen er steeds meer nu er veel kinderen instromen vanuit het speciaal onderwijs." Het was niet leuk meer in hun klas, beamen groepsgenoten Mar leen Zuidweg (9) en Pepijn de Smit (9). Hun klas deed voor de va kantieperiode al de Kanjertrai ning. Diverse kinderen leden aan een stevig 'zwarte petjessyn droom' en dat leidde tot drukte en duw- en trekwerk en een leer kracht die moest schreeuwen om er bovenuit te komen. „Ze schol den zelfs de leerkracht uit", vertelt Marleen. Inmiddels is het een stuk gebruikt bij de Kanjertraining. foto Ronald den Dekker vssssssssesssea^sgsscBss^Bassw^^ door Frank Balkenende GOES - Werknemers van ZLM Ver zekeringen en de Rabobank in Goes zijn maandagochtend in het zonnetje gezet omdat ze dagelijks met de fiets naar hun werk ko men. Medewerkers van het landelijke, in Goes gevestigde campagnebureau Fietsen Scoort beloonden de fiet sende werknemers met onder meer een reep Fair Trade-chocola- de. Aan de actie deed ook het COS Zeeland, provinciaal centrum voor internationale samenwerking, mee. Fietsen naar het werk levert verschillende voordelen op. Fiet sende werknemers zijn fit en dra gen ook bij aan vermindering van de uitstoot van broeikasgassen. Daarnaast sponsort de werkgever elke gereden kilometer. De op brengst wordt besteed aan duurza me projecten in ontwikkelingslan den zoals het Zuid-Afrikaanse fiets- project Bicycling Empowerment Network (BEN) en fietslessen voor vrouwen in India. Zeeland gaat overigens landelijk aan kop met 2436 deelnemers, 1.291.860 afgelegde kilometers, 258.372 vermeden kilo's uitstoot van CO2 en een tot nu toe gereali seerd sponsoropbrengst van 10.862,17 euro. gezelliger in de klas, vindt ze. „Er zijn nog wel kinderen heel erg druk, maar we negeren het ge woon", vertelt Pepijn. Dat valt lang niet altijd mee, als iemand in je zij zit te prikken omdat hij ge mist heeft wat de juf gezegd heeft, weet hij. „Ik reageer gewoon niet." De problemen in de groep zijn klassikaal aangepakt door er over te praten. In de denkwijze achter de Kanjertraining zitten er drie ty pen kinderen in de klas: de domi nante 'pestvogels', de 'bange ko nijntjes' die in de slachtofferrol kruipen en de 'aapjes' die de boel graag op stelten zetten, schetst Louwerens. „De kanjers, de 'tij gers' zeggen: we helpen elkaar. Nie mand speelt de baas; maar de le raar is de baas. En je moet ook niet piepen, want dan troosten we niet." „Dan zeg je: 'gaat het? Kom op, we gaan weer verder!", laat Pe pijn weten. De sleutel van de aanpak zit in de positieve benadering. „Als een jon gen roept dat hij dat rode petje wel wil hebben omdat hij wil dat anderen hem grappig vinden, vraag ik de klas of ze die jongen ook nog leuk vinden als hij min der grapjes maakt. Beter elke dag één goeie grap er dan dan 86 de he le dag door." Die aanpak past goed bij De Nooijer, merkt zij: „Om de kinderen vlot op hun plek te heb ben werkt het beter als ik roep hoe fijn ik het vind dat er al zoveel kinderen op hun stoel zitten. Tien tegen één dat de rest ook zijn plaats opzoekt." En de 'brave'kin- deren die nooit opvallen krijgen ook eens aandacht. De methode begint met kinderen te leren om stevig te staan, oogcontact te ma ken, hardop te spreken en. Door andere kinderen conflicten na te la ten spelen met diverse 'petten' op, leren kinderen alternatieve reac ties. Bij Tessy Tamisier (11) in groep 8 is net een kanjertraining geweest. „We moesten elkaar complimen ten geven." Dat voelde onwennig. „Ie denkt wel even goed na; je wilt niet iets zeggen waar iedereen je om uitlacht. En de meiden hiel den het vooral bij de meiden en de jongens bij de jongens, voegt ze toe. Kwestie van elkaar een beetje ontzien. Zelf kreeg ze vooral com plimentjes over haar kleding. „Je voelt je dan toch weer even goed." NEELTJE JANS - Wie zondag een be- zoekbrengt aan Deltapark Neeltje lans, treft behalve de zeehonden, zeeleeuwen en roggen voor één keer honderden snoeken aan. En dan gaat het niet om de vissen, maar om de Citroen DS. De Zeeuwse afdeling van de Neder landse vereniging van DS-bezitters houdt die dag voor de derde keer het evenement 'DS in de Delta.' Organisator Harry Hutjens uit Goes verwacht dat zondag zo'n 500 exemplaren naar het voormali ge werkeiland komen. Behalve dat de oldtimers bewonderd kunnen worden, draait de DS-club in één van de zalen van het attractiepark films over de Franse klassieker. Bij Schadenet Rida Selekta autoschadeteam in Terneuzen was het giste ren aanschuiven om de hagelschade te laten vastleggen.foto Mark Neelemans door Eugène Verstraeten Na de berichten over de hevige ha gelbui van zaterdagavond hadden ze bij Schadenet Rida 8c Selekta au toschadeteam in Terneuzen wel extra drukte verwacht. Maar niet dat automobilisten een groot deel van de dag moesten aanschuiven in de file om hun schade te laten opnemen. „Normaal werken we hier met drie mensen, maar we hebben nu zes extra mensen laten komen", zegt bedrijfsleider Pieter de Bruin. Om de vaart erin te hou den krijgen de gedupeerden die zich aan de balie melden, alvast een formulier om hun gegevens in te vullen. Vervolgens mogen ze in de rij aansluiten en wachten tot een medewerker alle hageldeukjes en deuken met een fotocamera komt vastleggen. Auto's staan tot op de weg en er moet zelfs een ver- keersregelaar aan te pas komen. De wachtenden hebben er begrip voor. Er heerst een gevoel van soli dariteit Het is goed te zien hoeveel schade de hagelstenen, die zo groot waren als pingpongballen, hebben aange richt. Motorkappen en autodaken zijn veranderd in een mini-maan landschap vol kraters. De Bruin: „We maken nu grofweg een indica tie van de schade. Dan maken we een plan van aanpak en dan krij gen de komende tijd alle mensen bericht wanneer ze kunnen ko men voor reparatie." Bij een paar deukjes praat je al snel over vier- tot vijfhonderd euro. Op de mees te auto's zijn de putjes niet te tel len. Dan loopt de schade al snel op naar een paar duizend euro. Ben je all-risk verzekerd, dan be taalt de verzekering en meestal ook bij een verzekering 'beperkt casco'. Wie enkel een WA-verzeke- ring heeft, moet zelf de beurs open trekken. „Maar die mensen zien we vandaag niet. Die blijven wel met hun deuken rijden." Bij het Terneuzense autoschadebe- drijf hebben ze in de persoon van Robin Cornelis een specialist op het gebied van hagelschade in huis. Hij heeft via het bedrijf een speciale opleiding gevolgd. Maar zo'n enorm karwei is zelfs voor Ro bin te veel. Vandaar dat er straks van elders specialistische hulptroe pen worden gehaald. Mensen die niets anders doen dan hele dagen hageldeuken repareren. Pieter de Bruin denkt dat het wel tot een paar maanden kan duren voordat alle schade is gerepareerd. IW 1 Hm—lliliUiHIIHIIWII IIIHMIIHHMN1MIMII I IWI Willi I UTiTIMWilll—I—I GOES - De GGD Zeeland wijdt donderdag 22 september het in loopspreekuur aan een gratis soa-onderzoek voor jongeren. Wie dus per ongeluk in de vakantie zonder condoom seks heeft gehad, hoeft niet langer te twijfelen. Om gratis en anoniem te worden on derzocht hoeven jongeren tot 24 jaar alleen maar tussen 15 en 20 uur binnen te lopen bij de GGD in Goes aan de Westwal 35. walstraat81 vlissingen 0118-412370 www.tilroe.nl twitter/tilroeopöek BETAALBARE BRILMODE topcollecties modernen betaalbaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59