Patiënt bereid 'Allemaal vinden ze relatie uur te reizen TO©S Nu gratis 41 binnenland Onderzoek prinses in VS kpn kpn winkel kpn.com 0800 0115 Bij het Alles-m-één Pakket met Interactieve TV, Internet en Bellen VEEL KLEINE BELES6ERS !N &E PROBLEMEN dinsdag 13 september 2011 SPREIDING Specialistische zorg verder weg Ingewikkelde operaties mogen in de toekomst alleen door een beperkt aantal gespecialiseerde ziekenhuizen worden verricht. Dat betekent meer reistijd voor patiënten. Maar volgens de Ne derlandse Vereniging van Zieken huizen vinden die dat niet erg. DEN HAAG - Patiënten hebben het ervoor over om een uur langer te reizen voor een ziekenhuis met een betere kwaliteit en reputatie. Dat blijkt uit onderzoek van de Ne derlandse Vereniging van Zieken huizen (NVZ). Patiënten reizen nu gemiddeld der tien minuten voor een ziekenhuis behandeling, maar ongeveer de helft wil best langer reizen als in een ander ziekenhuis de behande ling beter is. Hoe ingrijpender de behandeling, des te verder willen patiënten reizen. De uitkomsten van het onderzoek zijn belangrijk voor de discussie over spreiding en concentratie van medische spe cialismen. Het rapport wordt later deze week gepubliceerd. De kleinere ziekenhuizen in dezelf de regio, die patiënten zien vertrek ken, moeten beter met elkaar over leggen wie welke zorg gaat leveren aan de patiënt. Dat vinden chirur gen, ziekenhuizen en zorgverzeke raars. Het feit dat er strengere ei sen worden gesteld aan een zieken huis voordat daar een ingewikkel de operatie mag worden uitge voerd, betekent volgens de Neder landse Vereniging van Ziekenhui zen niet dat een patiënt alleen nog naar een groot ziekenhuis kan voor een complexe ingreep. „Een klein streekziekenhuis kan heel goed specialistische operaties doen, zolang de artsen de hande ling maar vaak genoeg uitvoeren", zegt een woordvoerder. „Regiona le samenwerking is daarbij hét sleutelwoord." Volgens de NVZ betekent dit dat sommige ziekenhuizen een afde ling zullen sluiten, omdat de con sument elders in de regio beter ge holpen kan worden. „Je ziet nu al dat patiënten dichtbij huis worden verpleegd, hoewel die operatie er gens anders plaats heeft gehad. Elk ziekenhuis profileert zich op zijn eigen manier." De flinke groei van het aantal pri- véklinieken geeft volgens Zorgver zekeraars Nederland juist aan dat ziekenhuizen zich meer moeten specialiseren. Dat betekent volgens de zorgverzekeraars echter niet het einde van de kleinere ziekenhui zen. „Deze hebben juist een be langrijke taak. Basiszorg is voor ie dereen dichtbij huis toegankelijk. Een patiënt wil voor een kleine operatie geen honderd kilometer rijden", aldus een woordvoerder. Zorgverzekeraars Nederland bena drukt dat ziekenhuizen uiteinde lijk afgerekend worden op kwali teit en de kosten. DEN HAAG - „Het was gewoon nog nooit geprobeerd, een boek met vijf premiers maken. Er werd mis schien gedacht dat zoiets toch niet lukt, maar: het nee heb je." Annemarie Gualthérie van Wee zei, journaliste van de NOS en vrouw van prins Carlos, presen teerde gisteren in Den Haag haar boek De smaak van de macht, ge sprekken met oud-premiers, uitgege ven door Conserve. Onder de trot se blikken van haar man en haar schoonmoeder prinses Irene. Annemarie weet niet of haar ach tergrond (haar vader was ook nog eens een bekend politicus) de mannen over de streep heeft ge trokken om aan haar boek mee te werken. „Ze waren heus niet met een allemaal enthousiast." Dries van Agt had in elk geval geen idee wie ze was, die kwam er pas achter toen ze hem bezocht. „Hij heeft ook geen internet, hij had me niet kunnen googelen." Annemarie mag dan parlementair journaliste zijn, ze wilde in de eer ste plaats een boek maken over wat een loopbaan als premier met iemand doet. „Het was niet mijn bedoeling ze door te zagen. Het ging me om de persoonlijke verhalen van de men sen die je meemaakt in de politie ke arena, om hoe ze omgingen met nederlagen, met emoties, over vriendschappen, over wat er wel niet van hun partners wordt ver wacht. En ook: Wat betekende macht voor ze? Dries van Agt zei dat dat verslavend is, Ruud Lub bers bevestigde het. Jan Peter Bal kenende vond het meer een plicht." Ze wilde ook tijdbeelden laten zien. „Premier Piet de Jong ging ge woon om 6 uur naar huis en stu Ex-minister-president Dries van Agt krijgt uit handen van auteur Annemarie deerde economie in de avond uren." Daar zouden zijn opvolgers echt geen tijd meer voor hebben. „En ook het privéleven wordt te genwoordig enorm uitvergroot." Natuurlijk komt de politiek wel aan de orde. „Allemaal vinden ze de relatie met de Tweede Kamer lastig. Ze moeten beleid uitvoeren maar worden zo vaak naar de Ka- DEN HAAG - Prinses Anita, de echt genote van prins Pieter-Christi- aan, verblijft momenteel in de Ver enigde Staten voor een specialis tisch onderzoek in verband met neurologische klachten. Dat ge beurt in overleg met haar behande lende neuroloog, liet de familie maandag weten. Over de aard van de klachten bij de 41-jarige prinses worden geen mededelingen ge daan. Het is niet bekend hoelang ze in de VS zal blijven. Pie- ter-Christiaan vergezelt zijn vrouw. Hierdoor kon de prins maandagavond niet aanwezig zijn bij de lancering van het nieuwe Ro de Kruis Prinses Margriet Fonds in Koninklijk Theater Carré in Am sterdam. Alle andere kinderen van prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven waren er wel bij. De prins is in december benoemd tot nieuw bestuurslid van het Neder landse Rode Kruis. Hij volgde zijn moeder op, die zich jarenlang in zette voor de hulporganisatie. Het nieuwe fonds is vernoemd naar prinses Margriet om haar voor haar inzet te bedanken. TOOS EN HENK NL w—WBagM—nnif'i'M'i'naMM—■twiwrnir in PAUL KUSTERS *De eerste 3 maanden is Interactieve TV gratis, daarna betaal je voor het Alles-m-één Pakket Basis inclusief 2 tvrontvangers 45,- /mnd. Vraag de verkoper naar de voorwaarden en beschikbaarheid of kijk op kpn.com sluit je aan Nu de eerste 3 maanden 15,- korting Interactieve TV standaard op 2 tv's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4