'8"09 zijn zaakjes geclusterd aan In Borssele is méér weg dan geld Schade hagelbui is groter dan ooit zeeland 13 commentaar Strooptochten Zeeuws paviljoen op Floriade 2012 in Venlo inbraken heeft de Zeeuwse politie tot en met augustus dit jaar geregistreerd, 92 meer dan in 2010 rond deze tijd. 'Bij mij komen ze niet binnen. Ik heb een Stafford en een Amerikaanse bulldog. Die nacht heb ik mijn honden nog horen aanslaan.' Friedrich Erentreich uit Borsse|e over de nacht van de inbraken Linksboven: in de supermarkt van Borssele zijn de inbraken het gesprek van de dag. Rechtsonder: met twee vervaarlijke honden heeft Friedrich Erentreich niets te vrezen van inbrekers. Overige foto's: braakschade. foto's Ronald den Dekker door Ondine van der Vleuten Ze waren het gesprek van de dag, gisteren in Borssele: de woninginbraken die er het afgelopen weekeinde gepleegd werden. Tien maar liefst. Pieter Ha- zelager, die om een uur of tien melk ging halen in de plaatselijke supermarkt: „Iedereen had het er over. Hoeveel geld heb jij nou in huis? Zóveel? Dat moet je niet doen, ik heb niks in huis. Dat soort gesprekken." Borssele is een dorp van sociale controle. Iedereen kent elkaar, helpt elkaar, houdt elkaar in de ga ten. Pieter Hazelager heeft vaak ge noeg de sleutels in de voordeur la ten zitten: niemand die er mis bruik van zal maken. Blijft er on verhoopt een vuilnisbak buiten staan, dan haalt een ander hem voor je binnen. Cock Hazelager: „Ie laat makkelijk de achterdeur openstaan. Zeker toen wij nog honden hadden. Honden zijn de beste preventie." In de Noord straat hebben de inbrekers twee keer hun slag geslagen. Terwijl de politie op nummer 18 met een ge dupeerde bewoonster praat, laat Anita de Muijnck op nummer 12 de sporen zien die de koevoet op de achterdeur hebben nagelaten. Terwijl het gezin boven lag te sla pen, slopen de dieven over het grind, braken de deur open en doorzochten binnen alle keukenla- den en kastjes. Een kostbare came ra lieten ze staan. Wel namen ze het geld mee dat klaarlag als ver jaardagscadeau voor de 15-jarige zoon: het geld van opa en oma en van zijn zussen. Ook goud namen ze mee, verzucht De Muijnck. „We zijn niet verzekerd." Maar goud en geld is niet het enige dat uit Borsse le verdwenen is. De dieven heb ben, zou je kunnen zeggen, het dorp zijn onschuld ontnomen. Pie ter Hazelager: „Er is een inbreuk gepleegd op onze saamhorigheid. Wij dachten altijd: in Borssele ge beurt zoiets niet. En- daar is het dorp verontwaardigd over." door Edith Ramakers Meer dan 1350 schade- meldingen heeft ZLM verzekeringen ontvan gen van gedupeerden van de hagelbuien, die zaterdaga vond over een deel van Zeeland trok. Het is de grootste hagelcala- miteit uit geschiedenis van de ZLM. Marinus Schroevers, direc teur Verzekeringszaken ZLM in Goes spreekt van een schadepost van 2,3 tot 2,5 miljoen euro. „De te lefoon stond maandagochtend roodgloeiend. We hadden veel tele foontjes verwacht, maar dit aantal overtrof onze verwachtingen." Hagelstenen zo groot als 'golfbal- Ien hebben veel auto's in een pof fertjespan' veranderd, dakkapel len, tuinmeubilair en ruiten in vooral Terneuzen zijn gesneuveld. De verzekeraar noemt het deson danks een ingecalculeerd verlies. „We hebben een financiële buffer en we zijn zelf verzekerd bij een grote verzekeringsmaatschappij te gen dit soort calamiteiten. Daar zit wel een eigen risico aan vast." Aan de hoogte van de premie zal dus door deze hagelcalamiteit niet getornd worden. „Nee, stel dat we dit nu vier, vijf keer per jaar zou den meemaken, dan wordt het an ders. Maar dat hoopt natuurlijk niemand." Gedupeerden van de hagelbuien zijn het hardgrondig met hem eens. Martijn Vogelaar uit Krab- bendijke heeft een afschuwelijk weekeinde meegemaakt. Maar liefst 14 hectaren fruit is in één ha gelbui vernietigd. De appels en pe ren hebben deuken opgelopen en ze waren bijna klaar om geplukt te worden. Ze leveren nu geen 25 cent per ki lo op, maar vermoedelijk 9,5 cent. „We hadden gehoopt dat de hagel bui over het westen naar boven zou gaan, maar hij maakte een vreemde bocht vanuit België en ging de Westerschelde op. Voorbij Terneuzen boog de bui naar het noorden en raakte Krabbendijke. „Ik heb een hagelkanon, maar dat staat niet bij het perceel dat ge raakt is. Dat kanon staat twee kilo meter buiten bereik van het getrof fen perceel. Het perceel dat be schermd werd door het kanon, heeft geen schade. Wij vragen ons nu af wat er gebeurd zou zijn als we geen kanon hadden gehad." De appels zijn geschikt voor de ap pelmoes. „De kisten voor de pluk stonden al klaar. Donderdag zou den we daar gaan plukken, dan was het suikergehalte optimaal." Vogelaar is verzekerd bij de OFH (onderlinge fruittelers hagelverze- keringsmaatschappij.) Inmiddels hebben 10 Zeeuwse bedrijven zich daar met schade gemeld. De ver wachting is dat het aantal fruitte lers met schade op zal lopen tot 15. ®zie ook: regiopagina's, aanschui ven voor autoschade-expert dinsdag 13 september 2011 Het aantal inbraken in Zeeland groeit rela tief snel. En het eind lijkt nog niet in zicht. Dat is verontrustend. In Borssele was het afgelopen weekeinde raak. Met tien inbra ken was het dorp slachtoffer van een echte strooptocht. De kleine kern is geschokt. Weg is het gevoel van veiligheid. Weg is een deel van de charme van het leven in zo'n kleine ge meenschap. De Zeeuwse politie hamert er terecht op dat burgers snel moe ten reageren. Nu duurt het nog al eens even voordat de politie wordt gebeld. Dat is heel jam mer, want zeker als dieven van plan zijn om meerdere inbra ken te plegen en zij dus langer in de buurt zijn, neemt de kans op een heterdaadje flink toe als de politie snel wordt gealar meerd. Dan heeft het wellicht ook zin om Zeeuwse uitvalswe gen te controleren. Een alerte samenwerking tussen burgers en politie lijkt de beste manier om Zeeland onaantrekkelijk te maken voor inbrekers. BmHwwragBBBeageaaassEaeiBa^gitHffiBsaBseBiiiiUiiiii IHIII middelburg - De deelname van Zeeland aan de Floriade 2012 in Venlo is zo goed als zeker. De ko mende weken worden de afspra ken bevestigd met bedrijven die het Zeeuwse paviljoen mede gestal te geven. Daarna komt gedeputeer de Kees van Beveren (CDA, land bouw) in november met een voor stel bij de Staten van Zeeland. Anderhalf jaar geleden, toen de mogelijke aanwezigheid van Zee land op de Floriade in Venlo voor het eerst ter sprake kwam, was het de bedoeling dat in het Zeeuwse paviljoen het accent op de aquacul- tuur zou komen te liggen. Het is nu de bedoeling dat Zeeland zich er in algemenere zin presenteert. Wellicht is de deelname aan de Floriade 2012 een opmaat voor de organisatie van het evenement in 2022 door Zeeland en West-Bra bant. Van Beveren heeft het initia tief genomen voor een onderzoek naar de mogelijkheden daarvoor. Dat onderzoek loopt nog. Op basis daarvan moet worden beslist of Zeeland en West-Brabant zich kan didaat stellen. Bij beschikking van de kanton rechter te Middelburg d.d. 1 sep tember 2011 is Ezra van Dijke ge boren te Dreischor op 30 oktober 1993, wonend te Mulockstraat 80, 4301 KW Zierikzee, met in gang van 30 oktober 2011 onder curatele gesteld met benoeming van Leonie van der Pluijm, Mu lockstraat 80, 4301 KW Zierikzee tot curator.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3