Ruimte voor haven gezocht 1$ zeeland 123 Overheid maakt het aanzienlijk duurder om haar te controleren te gast 1,2 miuoen leerlingen terugnam school ïa dinsdag 13 september 2011 door Natascha Wouters door René Schrier Zo'n 150 hectare bedrijf sterrein heeft Zeeland Seaports momenteel in de aanbieding nabij Dow Terneuzen en op de Axelse Vlakte. Hoewel de 80 hectare op de Mosselbanken bij Dow wel specifiek bedoeld zijn voor chemiegerelateerde bedrij ven. En er zit wel wat in het vat als het gaat om de komst van nieu we bedrijven, vertelt Zeeland Seaports directeur Hans van der Hart. Ook wat uitbreiding van de glas tuinbouw op de Axelse Vlakte be treft is hij niet pessimistisch. Van der Hart erkent dat de uitbreiding van het glasareaal momenteel even stagneert omdat de tuin bouwsector het nu moeilijk heeft. Een van de redenen is de EHEC-bacterie crisis.. Maar dat blijft niet zo, voorspelt hij. Al was Grootste Mammoet Het bedrijf Mammoet bouwt bij de Autrichehaven bij Westdorpe de grootste hijskranen ter wereld. Het speciale van deze kranen is dat ze in zo'n 2 weken tijd in of uit el kaar gehaald kunnen worden om ze in ruim 200 containers de we reld over te kunnen verschepen. Het eind van dit jaar wordt de der de al weer gebouwd om naar Ame rika te worden verscheept. De kra nen kunnen maximaal 240 meter hoog worden. Bio Base Europe Het project Bio Base Europe is een mooi voorbeeld van een inno vatieve samenwerking tussen Zee land en Gent. In Gent staat de proeffabriek voor biogebaseerde producten en in Terneuzen komt het daaraan gekoppelde opleidings centrum voor operators voor bio gebaseerde bedrijven. Het is de be doeling de Kanaalzone Gent-Ter- neuzen om te vormen tot een Sili con Valley op het gebied van bio base producten. het alleen maar omdat de combi natie van restwarmte van de be drijven met glastuinbouw uniek is. En omdat de glastuinbouwbe drijven energieprijzen in rekening kunnen worden gebracht, die con currerend zijn met de energieprij zen van warmtekrachtcentrales. Dus als zich bedrijven melden die niet chemie gerelateerd zijn en geen restwarmte van andere bedrij ven nodig hebben kan er wel eens een ruimteprobleem in het Zeeuwsvlaamse deel van het Zee land Seaports gebied ontstaan. Om die reden staat de ontwikke ling van de westkant van het ka naal ter hoogte van Terneuzen op de rol. Het gaat om een gebied van af het busstation richting de brug over kanaal. Een terrein van 200 hectare groot. Niet dat het ha venschap daar al veel grond in ei gendom heeft Havenschapsdirecteur Hans van der Hart ziet de toekomst voor de Zeeuwse havens positief in.- De nieuwe zeesluis, een snelle binnen- vaartverbinding met Parijs en de aanbleg van een containertermi- nal in Vlissingen. Allemaal zaken waar Terneuzen van kan profite ren en dan moet je er als haven klaar voor zijn, ook wat beschikba re ruimte betreft. Hij is absoluut blij met de komst van een nieuwe grote zeesluis. Al was het alleen maar omdat België dan een aantal toezeggingen ge stand kan doen, zoals een betere spoor- en wegverbinding naar de kanaalzone. Hij vindt het ook van groot belang dat de Tractaatweg verdubbeld wordt. Dat kan weer een impuls zijn voor het logistiek centrum dat hij graag ziet verrij zen in de buurt van het zogenaam de Zijkanaal C tegenover Sluiskil. Zo'n centrum kan ook een rol gaan spelen als in de nabije toe komst de snelle binnenvaartverbin- ding Seine-Schelde gereed is. Lijnco Green Energy De biomassa centrale op het Eco- park Terneuzen en een soortgelij ke centrale op de Axelse Vlakte zijn duidelijke voorbeelden van in novatieve projecten. Maar daar zijn er meer van in de regio, zoals de biodieselfabriek van Dow Chemical en de restwarmte en C02 die Yara aan glastuinbouwers in de omge ving gaat leveren. Dat een deel van de energie voor bedrijven uit de ka naalzone afkomstig is van mest uit de veehouderij is meegenomen. Advocaten protesteren morgen in Den Haag te gen het wetsontwerp 'kostendekkende griffie rechten'^ Deze actie is noodzake lijk, omdat het wetsvoorstel een negatieve impuls geeft aan eigen richting door burger en overheid. Een voorbeeld: ZZP'er De Vries heeft drie openstaande facturen bij verschillende klanten. De grif- fierechtkosten voor een rechterlijk incasso bedragen in totaal €284. Bij invoering van het kostendek kende griffierechtenstelsel zou de ondernemer €550 kwijt zijn. Een ander voorbeeld: een dame ont vangt een onterechte parkeerboe te. Het bezwaarschrift van me vrouw wordt afgewezen, zij wil in beroep. Het griffierecht bedraagt thans €41, maar zal straks €500 be dragen. Recent is een wetsvoorstel inge diend voor de invoering van een kostendekkend griffierechtstelsel. De doelstelling van het wetsvoor stel is duidelijk: zij die gebruik ma ken van de diensten van de rech ter moeten hiervoor ook betalen. Het betreft de kosten die de bur ger aan de rechtbank moet betalen wanneer hij partij is bij een civie le- of bestuursrechtzaak. Het nieu we stelsel leidt tot een enorme las tenverzwaring voor de burger: zij staan straks voor kostenstijgingen van honderden tot duizenden eu ro's per instantie. Zelfs voor onver- mogenden (gefinancierde rechtsbij stand) zal een aanzienlijke kos tenstijging volgen. Een kort voor beeld: voor het indienen van een echtscheidingsverzoek betaalt de onvermogende thans €71, dit be drag zal stijgen tot €125. De mini- mumkosten voor hoger beroep stij gen van €71 naar €1.250. De minister van justitie vindt dat burgers zelf de verantwoordelijk heid dragen voor de start van een juridische procedure. Door de ho ge kosten wordt onder omstandig heden de toegang tot de rechter be lemmerd. Ook zal de maatregel afbreuk doen aan de maatschappelijke functie die de rechtspraak vervuld. De Ad viescommissie voor burgerlijk recht ziet dit als een kwalijke zaak: individuele burgers en onderne mers moeten 'erop kunnen ver trouwen dat zij zo nodig de gang naar de rechter kunnen maken'. De minister miskent dat de gang naar de rechter vaak niet vrijwillig is: in veel zaken is rechterlijke tus senkomst wettelijk voorgeschre ven (bijvoorbeeld bij echtschei ding of bij indiening beroepschrift tegen de overheid). In andere ge vallen is het starten van een juridi sche procedure de enige overgeble ven mogelijkheid omdat de rela ties zodanig zijn verstoord dat het conflict niet op een andere wijze kan worden opgelost. De functie van de rechtspraak gaat verder dan genoegdoening in het concrete geval: de rechtspraak heeft een remmende werking op het ontstaan van nieuwe proble men. Een voorbeeld: bij lage vorderin gen is het in de toekomst niet lan ger rendabel om naar de rechter te stappen: de dreiging met gerechte lijke stappen zal dan vervallen tot een loze letter. Daarnaast is eigenrichting een reëel gevaar: indien een schuld eiser op de hoogte is van de zwak ke financiële positie van de schul denaar, is dit een goede reden om een juridische procedure te star ten, de schuldenaar zal zich im mers niet kunnen verdedigen van wege de hoge kosten. Binnen het bestuursrecht zijn de nadelen nog groter: de hoge griffierechten zul len burgers belemmeren misstan den van overheden aan de kaak te stellen, zodat de overheid de vrije hand heeft. De Raad voor de Rechtspraak con cludeert: 'de overheid werpt op de ze manier zelf een barrière op te gen de controle van haar eigen handelen'. Het is op zichzelf juist dat de mi nister niet handelt in strijd met wettelijke- of verdragsregels. Het Europees Hof voor de Rechten van de Mens accepteert een griffie rechtstelsel waarin hoge bedragen aan griffierecht worden berekend. Met de invoering van de maatregel begeeft Nederland zich wel op de grens van het toelaatbare: de Ne derlander gaat in vergelijking met andere EU-burgers een zeer hoog bedrag aan de rechtspraak betalen (alleen in Malta, Turkije en Oos tenrijk ligt dit percentage hoger). Burgers worden getroffen en de kwaliteit van de rechtspraak zal worden aangetast. Het wetsvoor stel is een 'ordinaire' en ingrijpen de bezuinigingsmaatregel met kwa lijke gevolgen voor burger en on dernemer. Het gevaar dreigt dat de burger, maar ook de overheid, zelf het recht op eigen manier gaat zoeken (eigenrichting) en dat met negatie ve gevolgen voor de beschaving als geheel. Drs Natasja Wouters werkt bij Wouters Maat Advocaten te Middelburg Scoop Er kwam stevige kritiek vanuit de staten op Scoop en vooral werd twijfel geuit over het nut van advie zen en onderzoeksrapportage. In deze tijden van bezuinigingen zegt de krant terecht dat ook 'kosten en baten van deze welzijnsorganisatie worden afgewogen'. Scoop als een 'rapportenfabriek' bestempelen is niet alleen een vileine maar ook onjuiste typering. Zelf heb ik erva ren dat je altijd een beroep kunt doen op deskundigen: In het verle den bij het verbreden van het HZ- Cult-project van de HZ en momen teel bij het opzetten van een nieuw Zeeuws Project voor het ba sisonderwijs. Zonder die steun lukt het niet. Ook woon ik jaarlijks de uitreiking van de Eddy Christiani Award bij en constateer dat dat evenement uniek is voor Zeeland: wereldbe roemde gitaristen komen naar Vlis singen en zetten Zeeland in de popwereld op de kaart. Laat de Zeeuwse Staten kritisch kijken naar Scoop, want het gaat om ge meenschapsgeld, maar gooi niet het kind met het badwater weg. Scoop moet blijven, juist nu cul tuur zich-moet bewijzen. John Louws Noordsingel 156, Middelburg autoschadcceam nl Deze week nemen we uw velgen onder (vaardige) handen. Uw velgen bijna als nieuw! (Wel) kom langs voor een gratis beautybehandeling! (m.u.v. vestiging Borssele). '■KS1 oschadeteam 0800-schadeteam (0800-7242338) Schade hagelbui loopt hoog op Scheepvaart gaat een nog grotere rol spelen op het Kanaal Gent-Terneuzen. foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 39